nediyolar.com
Ana Sayfa HABER ABD'de 3,1 Trilyon Bütçe Açığı ile Rekor Kırıldı

ABD’de 3,1 Trilyon Bütçe Açığı ile Rekor Kırıldı

ABD’de 2019 yılında 984 milyar dolar olan bütçe açığı, 2020 yılında büyük bir rekora imza attı. Pandeminin etkisiyle beraber 2020 yılında 3,1 trilyon dolara ulaşan bütçe açığı ABD tarihinin en yüksek rakamı olarak dikkat çekiyor.

Federal bütçe açığı 2019 yılında 984 milyar dolarken bu yılki rakamla açıktaki artış oranı yüzde 215’e ulaşmış oldu.

ABD başkanı Donald Trump yönetimi 2020 mali yılı bütçe açığı bekletişini şubat ayında 1,1 trilyon dolar olarak açıklamışken gerçekleşen rakam beklentinin neredeyse 3 katı oldu. Bütçe açığının bu kadar fazla olmasındaki en büyük pay pandemi. Pandeminin etkisiyle birlikte dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ABD’de de mali yönden düşüş yaşandı.

ABD’de meydana gelen bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 15,2 seviyesine ulaşmış durumda. Bu oran, ABD tarihinde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki 1945 yılından sonra en yüksek seviye olarak tarihe geçti. Daha önce en yüksek bütçe açığı 1,4 trilyon dolarla gerçekleşmiş ve finansal krizin yaşandığı 2009 yılına ait verilerle kaydedilmişti.

Son olarak 2015 yılından itibaren federal bütçe açığı düzenli olarak artmış ve 438 milyar dolar seviyesinden 984 milyar dolar seviyesine çıkmıştı. Fakat bir yıl içerisinde çok büyük bir artış meydana geldi.

Pandemi ile Mücadelede 6,5 Trilyon Harcandı

ABD federal bütçe açığı rakamlarındaki artışın temel nedeni korona virüs salgını. Salgın nedeniyle kamu harcamalarında büyük artış meydana gelirken vergi gelirlerinde düşüş yaşandı. Bu faktörler de açığın yükselmesinde etkili oldu.

Federal Hükümet, 2020 mali yılında 6,55 trilyon dolar harcama yaptı ve bu harcamaların büyük kısmı pandemi dönemi ekonomik teşvik paketinde oldu. Mart ayında kongrede onaylanan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi açıklanırken bütçe gelirleri aynı dönemde 3,42 trilyon dolarda kalmış oldu.

The New York Times konuya ilişkin yapmış olduğu haberde bütçe açığındaki bu tarihi rekorun ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu zor durumun bir yansıması olduğuna vurgu yapıldı. Bununla birlikte korona virüs kaynaklı ölüm sayılarında da ABD dünya birincisi konumunda yer alıyor. Ülke, 1929 yılındaki Büyük Buhran sonrasında en sert ekonomik küçülmeyi yaşıyor görünüyor.

Bütçe Açığı Yeni Tartışmalar Getirecek

ABD’de faizler oldukça düşük. Faizler neredeyse 0’a yakın bu yüzden Hazine’nin borçlanma maliyeti oldukça düşük. Buna rağmen artan açık, yeni teşvik paketi konusunda Demokratlarla Cumhuriyetçilerin çekişmesini daha karmaşık hale getiriyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada bütçe açığının nedeni olarak salgınla mücadeleye ve ekonomiyi desteklemek için yapılan harcamalara burgu yaptı. Bütçe Ofisi Ditrektörü Russell T. Vought da ekonominin yeniden toparlanmaya geçebilmesi için insanların daha fazla para harcaması, şirketlerin tekrar işçi alımı yapması gerektiğine işaret etti.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments