nediyolar.com
Ana Sayfa TATİL Türkiye’de Bulunan En İlginç Müzeler

Türkiye’de Bulunan En İlginç Müzeler

Türkiye’nin En İlginç Müzeleri; Gezmek görmek söz konusu olduğunda tüm dünyada ilk akla gelen yerlerden birisi müzelerdir. Çünkü müzeler temel fikirlerine göre çok farklı anlamlar, değerler taşırlar. Türkiye’de müzecilik daha çok arkeolojik kalıntılar üzerine dayansa da son yıllarda geleneksel müzecilik anlayışından farklı müzeler açılmaya başlamıştır. Her geçen gün sayıları artan bu müzeler, belirli konularda uzmanlaşan konseptler taşıyor. Farklı sunumlar ve sergileme teknikleriyle ziyaretçilerinin keyifli ve hoş vakit geçirmesine iman sağlıyor.

Önyargıları ile müzeleri rotasına almayanlara da hitap eden bu ilginç müzeler gerçeklik ve yaşanmışlık hissi uyandıran maketler, modeller ve interaktif bölümleri ile oldukça ilginç görünümlere sahipler. Bizler de sizler için bunları listeledik.

Türkiye’de Görülmesi gereken En İlginç Müzeler

  • İstanbul Oyuncak Müzesi: Yazar-şair Sunay Akın tarafından kurulmuş olan müze, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihini sergiliyor. Müzede Sunay Akın’ın 1990 yılından itibaren dünyanın farklı yerlerinden satın aldığı oyuncaklar bulunuyor. Hem kültürü hem tarihi yansıtıyor.
  • Masumiyet Müzesi: Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden esinlenilerek oluşturulan müze, yazarın 1990’ların başından itibaren kurduğu hayaller esas alınıyor. 1950 ila 2000’li yıllar arasındaki İstanbul burada gözler önüne seriliyor. Romandaki karakterlerin giydikleri, kullandıkları, işittikleri, hayal ettikleri her şey vitrinlerde yer alıyor.
  • Key Museum: İzmir Torbalı’da yer alan müze, Murat ve Selim Özgörkey kardeşlerin koleksiyoner olma tutkusu sonucu açılmıştır. Müze, dünyada sayılı müzelerden birisi. 1880’lerden 2011 yılına kadar dünyada üretilen birbirinden farklı araçlar burada sergileniyor. Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi unvanını elinde bulunduruyor.

Müzede 130 klasik otomobil, 300 otomobil maskotu, 40 motosiklet, 2500 model otomobil ve otomobil dünyasının ilginç objeleri, eşyaları yer alıyor.

  • Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: Müze, Balıkesir Edremit Tahtakuşlar Köyü’nde bulunuyor. orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Türk boylarının eserleri ile birlikte Kaz Dağı efsanesine dair materyaller burada sergileniyor. Bir de sanat galerisi yer alıyor. Alibey Kudar adlı bir ilkokul öğretmeni tarafından kurulan müze, Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi ve ilk köy sanat galerisi özelliğini taşıyor.
  • Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi: İstanbul’da yer alan müze, Nejat Çuhadaroğlu’nun küçük yaşlardan itibaren başlayan koleksiyonlarından oluşuyor. Tarihin farklı dönemlerini betimleyen mankenler bulunuyor. Gerçek ve kurgu ürünü olaylar, üç boyutlu modellemelerle burada yer alıyor.
  • Rahmi M. Koç Müzesi: Taksiyarhis Kilisesi’nde yer alan müze, 2011 yılında başlayan restorasyon sonunda günümüzdeki halini almıştır. Ankara ve İstanbul’da yer alan Rahmi Koç müzelerinin benzeri mantığıyla oluşturulan koleksiyonda pek çok farklı obje yer alıyor.
  • Baksı Müzesi: Bayburt merkeze yaklaşık 45 km mesafede yer alan müzede çağdaş ve geleneksel el sanatları aynı çatı altında yer alıyor. Kırk dönümlük geniş bir arazide yer alıyor. Sergi salonları, depo müze, konferans salonu, kütüphane gibi pek çok bölüm yer alıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments