nediyolar.com
Ana Sayfa ÇEŞİTLİ İstanbul Dışındaki Türkiye'nin Tarihi Çarşıları

İstanbul Dışındaki Türkiye’nin Tarihi Çarşıları

Tarihi çarşılar geçmişten günümüze kültürel bir zincir olarak Türkiye’nin her yerinde bulunuyor. Fakat bazıları adını çok daha iyi yansıtıyor. İşten onlardan en ünlüleri.

Anadolu’nun En Güzel Tarihi Çarşıları

  • İzmir Kemeraltı Çarşısı: Kemeraltı Çarşısı ülkemizin en büyük açık alan çarşısı konumundadır. 1500’lü yılların sonlarında denizin doldurulmasıyla bölgede yapılanma başlamış, Hisar Camii inşa edilmiştir. Dolayısıyla o zamanlar bugünkü Konak Meydanı deniz içinde imiş. Yıllar içindeki yapılaşma Kemeraltı Çarşısının bugün sahilden 200-300 metre içerde kalmasını sağlamış. Konak ilçesinde, bütün devlet dairelerinin hemen arkasında kalan çarşı, ünlü İzmir Saat Kulesinin dibinden başlıyor. Ayakkabılar, tekstil ürünleri, kuyumcu dükkanları, kafeler, restoranlar, banka şubeleri ve daha onlarca meslek dalına ait işletme çarşıda yer alıyor. Aklınıza gelip de burada bulamayacağınız hemen hiçbir şey yok. Fakat caddeler arasında kaybolabilirsiniz.
  • Çanakkale Aynalı Çarşı: Musevilerin öncülüğünde 1800’lü yıllarında sonunda açılan Aynalı Çarşı, Anadolu yakasında yer alıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmış ve ağır tahribat görmüştür. Yine saldırlar ve yağmalar nedeniyle kullanılamaz hale gelmiştir. 1960’larda belediyenin özel çalışmalarıyla günümüzdeki haline getirilmiştir. Çarşının inşasında tamamen İstanbul’daki Mısır Çarşısı esas alınmıştır.
  • Ankara Çıkrıkçılar Yokuşu ve Ulus Bit Pazarı: Cumhuriyet döneminde açılan Çıkrıkçılar Yokuşu günümüz mimarisini yansıtıyor. Ağırlık düğün-kına malzemelerinden oluşuyor ve Eminönü’ndeki Kapalı Çarşıyı andırıyor.

Ulus Bit Pazarı’nda ise tarihi han, hamam, Pazar ve çarşılar yer alıyor. Az sayıda antikacı ve spotçu bulunuyor.

  • Gaziantep Sedefkar Çarşısı: Adından da anlaşılacağı gibi burada sedef işleme sanatının profesyonelce uygulanışını görüyoruz. Tabak, takı, çanak, sandık, dolap, ahşap eşyalar, gümüş eşyalar, altın eşyalar ve işlemeler burada yer alıyor. Özellikle sedef işlemeli ahşaplar göz dolduruyor. Burada el işçiliği sanatla buluşuyor.
  • Şanlıurfa Kapalı Çarşı: Tarihi çarşılar arasında yer lan Kapalı Çarşı, Mezopotamya kültürüne ziyaretçilerini çekiyor. Kendine has bir albenisi var. Yöresel çay ve kahve kültürünü yansıtan bakır demlikler, cezveler, semaverler ve daha pek çok ürün burada yer alıyor. Yine yöresel baharatların en güzelleri de burada bulunuyor
  • Erzurum Taş Han Tarihi Çarşısı: Taşhan Çarşısının asıl adı Rüstem Paşa Kervansarayıdır. Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarındandır. Çarşı, Osmanlı taş mimarisinin simgelerinden bir tanesidir. Günümüzde çarşıda daha çok Oltu taşından üretilmiş el yapımı ürünler satılmakta, pek çok sayıda dükkân yer almaktadır. Tesbih, kolye, küpe tarzı ürünleri burada bulabilirsiniz.
  • Gaziantep Bakırcılar Çarşısı: Yemekleriyle ve lezzetleriyle ünlü Gaziantep’te yemeğin asıl tadının bakır kaplarda anlaşıldığı düşünülüyor. Bakırcılar çarşısı da tam bu açıdan en güzel bakır ürünleri görme, satın alma şansı veriyor. Bakır hayat veren çekiç sesleri arasında kulaklarınız şenleniyor.

Gezilecek Yerler

Anadolu’nun dört bir tarafına dağılmış tarihi çarşılar ile hem tatillerinizi, gezilerinizi renklendirebilir hem de şehirlerin yöresel kültürlerinden en bariz izler bulabilirsiniz.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments