nediyolar.com
Ana Sayfa KADIN Denizlili milyoner HANIM AĞA , Neslihan AKÇA

Denizlili milyoner HANIM AĞA , Neslihan AKÇA

Bizim kadınımız tarihte, tüm Türk devletlerinde olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından itibaren daima güçlü olmuştur ve iş dünyasında da büyük adımlara imzalar atmışlardır. Türkiye’de bulunan iş kadınlarımızı daima şık ve elit giyimli görürüz ancak Denizli’mizin şalvarlı hanım ağası Neslihan Akça bu elit giyimli iş kadınlarının yanı sıra yöresel kıyafetleriyle başta Denizli halkı olmak üzere tüm Türkiye’de insanların gönüllerinde taht kurmuştur.

Denizli ve Türkiye’nin sayılı şirketleri arasında bulunan Akça Holding’in temellerini şalvarlı Hanım ağamız Neslihan Akça atmıştır, şimdi gelin birlikte yıllık 300 milyon avroya kadar tırmanan cironun sahibi Akça Holding’in kuruluşunu inceleyelim.

 Denizli’nin Acıpayam ilçesi Hisar köyünde dünya evine giren Abdullah Akça ve Neslihan çifti ilk başlarda çiftçilik ile geçimlerini sağlamaya başladılar. Çiftçilik ile kazandıkları parayla 1959 model kamyon alırlar ve işlerini bir nebze olsun büyüterek yetiştirdikleri mahsulleri ilçede satmaya başlarlar.

Neslihan Akça hayatını kaybetti

8 çocuk sahibi Akça çifti, 1970 yılında bu çiftçilik işi ile fazla kazanamadıklarını fark ederek hem geçim derdi için hem de çocuklarının eğitimi için Denizli’ye yerleşirler. Denizli’de nakliye işine devam eden Abdullah Akça kazandıkları ile hem geçinmeye çalışırlar hem de çocuklarının eğitim almasını sağlar. Bu yıllar da Abdullah Akça bir trafik kazası nedeni ile cezaevine girer. Neslihan Akça eşinin cezaevine girmesi ile geçimlerini devam ettirmek için ehliyet alır ve eşinin işini devam ettirir. Eşi cezaevinden çıkana kadar kazandıklarını biriktirir ve Abdullah Akça’nın tahliye olmasıyla birlikte bu birikimlerle küçük çaplı kiremit üretim ve satım işine başlarlar. Akça ailesi tam rahata kavuştuk derken kısa süre sonra Abdullah Akça akciğer rahatsızlığı ile çalışamayacak düzeye gelir.

Denizli'nin Hanım Ağası Neslihan Akça, Bir Kamyonla Başladı Şu ...

Ailenin yükü yine Neslihan Akça’nın omuzlarına biner, hanım ağa kısa süre içerisinde büyük bir atılım gerçekleştirerek, kum ve toprak işine de atılır. Kamyon filosunu 2-3 adet arttırır ve seri satışlara başlar ve daha sonra yükleyiciler satın alır. İş dünyasında başarılı olan Neslihan Akça daha sonra Denizli’nin ilk hazır beton ve asfalt üretim tesisinin temellerini atar. Hazır beton üretimi ile Denizli’ye adeta çağ atlatan Neslihan Akça filosunu gün ve gün arttırarak 200’lü sayılara ulaştırır. Nakliye işi ile başlayan bu serüven 2007 yılı ile saatte 150 ton hazır beton üretimini yapan şirket haline gelir. Nakliyeci Akça ailesi geri dönüşüm, inşaat, hazır beton, kiremit ve kum işlerini içinde barındıran Akça şirketler topluluğu haline geldi.

Tek kamyonla işe başladı, 535 kamyonluk filoya ...

Bu şirketler ile sınırlı kalmayan Neslihan Akça medya ve enerji sektörünü de atılarak, radyo, televizyon, gazete ve enerji üretimi yapan şirketleri de satın alarak, dev bir holding haline geldi. 1970 yılında şoförlük yaparak günde belki 50-100 TL kazanan Neslihan Akça 2017 yılı itibari ile yıllık 300 milyon avro ciro ve içinde iş makinaları, kamyon, tırları barındıran 560 araçlık filo sahibi haline gelmiştir. Son yıllarda rahatsızlığı artan Neslihan Akça işleri çocuklarına devretti. Türk kadınına ışık olan ve ekonomimize büyük katkılar sağlayan Hanım ağamız Neslihan Akça 2018 yılında hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments