nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Netflix Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Netflix Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Netflix Hakkında son bir iki yıldır video pazarına ciddi durumda hükmetmiş bulunuyor. 2020 yılının ilk yarısında 15,8 milyon yeni abone sahibi olan Netflix, toplamda 26 milyon yeni aboneye ulaşmış. Türkiye’deki abone sayısı ise 1,7 milyonu aşmış bulunuyor. Sadece Türkiye’deki geliri ile de 60 milyon doların üzerine çıkmayı başarmışmış durumda.

2020 yılı başından itibaren koronavirüsle birlikte insanlar evlere kapandığı için Microsoft, Apple gibi dünya devleri gelirlerinde azalma yaşarken Netflix bu dönemde en fazla büyüyen şirket olmayı başardı. 1997 yılında kurulan ve ilk başlarda DVD abonelik hizmeti veren şirket, günümüzde yeni video platformu oldu ve gelecekte televizyonun yerini alacak uygulamalardan birisi olacak gibi görünüyor. Netflix içerisinde çok sayıda film ve televizyon dizisi barındırıyor. Her kitleye hitap edebilecek içerikler bulunduruyor. Bu içeriğimizde Netflix hakkında ilginç gerçekleri derledik.

Netflix Hakkında 15 İlginç Bilgi

 1. Netflix 1997 yılında kurulmuş ve bir yıl sonra web sitesini piyasaya sürmüştür.
 2. Netflix’in kurucularından birisi olan Marc Randolph şirket için bir süre bir isim bulamamış ve Kibble ismini geçici olarak kullanmıştır.
 3. Netflix 2005 yılında kendi adına büyük bir patlama yapmış, 4 milyon yeni aboneye ulaşarak o güne kadarki rekorunu kırmıştır.
 4. 2007 yılında Netflix DVD’yi bırakarak çevrimiçi video pazarına girmiştir.
 5. Netflix yıllar içinde sadece internet sitesi ile sınırlı kalmamıştır. 2008 yılında Xbox 360 ve Blu-ray gibi platformlarda yayın yapmak için söz konusu şirketlerle anlaşmalar yapmıştır.
 6. Netflix 2012 yılında Avrupa’ya göç etmiş, İngiltere gibi popüler ülkelerde daha fazla tanınmaya başlamıştır.
 7. 2015 yılında Netflix tüm dünyada yayılmasını sürdürmüş, Yeni Zelanda, Japonya, Avustralya gibi ülkelerde hizmete başlamıştır.
 8. 2016 yılında Netflix, bütün dünyada kullanıma açılmıştır. Bazı ülkelerle zaman zaman anlaşmazlıklar yaşamış, bu yüzden hizmetlerini geri çektiği olmuştur.
 9. 2017 yılında Netflix Beyaz Kasklar adlı belgeseliyle En İti Belgesel Kısa Konu kategorisinde ilk Oscar’ını almıştır.
 10. Netflix adına 2018 o zamana kadarki en iyi yılı olmuştur. Şirket sadece o yıl 80 orijinal film ve 700 TV şovu yayınlamayı başarmıştır. Abone sayısında da zirve yapmıştır.
 11. Hermes çeviri platformu ile Netflix arasında anlaşma yapılmıştır ve bugün dizi ve film içerikleri 20’den fazla dil seçeneği ile platformda yer almaktadır.
 12. Netflix her ülkede farklı ücret tarifesi kullanmaktadır. Temel aboneliğin en ucuz olduğu ülke Türkiye, en pahalı olduğu ülke Norveç’tir. Fakat Türkiye’de doların karşılığı çok yüksek olduğu için haliyle pek de ucuz gelmemektedir.
 13. Netflix bugün 190 ülkede bulunmakta ve 150 milyondan fazla aboneye sahiptir.
 14. Netflix bütün bunları yaparken çalışanlarına karşı da cömert davranmıştır. Yeni çalışmaya başlayan bir Netflix çalışanı saatte 17 dolar kazanmaktadır.
 15. Orijinal yapımları ile de öne çıkın Netflix’in en pahalı programı The Crown olmuştur. Bir sezonu için 130 milyon dolar harcanmıştır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments