nediyolar.com
Ana Sayfa PARA Dünya Bankası Yöneticisinden 4 Aylık Eğitimin Kişi Başı Geliri Azalttığı Vurgusu

Dünya Bankası Yöneticisinden 4 Aylık Eğitimin Kişi Başı Geliri Azalttığı Vurgusu

Dünya Bankasının Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Uygulama Yöneticisi Harry Anthony Patrinos, pandemi sürecinin başından bu yana devam eden eğitimle ilgili sorunların gelecekte çok daha büyük sorunlar oluşturabileceğini belirtti. Kovid-19’la mücadele süresinde eğitimde yaşanan kayıpların bireyler üzerinde çeşitli sıkıntılar yaratacağına dikkat çekti. Pandemi süresince yaşanan 4 aylık eğitim eksikliğinin kişi başı geliri yüzde 12 ile 18 arasında geriletmiş olduğunu ifade etti.

Türk Eğitim Derneği’nden yapılan açıklamalara göre Patrinos, TEDMEM tarafından Kovid-19 Nedeniyle Okulların Kapalı Kalmasının Bedeli adlı oturuma katıldı. TEDMEM, derneğin düşünce kuruluşu konumunda bulunuyor ve kürsü oturumu, video konferans yöntemiyle düzenlendi.

Patrinos, yaptığı konuşmada salgın nedeniyle eğitimde yaşanan zorluklara, öğrencilerin karşılaştıkları sıkıntılara değindi. Dünya genelinde 1.6 milyar çocuğun salgın nedeniyle okullarına gidemediğini aktardı.

Yatırımlar Uzaktan Eğitim Kalitesine Yönelik Olmalı

Patrinos konuyla alakalı yaptığı açıklamalarında 192 ülkedeki öğrencilerin yüzde 90’ının durumdan olumsuz etkilendiğini, daha da etkileneceğini belirtti. Patrinos, Kocid-19 ile mücadele sürecinde eğitimde yaşanan kayıpların bireyler üzerinde gelecekte büyük sıkıntılar yaratacağını işaret etti. Pandemi süresince 4 aylık eğitim eksikliğinin kişi başı düşen geliri yüzde 12 ila yüzde 18 arasında gerilettiği değerIendirmesini yaptı.

Patrinos, özellikle düşük gelirli ülkelerdeki gençler arasında bu kaybın çok daha fazla olduğuna vurguda bulundu. Öğrenme kayıplarının en tedirgin edici tarafının okul terklerinin artmasına neden olabileceğini ifade etti.

Patrinos, Dünya Bankası’nın Güvenli Okul ve Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında Türkiye’ye 160 milyon dolar kredi verileceğini, bunun onaylandığını belirtti. Projede özellikle elektronik altyapının güçlendirilmesi, dijital içerik hazırlanması ve kurumsal kapasitelerin arttırılması başlıklarının alınacak önlemler arasında yer aldığını belirtti.

İlköğretim, lise ve üniversitede yaklaşık 6 aylık eğitim kaybının dünyaya faturasının 11 trilyon doları bulacağını belirten Patrinos, pandemi sürecine ilişkin şu tavsiyede bulundu:

“Eğitime daha fazla kaynak aktarılması gerekiyor. Gelir ve istihdam destekleri verilmeli. Özellikle dijital becerilere ve ömür boyu öğrenmeye yatırım yapılmalı. Sürdürülebilir uzaktan eğitim sistemi üzerinde yoğun bir çalışma yapılarak buna yatırım yapılmalı.”

Sonrası İçin Büyük Sistem Çalışmalarına Gerek Var

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Uygulama Yöneticisi Patrinos, okullar açıldığında ve tam olarak yüz yüze eğitime geçildiğinde geri dönüşün çok farklı olacağını söyledi. Çünkü çocukların okuldan uzak kaldıkları süre zarfında eğitime, bilgiye ulaşma oranları tamamen kendi imkanları dahilinde olacak.

Özellikle ülkemizde ortaöğretim, lise öğrencilerinin en az üçte biri taşımalı eğitimle kırsal kesimlerden eğitime katılıyor. Bunların bulundukları yerlerde ne internete erişim imkanları var ne de büyük çoğunluğunun bilgisayar tarzı bir eğitim aracı var. Bir de içinde bulundukları şartlar dolayısıyla okula gitmedikleri sürede ailelerinin işlerinde çalışmak zorunda kaldıkları düşünüldüğünde eğitimden tamamen kopmuş durumdalar. Bu yüzden sistemin bu kayıpları azaltma üzerine kurgulanması, ciddi yatırımlar yapılması gerekiyor. Aksi taktirde sadece ekonomik kayıp değil, nesil kaybı da söz konusu olacak.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments