nediyolar.com
Ana Sayfa KADIN Sağlıklı saçlar için ipuçları...

Sağlıklı saçlar için ipuçları…

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Daha sağlıklı saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Bunun için de yapılması gereken oldukça basit öneriler mevcuttur. Siz de gün içerisinde dikkat edeceğiniz birkaç ipucu ile çok daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz ve saçlarınızın canlılık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Saçlarınız Çok Hassas, Onlara Dikkatli Davranın

Saçlarınız tahmin ettiğinizden çok daha hassastır ve onlara özverili şekilde davranmanız gerekir. Sert şekilde taramak saçların kolay kopmasına sebep olur, kırılmalarına yol açar. Kalın fırçalı bir tarak tercih etmek saçların daha az zarar görmesine yardımcı olur. Islak saçları bir miktar kuruduktan sonra kalın fırçalı tarak ile taramak çok daha az zarar verecektir. Islak saçların çok daha kırılgan olduğu unutulmamalıdır.

Ürünlerin İçerikleri Çok Önemli

Saçınızda kullanacağınız ürünlerin içeriklerine dikkat etmeniz gerekir. Alkol, ağır kimyasal ve petrol ürünleri içeren saç ürünleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Doğal yağlar, özler ve gerçek meyve ya da sebzelerden elde edilen içerikteki ürünler her zaman çok daha sağlıklıdır. Ağır kimyasal ya da alkol içeren ürünler saçların kısa zamanda yıpranmasına sebep olur. Ayrıca bu içerikteki ürünler saçların canlılığını yitirmesine de sebebiyet verir.  Kullanılacak olan ürünlerin içeriğine su sebeple dikkat edilmelidir.

Duşta Dikkat!

Duş sırasında saçların kırılıp kolay dökülür hale gelmemesi için suyun ısısı dahi oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Çok sıcak su ve çok soğuk su kullanılmamalıdır. Ayrıca anında sıcak ve soğuk su değişimi de saçların kolay kırılır hale gelmesinde oldukça büyük bir etkendir. Saçlar ılık suyla yıkanmalıdır.

Saç Şekillendirmek Zarar Verebilir

Saç şekillendirirken kullanılan maşa, düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ürünler saçların kolay yıpranır hale gelmesini sağlar. Çok sıcak su ile yıkanan saçların kolay yıpranması gibi çok sıcak şekillendirme aletleri ile saçları şekillendirmek de saçların kolay kırılır hale gelmesini sağlar. Ayrıca saçların parlaklığı da kullanılan şekillendirme aletlerinden dolayı yitirilebilir. Bu sebeple kullanılacak olan aletlerden sonra ya da önce koruyucu kremler uygulamakta fayda vardır.

Beslenme Saçlarda Etkili

Düzensiz beslenme vücuttaki her organa ve bölüme etki edebildiği gibi saçlarda da oldukça etkilidir. Düzensiz şekilde beslenmek saçların canlılığını kaybetmesine sebep olur. Meyve, sebze, doğal yağlar, yemişler ve çeşitli pek çok gıda da saçların canlılığını korumasına katkı sağlar. Bu sebeple her besin grubundan gün içerisinde az miktarda da olsa tüketilmesi gerekir.

Stresten Kaçının

Stres yalnızca vücut fonksiyonlarınızın bozulmasına sebep olmaz aynı zamanda da saçlarınıza etki eder. Stresten uzak duran kişilerin saçlarının daha az yıpranma eğilimi gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple de saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını, daha az kırılgan hale gelmesini istiyorsanız stresten olabildiğince uzak kalmanızda fayda var.

Kendi Doğal Kremlerinizi Yapabilirsiniz

İçeriğindeki alkol ya da zararlı kimyasallar olduğunu düşündüğünüz ürünleri kullanmak istemiyorsanız siz de kendi bakım kremlerinizi ve saç maskelerinizi yapabilirsiniz. Zeytinyağı, avokado, muz, Hindistan cevizi ve benzeri pek çok farklı ürünü kullanarak kendi saç maskenizi de saç bakım kreminizi de yapmanız mümkündür. Bunları yapmak hem oldukça kolaydır hem de doğal içerikleri sebebiyle saça zarar vermezler. Doğal şekilde bakım yapılmasına katkıda bulunurlar.

Kullanılan Havlu ve Taraklara Dikkat

Havluların düzenli olarak yıkanması, tarakların ise birkaç günde bir sabun ve suyla güzelce yıkanıp temizlenmesi oldukça önemlidir. Havlular ve taraklar toz toplayarak saçların da tozlanmasını ve bu şekilde de yıpranmasını sağlar. Toz, duman ve benzeri her şey saçların canlılığını yitirmesine sebep olur. Bundan dolayı da saçta kullanılacak olan tarak, havlu ve benzeri her ürün birkaç kullanımdan sonra güzelce yıkanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments