nediyolar.com
Ana Sayfa PARA Kredi Derecelendirme Kurulları Pandemi Döneminde Kredi Notu Kırdı!

Kredi Derecelendirme Kurulları Pandemi Döneminde Kredi Notu Kırdı!

Uluslararası kredi derecelendirme Standard & Poor’s, kuruuşları Moody’s ve Fitch Ratings pandemi süreci boyunca bazı not düşüşleri gösterdi. Moody’s 2020 başından bu yana 65 ülkeyi ilgilendirmekte olan 83 kredi notu aksiyonu yayınladı. Bunlardan 51 tanesi negatif yönde oldu. Bunlar arasında 23 tanesinin de notu düşüldü.

Moody’s ocak-ağustos arasında korona virüs nedenli 30 ülkeyi etkilemiş, 40 negatif notu duyurdu. Bunlardan 10 tanesinin kredi notu düşürüldü. 12 tanesinin ise kredi notunun düşürülmesinin gözden geçirilmesi, 13 ülkenin ise görünümlerinin negatife evrilmesine karar verildi. Moody’s Latin ve Kuzey Amerika’dan 11 ülkenin kredi notunu düşürdü. Orta Doğu ve Afrika’dan 9, Asya’dan da 3 ülkenin kredi notunda düşüşe gidildi.

Suudi Arabistan, Romanya, Kosta Rika, Arjantin, Senegal, Ekvator ve Umman’ın görünümü negatif olarak değiştirildi. Pek çok ülkenin görünümü ise pozitif olmaktan çıkarılıp durağana çevrildi.

Avrupa’da Kredi Notu Değişikliği Yapılmadı

Moody’a derecelendirme kuruluşu Hindistan’ın kredi notunu Baa2 seviyesinden Baa3 seviyesine getrdi ki bu, yatırım yapılabilir en son seviyedir. Ülkenin görünüm ise negatife çevrildi. Yine Hong Kong’un notu da Aa2 seviyesinden Aa3 seviyesine indirildi. Görünümü de durağan olarak değiştirildi.

Arjantin’in notu Caa2’den spekülatif seviyenin sonuncusu olan Ca seviyesine indirildi. Görünümü de negatif olarak değiştirildi. Ekvator’un görünümü negatife çevrildi ve kredi notu Caa1’den Caa3 seviyesine düşürüldü.

Moody’s pandemi döneminde Avrupa ülkeleri için herhangi bir değişikliğe gitmedi. Sadece Romanya’nın görünümü durağandan negatife çevrildi. Karadağ, Norveç ve Fransa’nın görünümleri ise pozitiften durağana değiştirildi.

S&P Kredi notlarının sektöre göre Durumu

Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu S&P, yılbaşından bu yana yayınladığı raporlarda ülkelere dair detaylı rapor yerine sektörel olarak aksiyonlara yoğunlaştı. Buna göre S&P toplamda 53 ülkede kredi aksiyonu aldı. Bu ülkelerin 8 tanesi Asya Pasifik’te, 28’i Avrupa, Afrika ve Orta Doğuda, 17’si ise Kuzey ve Latin Amerika’da yer alıyor.

Kredi notu indirimi sektör bazında bakıldığında en fazla not indirimiyle yaklaşık 115 şirketle enerji sektörü olmuştur. İkince sırada 90 şirketin kredi notunun düşürüldüğü mağazacılık ve perakende sektörü, üçüncü sırada ise 85 civarı şirketin kredi notunun düşürüldüğü medya ve eğlence rektör yer alıyor. Medya ve eğlence alanındaki şirketlerin yaklaşık yüzde 55’inin kredi notu düşürüldü. Bunu neredeyse yüzde 50’sinin kredi notunun düşürüldüğü otomotiv sektörü yer alıyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments