nediyolar.com
Ana Sayfa PARA Birleşik Krallıkta Kripto Para Satışı Resmi Olarak Yasaklandı

Birleşik Krallıkta Kripto Para Satışı Resmi Olarak Yasaklandı

Birleşik Krallık, kripto para birimlerinin tüketiciler için risk oluşturduğunu ve zarar potansiyellerinin oldukça yüksek olduğunu belirtti. Bunun üzerine kripto paraların satışının yasaklandığını duyurdu.

Kripto paralar on yılı aşkın süredir dünya gündeminde ve bu alanda çok büyük bir sektör oluşmuş durumda. Dünya genelinde bazı ülkeler kripto paralara yasal olarak izinli hale getirdi. Hatta merkez bankaları kendi kripto paralarını dahi geliştirerek sektöre dahil etti. Fakat pek çok ülke de bu alanda yasaklamalara baş vurdu. Birleşik Krallık bu zamana kadar kripto paralarla alakalı herhangi yasal süreç başlatmamışken dün itibariyle kripto para satışını yasakladı. Bunun gerekçesini de tüketiciler için zarar potansiyelinin fazla olması olarak gösterdi.

Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi (FCA), kripto para birimlerinin satışının perakende kullanıcılara satışının resmi olarak yasaklandığını duyurdu ve bunun perakende tüketicileri için pek çok nedenden dolayı uygunsuz olduğuna kanaat getirilmesinden kaynaklandığını belirtti.

Yasak Hakkında Resmî Açıklama

FCA Geçici Strateji ve Rekabet Genel Müdürü Sheldon Mills yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerindeki yüksek fiyat dalgalanmalarının perakende tüketicileri için alım satımlarda büyük risk oluşturduğunu belirtti. Bunun geçmişte önemli ölçüde gerçekleştiğine dair ciddi kanıtlarının da olduğunu sözlerine ekledi.

Kripto para birimleri pek çok kişinin ve kurumun dikkatini çekmeyi başardı. Dünya devi şirketler dahi bu alana yatırımlar yaptı. Fakat hala çeşitli soru işaretleri giderilmiş değil. Mesela ilk ve en büyük kripto para birimi Bitcoin’in yaratıcısı Satashi Nakamoto’nun halen kim veya kimler olduğu aradan on yıldan fazla zaman geçmesine karşın bilinmiyor. Boğalar gibi büyük kripto para sahiplerinin zaman zaman yaptıkları büyük alım veya satımlardan kaynaklı çok büyük, çok ani iniş çıkışlar yaşanabiliyor. Bu yüzden de küçük yatırımcılar zaman zaman bütün yatırımlarını kaybedebiliyorlar. Sheldon Mills tam da bu noktaya dikkat çekerek perakende tüketiciler için kripto para alım-satımlarında zarar görme riskinin oldukça fazla olduğunu ifade ediyor.

Yasağın Tüketiciye Bakan Yanı

Birleşik Krallıkta söz konusu yasak, 6 Ocak 2021 itibariyle resmi olarak yürürlüğe girecek ve Birleşik Krallıkta faaliyet gösteren firmaları kapsamına alacak. Sheldon Mills yaptığı açıklama perakende tüketicilere yönelik potansiyel zararı ne kadar ciddiye aldıklarının bir göstergesinin bu karar olduğunu belirtti. Tüketicilerin korunmasının kendileri için ilk düşünce olduğunu ifade etti ve tüketicileri korumaya yönelik olduğuna vurgu yaptı.

Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi’nin yaptığı açıklamalara göre kripto para yasağı, perakende tüketicilerin 53 milyon sterlin, yani 535 milyon 587 bin 478 TL tasarrufa imkân verecek. Şirketlerin ve kripto para kullanan tüketicilerin yasağa karşı nasıl bir tepki verecekleri de henüz belli değil. Birleşik Krallığın bu kararının başka ülkelere örnek olma ihtimali de bulunuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments