nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Göz Sağlığını Tehdit Eden Yanlışlar

Göz Sağlığını Tehdit Eden Yanlışlar

Göz sağlığı, en önemli organlarımızdan birisidir ve aynı zamanda en hassaslarındandır. Bu yüzden gözlerimize azami dikkat etmeliyiz. Özellikle bazı günlük alışkanlıklar gözlere büyük zararlar verdiği için bunlardan olabildiğince uzak kalmaya çalışmalıyız.

Aslında göz, yaşlanmaya bağlı olarak değişen ve yetilerini kaybeden organlardan birisidir. Fakat yaşa bağlı olmadan da küçük yaşlarda göz sağlığı kaybedilebiliyor. Miyop, hipermetrop, katarakt gibi en sık rastlanan sağlık göz rahatsızlıkları günümüzde çok daha erken yaşlarda görülebiliyor. Çünkü bunları tetikleyen unsurlar var. Peki neler?

Göz Sağlığı İçi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Bilgisayar ve televizyon

Elektronik cihazlar gözün yaşlanmasını sağlar. Bunun sonucunda da buğulu görme, net görememe sorunları oluşur. Eğer çok uzun süre bunlara bakılacaksa arada dinlendirmek gerekir.

  • Hatalı estetik operasyonlar

Her yıl çok sayıda kadın ve erkek göz kapağı düşüklüğü şikayetiyle operasyon geçirmektedir. Fakat bu operasyonlardan önce mutlaka göz muayenesine gidilmeli, herhangi bir risk durumu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  • Bilinçsiz gözlük kullanmak

Gözlük, doktor kontrolünden geçilerek ve onun tavsiyesi dahilinde kullanılmalıdır. Fakat çoğu kişi güneş gözlüğü veya diğer gözlükleri doktor muayenesi olmadan kullanıyor. Bu da göz sağlığını olumsuz etkiliyor.

  • Sigara

Sigara göz çevresindeki, içindeki ve retinadaki kılcal damarlara zarar vermektedir. Kılcal damarların tahrip olmasıyla birlikte de görme yetisinde kayıplar olmaya başlamaktadır. Önlem alınmazsa tamamen görme yeteneği kaybedilebilir.

  • Uykusuzluk

Uykusuzluk günümüzün en büyük sorunlarından birisidir. Fakat uzun süre uykusuz kalmak gözdeki kılcal damarları tahrip eder. Dikenleşme ve kanlanma da uykusuzlukla beraber geldiği için uyku düzeninden taviz vermek gözlerin yeterince dinlenememesine, zamanla görme yetisinde azalmaya neden olur.

  • Kötü beslenme

Beslenme vücudun tamamını olduğu gibi gözleri de etkiler. Hususiyetle A, E, C ve B2 vitaminleri göze iyi gelir. Bunları içeren yiyecekleri tüketmek göz sağlığını korumaya yardımcı olur.

  • Hijyen

Hijyen, göz sağlığı konusunda en temel unsurlardan birisidir. Başkalarına ait makyaj malzemeleri kullanılmamalı, lensler takılmamalıdır. Yine lens kullanıyorsanız kutularını zaman zaman değiştirmeli ve dezenfekte etmeyi ihmal etmemelisiniz. Lenslerinizi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi mutlaka temizlemelisiniz. 8 saatten fazla aralıksız lens kullanmamaya da özen göstermelisiniz.

  • Düzenli kontrolü ihmal etme

Özellikle katarakt, şaşılık, göz kuruluğu gibi sorunlar yaşayanların kontrollerini zamanında yaptırmaları gerekir. Fakat çoğu zaman ilaçlar olumlu sonuç verince kontroller aksatılır!

  • Lazer operasyonları sonrası

Lazer operasyonları gözlerinde sorun yaşayan pek çok kişinin tercihidir. Fakat operasyondan sonra yaklaşıl 1 yıl düzenli kullanılması gereken ilaçlar bulunur. Fakat pek çok kişi gözleri düzeldikten sonra ilaçları bırakır. Bu da çeşitli sorunların gelişmesine zemin hazırlar.

Reçetesiz İlaç Kullanımından Uzak Durulmalı

Göz sağlığı konusunda yapılan bir diğer hata da reçetesiz ilaç kullanımıdır. Bilinçsizce yapılan bu yanlıştan vazgeçilmeli, önce sorunların temelinin araştırılması için doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments