nediyolar.com
Ana Sayfa KADIN Sonbahar mevsimine uygun cilt bakımı

Sonbahar mevsimine uygun cilt bakımı

Sonbahara Yakışan Cilt

Özellikle de mevsim değişikliğine bağlı olarak her cilt yapısında kuruluk, yağlanma, sivilcelenme gibi problemler görülebiliyor. Ayrıca mevsim değişikliği her ciltte olmasa da bazı ciltlerde güneş lekelerine de sebep olabiliyor.

cilt bakımı
Flora Johnston photographed for the FT by Lucy Ranson

Bu sebeple de özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında cilt bakımına özen göstermek gerekiyor. Peki, mevsim geçişlerinden olumsuz etkilenmemek için ne yapmalı?

Değişen Mevsimlere Nasıl Ayak Uydurmalı?

Yaz aylarının sıcaklarından ve nemli günlerinden sonbaharın kapalı ve serin havasına geçiş yapmak genellikle cildi yıpratır ve yorar. Bu ilerleyen zamanlarda sarkma, kırışıklık, çizgilenme gibi pek çok problemi de devamında getirebilir. Mevsim değişimlerine ayak uydurmak için ise uygulanması gereken belli adımlar vardır. Bunları yaparak değişen mevsimlerin yıkıcı ve olumsuz etkilerinden uzak kalmak da büyük oranda mümkün hale gelir.

Doğru Nemlendiriciler Hayat Kurtarır!

cilt bakımı

Yaz ve kış mevsimleri cildi ciddi anlamda yıpratabilir çünkü aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklar cildi iyi gelmez. Yazın nem seviyesinin yüksek olması, güneşin ön planda olması ve cildin devamlı olarak yağlanması ya da terlemesi durumları mevcuttur, kışın ise soğuk havalara bağlı olarak devamlı kuruyan cilt ne yazık ki nem dengesini kaybeder. Bunların önüne geçmek için ise doğru nemlendiricileri kullanmak hem cildin nem dengesini korur ve kurumasına engel olur hem de yağlanmasının önüne geçer.

Yağlı ciltlerin su bazlı nemlendiriciler tercih etmesi cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcıdır ve aynı zamanda da cildin daha da yağlanmasını önler. Kuru ciltler ise yağ bazlı nemlendiriciler kullanarak ciltlerinin kaybettiği nemi kazanmasını kolaylaştırabilirler.

Düzenli Bakım Her Şeyden Önce Gelir

Cildin düzenli olarak bakım ile temizlenmesi ve kirlerden, gün içerisinde gözeneklerde biriken tozlardan arınması oldukça önemlidir. Cildin mevsim geçişleri sırasında yağlanmasına ya da sivilcelenmesine sebep olan en büyük etken cildin düzenli olarak temizlenmemesidir ve bu da düzenli bakım ile mümkün olabilir. Yüzün her gün iyi şekilde yıkanması ve düzenli olarak iki günde bir arındırıcı maskeler ile temizlenmesi gerekir.

Cildini Yorma

Makyaj, cildin sürekli ellenmesi, bakımların fazla sık şekilde yapılması ve kullanılan ürünlerin doğru tercih edilmemesi cildi ciddi anlamda yorar. Bunu önlemek ile mevsim değişimleri sırasında cildin daha az problem ile karşılaşması sağlanabilir. Siz de cildinize iyi gelecek ürünleri kullanmaya özen gösterin ancak sürekli olarak bu ürünleri kullanarak da cildinizin dengesini bozmayın.

Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Bir Cilt

Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme cildi ve vücuttaki her fonksiyonu önemli anlamda etkiler. Bu sebeple de sağlıklı beslenmeye özen göstermek daha canlı, parlak bir cilde sahip olmak ve değişen mevsimlere de ayak uydurmak için gereklidir. Değişen mevsimler sırasında cildin daha canlı görünmesini isteyenler özellikle de C vitamini içerikli besinleri sıklıkla tercih etmelidir.

Mevsimine Göre Makyaj

cilt bakımı

Kullanılacak olan makyaj malzemeleri mevsimlere göre değişiklik gösterebilir. Örneğin fondötenler kışın ve yazın farklı olabilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise yazın ve ilkbaharda havaların oldukça nemli olmasıdır. Sonbahar ve kış ayları ise yaz ve ilkbahar kadar nemli olmadığı için farklı bir fondöten kullanmayı gerektirmez.

Yaz ve ilkbahar aylarında hafif, ince ve su bazlı fondötenler tercih edilebilir. Bu sayede hem gözenekler yoğun şekilde kapanmaz ve sıcak yaz aylarında ağır bir makyaj ile cilt yorulmaz. Kış ve sonbahar aylarında ise mat fondötenler ve yağ bazlı içeriğe sahip fondötenler kullanmak mümkündür. Kış ve sonbahar aylarında nem oranı daha az olduğu için cildin kuruması normaldir, yağ bazlı fondöten ise kurumaya engel olabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments