nediyolar.com
Ana Sayfa YAŞAM Arabanıza iyi bakın ! Otomobilin bakımı geçerse ne olur?

Arabanıza iyi bakın ! Otomobilin bakımı geçerse ne olur?

Otomobilin Bakımı Geçerse Ne Olur?

Arabalar, mekanik sistemler üzerinden çalışmaktadır. Hareket halinde olan parçalar zaman içerisinde eskiyecektir. Bunun dışında motor için kullanılan akışkanlarında zaman içerisinde kirlendiğini görmek olası olacaktır.

araç bakım, otomobil bakım

Bu durumda sürücülerin problem yaşamaması için bakımlarını mutlaka yaptırması gerekiyor. Periyodik olarak bakımları yaptırmak oldukça önemli bir hususi. Peki, bakımları yaptırmaz ya da gününü geçirirsek, ne tür sorunlarla karşılaşırız?

Benzinli otomobilin bakımı aksarsa ne olur?

değerlendirmemizi benzinli ve dizel taşıtlar olarak iki parçaya ayıracağız. “Benzinli Otomobilin Bakımı Gecikirse Ne Olur?” sorusuyla başlayalım. Benzinli araçlardaa bakım aralıkları normalinden daha uzundur. Öte yandan onarımlar sırasında aracın bakımına ara verirseniz, önce yağ ve soğutma suyunda sorun yaşayabilirsiniz. Yağ azalabilir veya ciddi şekilde kirlenebilir. Bu durumda zamanla motordaki aşınma artabilir ve motora zarar verebilir.

Ayrıca araçta kullanılan filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Yakıt, hava ve yağ filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmesi gerekecektir. Aksi takdirde bu filtreler engellenecektir. Bu durum aracın daha fazla yakıt tüketmesine, performansını düşürmesine ve aracın yıpranmasına neden olacaktır. Kısacası bakım süresini ne kadar geçirirseniz ve aracı bu haldeyken kullanmaya devam edersiniz, aracınız o kadar çok yıpranır. Bu noktada bakım süresi çok önemlidir.

Dizel otomobilin bakımı aksarsa ne olur?

Dizel otomobillerde bu durum daha da önemlidir. Dizel araçlarda kullanılan yakıt nedeniyle bakım aralıkları biraz daha kısa olacaktır. Aynı şekilde bakım daha pahalı olabilir. Dizel araç bakımı yapılmazsa, araçta kalıcı sorunlar doğma olasılığı yüksektir. Yakıt filtresinin düzenli olarak değiştirilmesine dikkat gösterilmelidir. Bunun dışında yağ ve soğutma sıvısı benzinli arabalarla aynıdır. Özellikle yakıt biraz daha kalın olduğu için yakıt filtresinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bakım kesintiye uğrarsa; zaman içinde artan emisyon, düşük performans ve artan motor aşınması gibi olumsuz etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda bakım maliyeti de ciddi oranda artış gösterecektir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments