nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP En Çok Yarım Bırakılan Kitap: Tutunamayanlar

En Çok Yarım Bırakılan Kitap: Tutunamayanlar

Türk Edebiyatı, değeri ölümünden sonra anlaşılan yazarlarla, eserlerle dolu. Adeta “Kel ölür sırma saçlı; kör ölür badem gözlü olur.” sözünün yansımasını yaşıyoruz. Fakat edebiyatımızın çoğu yazarı ne kel ne kör. Sadece zamanlarında anlaşılamıyorlar. Bunlardan bir tanesi de Oğuz Atay.

Oğuz Atay 12 Ekim 1934 tarihinde doğmuş. Burada hayatını anlatmayacağız ama geçtiğimiz 12 Ekim’de Google güzel bir jest yaparak ana sayfasında Oğuz Atay’a yer verdi. Bu vesile ile hakkında pek çok yazı yazıldı, söz söylendi, cümleleri alıntılandı.

Burada Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar adlı eserinden bahsetmek istiyoruz. Tutunamayanlar 1971-1972 yıllarında yayınlanmış ve hemen ardından büyük bir tartışma doğurmuştur. Hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle adeta bir başkaldırı olmuştur. Pek çok eleştirmene göre çağdaş Türk romanı anlayışını Atay, bu eseri ile hizaya getirmiştir. Türk romanına çok şey kazandırmıştır. Bun karşın roman ilk etapta pek çok okuyucuyu sarmamaktadır. Özellikle Atay’ın diline alışkın olmayanlar için başladıktan kısa süre sonra her şey çok anlamsız gibi gelmektedir. Bu da devam etmeden yarıda bırakılmasına neden olmaktadır.

Türk Edebiyatında Tutunamayanlar’ın Farkı

Kitap Sosyal medya platformu 1000Kitap en çok yarım bırakılan kitaplar listesi hazırlar ve kullanıcıların oylarıyla bu liste sürekli güncellenmektedir. Şu ana kadar listede en çok yarım bırakılan kitap olarak Tutunamayanlar yer alıyor. Tutunamayanlar için 8,4 bin oy kullanılmış ve bunlardan 3,848 kişi romana başladıkları halde bitirmeden bıraktıklarını söylemişler. Yani neredeyse kitaba başlayanların yarısı tarafından Tutunamayanlar yarım bırakılmış.

Tutunamayanlar hakkında bir diğer ilginç detay ise uzun yıllardır en çok satanlar arasında yer alması. Gerek basılı hali gerekse dijital versiyonu daima en çok satan kitaplar arasında yer alıyor; fakat kitaba başlayanların yarısına yakınının bitiremediği gibi de bir gerçek var.

Listede Tutunamayanlar’ı Suç ve Ceza, Milena’ya Mektuplar, 1984, Sofie’nin dünyası gibi kitaplar takip ediyor. İlk 10 içinde tek Türk yazara ait eser de Tutunamayanlar…

Tutunamayanlar’ın veya diğer çok yarım bırakılan kitapların listedeki durumu kötü kitap oldukları anlamına gelmiyor. Tutunamayanlar sadece Türk edebiyatı tarihinde değil, dünya edebiyat tarihinde de pek çok araştırmaya, değerlendirmeye, akademik çalışmaya muhatap olmuştur. Hemen hepsinde de Türk romanına yeni bir soluk getirdiği, yeni bir dil ve söylem geliştirdiği kabul ediliyor. Yıllar geçmesine rağmen bu seviyede eser sayısının hala çok az olduğu da bir gerçek.

Tutunamayanlar Anlattıkları

Tutunamayanlar, daha ismiyle bir devrim niteliğinde. Çoğu kişi bu kitabın adını duymadan, görmeden bu kelimenin ne olduğunu belki hiç duymamış, üzerinde hiç düşünmemiştir. TDK sözlüğünde de en yakın sözcük olarak “tutunmak” açıklanıyor.

Atay, sözcüğe derin bir anlam katmış ve bunu eserinde derinlemesine işlemiş. Toplum tarafından beğenilmeyerek dışlanmış, alay edilmiş, suçlanmış, hatta kendi kendilerini suçlamış insanları anlamaya çalışmış. Ruhlarını tahlil etmiş ve hem topluma hem kendilerine karşı onları savunmuş. Bu yüzden dikkatli okunduğunda hayata yeni bir bakış kazandıracak bir başyapıt ortaya çıkmış.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments