nediyolar.com
Ana Sayfa HABER TikTok Trump'a karşı dava açmaya hazırlanıyor !

TikTok Trump’a karşı dava açmaya hazırlanıyor !

Çin video uygulaması TikTok,

ABD Başkanı Donald Trump tarafından uygulanan yasağa itiraz etmek için yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor.

Trump’ın icra emri, Eylül ortasından itibaren TikTok’un sahibi ByteDance ile işlemleri yasaklıyor.

Tiktok

Washington’daki yetkililer, şirketin Amerikalı kullanıcıların verilerini Çin hükümetine aktarabileceğinden endişe duyuyor ve bu iddia ByteDance firması tarafından reddediliyor.

Kısa video paylaşım uygulamasının 80 milyon aktif ABD kullanıcısı var.

TikTok,

yaklaşık bir yıldır Trump yönetimiyle ilişki kurmaya çalıştığını, ancak bir yasal süreç eksikliği ve “gerçeklere aldırış etmeyen” bir yönetimle karşılaştığını söylüyor.

Bir şirket sözcüsü, “Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesini ve şirketimiz ile kullanıcılarımıza adil davranılmasını sağlamak için, yürütme düzenine yargı sistemi yoluyla itiraz etmekten başka seçeneğimiz yok.” dedi.

Trump Tiktok yasağı

BBC Business muhabiri Vivienne Nunis, TikTok’un yasal işleminin bu hafta başlamasını beklediğini söylüyor.

Cuma günü bir grup Çinli, Trump’ın Tencent firmasına ait olan sosyal medya uygulaması WeChat’e yönelik de benzer yasağına karşı ayrı bir dava açtı.

TikTok kullanıcıları, dans rutinlerinden uluslararası politikaya kadar çeşitli konularda platformda kısa video klipler yayınlıyor. Popülerliği son aylarda özellikle gençler arasında patladı ve dünya çapında bir milyardan fazla indirildi.

What is TikTok? The app that used to be Musical.ly, explained. - Vox

Teen’in Çin’deki Müslüman kampları hakkındaki TikTok videosu viral oldu
Ancak Trump, Çin’in uygulamayı federal çalışanların konumlarını takip etmek, şantajda kullanmak üzere bilgi toplamak veya şirketler hakkında casusluk yapmak için kullanabileceğini iddia ediyor.

Trump, Çinli firmaların geliştirdiği ve sahip olduğu mobil uygulamaların büyümesinin “ABD’nin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ettiğini” söylüyor.

“Bu veri toplama, Çin Komünist Partisinin Amerikalıların kişisel ve özel bilgilerine erişmesine izin verme tehdidinde bulunuyor,” diye iddia ediyor.

Tiktok Wechat Trump yasak
T

Trump’ın TikTok ve WeChat’e karşı eylemleri, Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri öncesinde Çin’e karşı büyüyen kampanyanın sonuncusu.

Göreve başladığından beri Çin’e karşı bir ticaret savaşı yürütüyor.

ABD, TikTok’a blok uygulayan tek ülke değil. Hindistan, uygulamanın kullanımını yasakladı ve Avustralya da önlem almayı düşünüyor.

Uygulama, bazıları tarafından Çin’in dahili gözetim aygıtında önemli bir araç olarak görülüyor.

WhatsApp ve Facebook gibi büyük sosyal ağ platformlarının engellendiği Çin’de alternatif olarak WeChat Çinli kullanıcılar arasında oldukça popüler.

Trump tiktok yasağı

Trump’ın yasağına meydan okuyanları temsil eden avukat Michael Bien, “Aniden kesilmesi, özellikle pandemide insanlar için felaket ve korkutucu olacaktır” dedi.

Yürütmenin yasaklama çabalarının anayasaya aykırı olduğunu, çünkü kullanıcıların ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini söyledi.

kaynak:bbc

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments