nediyolar.com
Ana Sayfa KADIN Sağlıklı bir cilt için neler yapmalı?

Sağlıklı bir cilt için neler yapmalı?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Neler Yapmalı?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gereken basit teknikler takip edilirse canlı, pürüzsüz ce sağlıklı bir cilt herkesin kolaylıkla sahip olabileceği kadar yakında! Siz de sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken vereceğimiz tüyoları takip ederek uygulamak.

Cildin Temiz Olması Çok Önemli

Cilt temiz ise daima sağlıklı kalmaya daha eğilimlidir. Temiz bir cilde sahip olmak için ise cildin pH seviyesi dengeli sabunlar ile ya da yüz temizleme jelleri ile düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Temiz ciltlerde sivilce, akne ve benzeri cilt problemlerinin de oluşma olanağı çok azdır. Bu sebeple de sabah ve akşamları cildi yormayacak ürünler kullanılarak cilt temizliği en iyi şekilde sağlanabilir.

Nemlendirmekten Kaçma

Kuru ciltler de yağlı ciltler de karma ciltler de nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Yalnızca bu cilt tiplerinin nemlendirici ihtiyaçlarının içeriği birbirinden farklıdır. Yağlı ciltlere yağ bazlı nemlendirici kullanmak cildin yalnızca daha fazla yağlanmasına sebep olacaktır. Su bazlı nemlendiriciler yağlı ciltlerde kullanıldığında ise cildin etkili şekilde nemlenmesine katkı sağlayacaktır. Su bazlı nemlendiricileri ayrıca karma ciltlerin de kullanması faydalı olacaktır. Yağ bazlı nemlendiriciler karma ciltlerde de yağlanma etkisi yapabilir.

Yağ bazlı nemlendiricileri ise kuru ciltlerin kullanması gerekir. Bu şekilde etkili nemlendirme sağlanabilir. Kuru ciltler yağ bazlı nemlendiriciler içinden cildine en uygun olanı tercih etmelidir çünkü genellikle kuru ciltler yağlı ciltlere göre daha hassas olmaktadır.

Temas Edilen Alanlara Dikkat

Yastık kılıfları, ellerimiz, havlular ve benzeri daha pek çok yer tozlu, pis ya da mikroplu olabilir. Bu alanlara temas etmeden önce iki kez düşünmek gerekir. Havlular kişisel eşyalardır ve başka kimse ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca günlük olarak havluların değişmesi de cilt sağlığını korumada önemli bir etkendir.

Ellerimiz pisken yüzümüze dokunmamamız gerekir. Ellerimizdeki tüm pislikler yüzümüze geçecektir ve sivilce, akne benzeri oluşumların çoğunluğunun sebebi bu olabilmektedir. Yastık kılıfları da aynı şekilde gece boyunca cildimizin nemlenmesi ile ter, toz gibi pek çok şeyi biriktirir. Uzun süre aynı yastık kılıfını kullanmak ciltte akne ve sivilce oluşmasının yanı sıra çeşitli hastalıklara dahi sebebiyet verebilir.

Fazla Makyajdan Kaçın
pores on the face

Fazla makyaj gözeneklerin tıkanmasına sebep olur ve tıkanan gözenekler sonrasında sivilce ile akne oluşumuna sebep olur. Bu da sağlıklı ve pürüzsüz ciltlerde istenmeyen bir durumdur. Ayrıca fazla makyaj erken yaşlanmaya da sebep olan önemli bir faktördür. Kırışıklıkların oluşmasına neden olabilen fazla makyaj gün içerisinde tercih edilmemelidir. Makyaj yapanların ise gün sonunda makyaj kalıntılarını en iyi şekilde temizlemesi gerekir ve gözeneklerde makyaj kalıntısı kalmamasına özen gösterilmelidir.

Kendi Maskenizi Yapın

Evde limon, sirke, karbonat, avokado, Hindistan cevizi ve benzeri pek çok ürünü kullanarak farklı maskeler yapmak mümkündür. Bu maskeler hem içeriklerinin doğal olması ile cilde daha yararlıdır hem de sağlığa zararlı kimyasalları içermezler. Sarın alınacak olan maskelerin içeriklerinde zararlı kimyasallar ve farklı bileşenler bulunabilir. Gözenekleri çok iyi temizleyen bu ürünler kırışıkların oluşmasında etkili olabilir. Bu nedenle de hazır alınacak olan yüz maskelerinin içerikleri dikkatli şekilde incelenmelidir. Dışarıdan alınacak olan maskeleri kullanmak istemeyenler ise kendi maskelerini evde kolaylıkla yapabilirler.

Bu bahsettiğimiz teknikler gibi pek çok farklı teknik gün içerisinde düzenli olarak uygulanırsa sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmamak için hiçbir sebep yoktur. Bunlara ek olarak sigara kullanımını azaltmak, alkol alımını azaltmak, stresten uzak durmak ve düzenli beslenmek de cilt sağlığına büyük ölçüde katkı sağlayan faktörlerdir.

1 YORUM

  1. […] Cilt bakımda kullanılan ürünler kişisel bakım ürünleridir. Bunun farkına varmak lazım. Her ne kadar dermatolojik testlerden geçirilmiş olsalar da adları üzerinde “kişisel” ürünlerdir. Herkesin kişisel özellikleri, genetik yapısı, kalıtsal özellikleri farklı olduğu için de birine iyi gelen bir ürün size iyi gelmeyebilir. Sizin çok faydasını gördüğünüz bir ürün bir başkasında aynı neticeyi vermeyebilir. Bu yüzden en çok beğenilen, en çok satan kişisel bakım ürünlerinin sizde de süper sonuçlar vereceğini beklemek her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments