nediyolar.com
Ana Sayfa ÇEŞİTLİ Türkiye'nin En Temiz Plajları Hangileri?

Türkiye’nin En Temiz Plajları Hangileri?

Türkiye’nin En Temiz Plajları, Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz iklim şartlarının da elverişli olmasını nedeniyle deniz, plaj tatili için son derece elverişli. Her ne kadar zaman zaman bazı sahillerimizle, plajlarımızla alakalı çok kirli olduklarına dair haberler duysak da ülkemizde tam 486 mavi bayraklı plaj yer alıyor.

Pek çok doğal güzelliği ile göz dolduran ülkemizde Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı 2020 yılı değerlendirme sonucuna göre 486 plajımız Mavi Bayrak almayı hak etmiş. İspanya ve Yunanistan’dan sonra bu alanda 3. Sırada yer alıyoruz. Çoğumuz deniz tatilini pandemi sonrasına sakladık ve normalleşmenin başlamasıyla o çok özlediğimiz plajlarda soluğu alacağız. Bunun için araştırdık ve pırıl pırıl denizi, altın kumları ile Türkiye’nin en temiz plajları listemizi sizlere sunuyoruz.

Türkiye’nin Gizli Kalmış Plaj Güzellikleri

Türkiye’nin en temiz plajları sıralamamız şöyle:

  • Kaputaş Plajı-Antalya: Dünyaya adını duyurmuş olan Kaputaş Plajı, Kaş-Kalkan karayolu kenarında yer alıyor. Ulaşımı biraz zor; fakat kesinlikle geldiğinize değecek. Altın kumlarına ayak bastığınızda yolda çektiğiniz bütün meşakkati unutacaksınız.
  • Patara Plajı-Antalya: Patara antik kenti yakınında bulunan plaj hem tarihi hem doğal güzellikleri bir arada sunuyor. Bölgenin en büyük plajlarından birisi konumunda yer alıyor. 12 kilometre uzunluğunda olması ve tamamının tertemiz olması ile seyahat yazarlarının eserlerinde yer alıyor.
  • Çıralı Plajı-Antalya: Caretta carattalara ev sahipliği yapan Çıralı Plajı, Antalya şehir merkezine 85 km mesafede bulunuyor. Kuzeyinde Yanartaş, doğusunda Olimpos yer alıyor. Doğal ve tarihi güzelliklerin bir arada olduğu bir sit alanı olarak tatilcileri bekliyor.
  • Kleopatra Plajı-Alanya: Plaj, Alanya’nın simgelerinden birisi haline gelmiş bulunuyor. Alanya Kalesi eteklerinde, adeta kartpostaldan çıkmış bir görüntü veriyor. Kleopatra’nın zamanında sık sık burada banyo yaptığı söyleniyor.
  • İztuzu Plajı-Ortaca: Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesi yakınlarında yer alıyor. Yaklaşık 4.5 km uzunluğu bulunuyor. Tatlı ve tuzlu su bir arada yer alıyor. Bu yönüyle de ender konunda. Caretta carettalara ev sahipliği yapan plaj, akşam 20:00 ila sabah 08:00 saatleri arasında halkın kullanımına kapatılıyor. Ülkemizin en temiz plajlarından birisi olarak misafirlerini bekliyor.
  • Kelebekler Vadisi-Fethiye: Kelebekler Vadisi, 350 metrelik kayalıklarla çevrili. Karayolu ile ulaşılamıyor. Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşım sağlanıyor. Özellikle kamp yapmak isteyenler, gün doğumunu izlemek isteyenler burayı tercih ediyorlar. Masmavi ve berrak görüntüsü ile adeta cennetten bir parça izlenimi uyandırıyor.
  • Ölüdeniz-Fethiye: Dünya çapında en meşhur plajlarımızdan birisidir. Suları bir yükselip bir alçalıyor; fakat daha çok sakin ve sığ bir suya sahip.
  • İncekum Plajı-Marmaris: Muğla’nın Marmaris ilçesinin Çamlı köyünde bulunuyor. Ulaşım, traktörlerin çektiği römorklarla yapılıyor.

Türkiye’nin En Temiz Plajları

Türkiye’nin en güzel plajları sadece bunlardan ibaret değil. Bodrum Ortakent Kargı Plajı, Sedir ağacı Kleopatra Plajı, Ayvalık Sarımsaklı Plajı, Assos Kadırga Plajı, Bozcaada Akvaryum Koyu gibi yerler de birbirinden eşsiz deneyimler sunuyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments