nediyolar.com
Ana Sayfa HABER Yıllarca “Siyah Biri” Gibi Davranan Profesör “Siyah” Değilmiş!

Yıllarca “Siyah Biri” Gibi Davranan Profesör “Siyah” Değilmiş!

ABD bir süredir ırkçı tartışmaların merkezinde bulunuyor. Polisin siyahi vatandaşlara uyguladığı şiddet sebebiyle ırkçılık tartışmaları her geçen gün biraz daha artıyor. Fakat yeni bir olay ortaya çıktı ve tartışmalara bambaşka bir boyut kazandırdı.

George Washington Üniversitesinde uzun yıllardır Afrikan Amerikan tarihi dersleri veren Jessica Krug adlı profesörün beyaz olduğu halde uzun yıllardır siyah gibi davrandığı ortaya çıktı. Krug sadece bir akademisyen değil. Aynı zamanda insan hakları savunucusu ve köle ticareti üzerine kaleme aldığı kitaptan dolayı siyah köle kültürü araştırmalarını desteklemek amacıyla kurulan Schomburg Center gibi çeşitli kurumlardan da finansal yardım almayı başarmış.

Jessica Krug Açıklamalarda Bulundu

Fugitive Modernities adlı kitabın teşekkür kısmında Krug, kapsamlı bir ithafta bulunduktan sonra şu satırlara yer verdi: “Bilinmeyen, isimsiz atalarıma, var olabileceklerine ya da var olması gerektiğine inanmak için herhangi bir sebepleri olmayan bir geleceğe hayat vermiş atalarıma. Erkek kardeşime, bizim en hızlımız, en çekici ve en akıllımız. Kendi güvenlikleri için adlarını söyleyemeyeceklerime, Angola’dakilere ya da Brezilya’dakilere.”

Fakat kitap yayınlandıktan sonra blog sitesi Medium’da Krug tarafından yazıldığı söylenen bir metin yayınlandı. Buradaki metinde ise “zehirli yalanlar” açığa vuruldu: “<Yetişkin hayatım boyunca yükselen bir biçimde Kansas City banliyösünde beyaz, Yahudi bir çocuk olarak yaşadığım tecrübelerden, üstlenmeye hakkım olmayan değişik kimliklerle kaçındım. İlk başta kuzey Afrika siyahı, daha sonra ABD kökenli bir siyahı, sonrasında da Karayip kökenli Bronx bir siyahı” sözlerini söyledi.

Jessica Krug, üstü kapalı biçimde travmatik bir çocukluk yaşadığını, bazı ruh sağlığı sorunları geçirdiğini de bahsederek bunların hiç birisinin bahane olamayacağını ifade etti. Açıklamasında zihinsel sağlık sorunlarının başlangıçta sahte bir kimlik üstlenmesine neden olduğunu, sonra da bunu geliştirdiğini açıkladı. Fakat hiçbir zaman bunun bir bahane ya da hoş görülür bir durum olmadığını söyledi.

ABD’de Daha Önce de Örnekleri Var

Jessica Krug uzun yıllarca Jessica La Bombalera adıyla sivil toplum örgütleri çevresinde önde gelen bir eylemci olarak tanınmış. Hatta geçen haziran ayında New York’ta polis şiddetine karşı basın açıklaması yapmış. Krug’u bu kimliği ile tanıyanlardan bir tanesi olan yazar Robert Jones Jr. yaşanalar karşısında şaşkına döndüğünü, şaşırıp kaldığını, hala duyduklarını sindirmeye çalıştığını; fakat daha çok ihanete uğramış, aptal yerine konmuş olarak hissettiğini belirtti.

Daha önce de Rachel Dolezal ile benzer durum yaşanmıştı. Siyah hakları savunucusu NAACP örgütünün Washington şubesi yöneticisi olan Dolezal, yıllarca beyaz olduğu halde siyah taklidi yaptığını itiraf etmişti.

Dolezal sadece davranışlarıyla kalmamış, saçlarını siyahlarınkine benzetmiş, ten rengini koyulaştırmıştı. Yine 2007 yılında beyaz olduğu gerekçesiyle kötü davranışlara maruz kaldığını, bunun için üniversiteye dava açtığın belirtmişti. Bu skandal olaydan sonra da görevinden istifa etmişti.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments