nediyolar.com
Ana Sayfa YAŞAM Özgüven Nedir? Özgüven Kazanmanın Yolları

Özgüven Nedir? Özgüven Kazanmanın Yolları

Özgüven Nedir, Özgüven çok önemli bir kişisel özelliktir ve yaşamla gerçekçi olarak mücadele etmemize, zorlukların üstesinden gelebilmemize yardımcı olur. Özgüven kazanma süreci, yaşamın önemli zorluklarıyla başa çıkma gücüne erişme ve mutluluğa uzanan bir yoldur.

Özgüven, kişinin enerjisini arttırır, güç verir ve daha fazlası için azim sağlar. Başarı için ilham kaynağı olan özveri, başarılarımızla gurur duymayı, başarılarımızdan keyif almayı sağlar. Özgüveni etkileyen pek çok etmen vardır. Bizim yaklaşımımıza bağlı olarak başka insanlar özgüvenimizi yükseltebileceği gibi düşüre de bilirler. Hatta özgüvenimizi bitirebilirler. Yaşama özgüvenle yaklaşmak ve bunu devam ettirebilmek çok önemlidir. Çünkü özgüven kaybı, özgüvensizlik beraberinde çeşitli sorunlar getirir.

Bununla birlikte aşırı özgüven diye bir mesele de vardır. Aşırı bir güven duygusuyla hareket ederek hem kendimizi hem de diğer insanları tedirgin etme riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunu yapmamak gerekir.

Özgüven Nedir? Özgüven Eksikliğinin Nedenleri

Özgüven eksikliği ya da özgüvenimizin olmaması durumunda işleri yapabilme yeteneğimizden emin olamayız. Gerekli beceri ve deneyime sahip olduğumuz halde daha önce hiç yapmadığımız bir işle karşılaşmamız halinde endişe duyarız. Pek çok durumda, özellikle de karar verme, risk alma, inisiyatif kullanma, yani insanları işin içine katma gibi durumlarda huzursuz ve rahatsız oluruz.

Aşırı güven duygusu içinde hareket etmek de çeşitli sorunlara neden olur. Bu durumda sınırlarımızın olduğunu kabul etmeye yanaşmayız, yeteneklerimiz hakkında gerçekçi olmayan düşüncelere kapılırız. Üzerimize aşırı iş yükü alır ve zaman zaman bunların altında eziliriz. Her zaman iyi iş yapamayız. En iyiyi bizim bildiğimizi, bizim yapabileceğimizi düşünür, önerileri, tavsiyeleri göz ardı ederiz. Bize yardım etmek isteyenlerin yarımlarını çoğu zaman reddederiz.

Olması gereken bir özgüvene sahip bulunduğumuz durumda en iyi çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir sonuç alacağımızı biliriz. buna göre işleri ele alırız. Bir işi yapamayacağımızda mazeret üretmeyiz. Bunun yerine yeniden denemeye başlar, yılmayız. İlk seferinde bütünüyle doğru şekilde anlamadığımız veya yapamadığımız bir işin dünyanın sonu anlamına gelmediğini kavrarız. Hatalarımızı sıkıntı etmektense onlardan ders almayı seçeriz. Bu sayede daha çok durumla ve daha çok sorunla daha iyi başa çıkarız.

Özgüven, hedeflerimizin ardından güderken bize güç sunar. Başarılarımızla rahatlık ve doyum hissetmeye izin veririz. Özgüvenimizin güçlü olması başarılarımızla doğru orantılıdır.

Özgüven Nasıl Arttırılır?

Özgüven zamana ve mekâna göre kimi zaman değişiklik gösterebilir. Bazılarının karşısında özgüvenimiz zayıflayabilir. Bu durumda ilk yapmamız gereken hiç kimseniz mükemmel olmadığını düşünmektir. Sizin de başka insanların sahip olmadığı becerileriniz vardır. Başkalarıyla rekabet ederken kendi yeteneklerinizi geliştirmeye çalışın ve yapabileceklerinizi aklınıza getirip eksiklere takılmayın.

Yeteneklerinizi kabullenmek ve önemsemek özgüveninizi yükseltmeye yardımcı olur. Daha rahat ve girişken davranın. Fikirlerinizi gerekirse daha yüksek sesle ifade edin. Karar alma süreçlerinizde daha aktif olun.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments