nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Kırmızı Çizgi Çocuk Kitabı ile Mahremiyet Eğitimi

Kırmızı Çizgi Çocuk Kitabı ile Mahremiyet Eğitimi

Çocuklar en değerli varlıklardır ve dünyanın geleceğini inşa edecek olanlar, her dönemin çocuklarıdır. Fakat çocuklara yaşanılabilir bir dünya bırakmak büyüklerin sorumluluğundadır. Maalesef ülkemizde son dönemde çocuklara yönelik ihmaller, istismarlar, çocuk tecavüzleri, tacizleri ve daha pek çok aşağılık eylemler had safhaya çıkmış durumda. Bu tür olaylar geçmişte de vardı da görünmüyor, duyulmuyor muydu? Yoksa bu dönemde gerçekten sayıları tavan mı yaptı? Net bir şey söylemek zor; fakat hiç birisi bütün bu olanların kötülüğünü, insanlık dışı olmasını değiştirmez.

Çocukları ihmal ve istismarlardan korumanın yolu onları bilinçlendirmekten geçiyor. Bu konuda anne babaların, öğretmenlerin yararlanabileceği çok güzel eserler bulunuyor. Bu eserler çocukların yaşına ve algılama düzeylerine hitap edebilecek şekilde hazırlandıkları için anlatılmak istenenler çok daha sağlıklı ve doğru şekilde verilebiliyor.

Çocukları Güçlendirmek İçin Etkili Bir Kitap

Samar Mahfouz Barraj tarafından kaleme alınan ve Erdem Çocuk Yayınları tarafından yayınlanan Kırımızı Çizgi kitabının dilimize çevirisini Ebru Akkaş Kuseyri yapmış. 24 sayfadan oluşan kitap, Mona Yakzan ve Myra El Myr’in çizgileri ile desteklenmiş. Kitapta bir kurgu içerisinde çocuk dünyasına uygun bir anlatımla çocuklara kendilerini koruyabilme bilinci verilmeye çalışılıyor. Üstelik bu, onları ürkütmeden, tedirginliğe, korkuya sevk etmeden yapılıyor. Hatta cesur olmaları, korkmadan kendilerini savunmaları anlatılıyor.

Kırmızı Çizgi çocuk kitabı Emir ve annesinin muhabbeti üzerine kurgu ediliyor. Emir, kırımızı çizginin yasakları çağrıştırdığını, tıpkı trafikteki kırımızı lambanın geçişi yasakladığı gibi kırımızı çizgilerin de girilmesi yasak yerleri, şeyleri ifade ettiğini öğreniyor. İzinsiz yaklaşılmayan kırmızı çizgili alanların sadece evimiz, ülkemiz değil, aynı zamanda vücudumuzun da kırmızı çizgimiz olduğunu öğreniyor. Herkesin kırımızı çizgileri olduğunu, buraya kimsenin yaklaşmaması gerektiğini, eğer birilerinin kırmızı çizgilere yaklaşmaya çalışması halinde (vücuduna dokunması halinde) aslan gibi kükremesi gerektiğini, hemen bulunduğu yerden uzaklaşarak maruz kaldığı durumu güvendiği kişilere anlatması gerektiğini öğreniyor.

Kırmızı Çizgi kitabında yine Emir, sadece kendisinin değil, herkesin kırmızı çizgileri olduğunu, oralara izinsiz yaklaşılmaması gerektiğini öğreniyor. Bu sayede aslında başkalarına, başkalarının haklarına saygılı olmayı da öğreniyor.

Kırmızı Çizgi Resimlerle Kurgu Destekleniyor

Her ne kadar büyükler çoğu zaman anlayamasa da çocukların algı seviyeleri son derece açık. Onlar gördüklerini, duyduklarını zihin dünyalarında harmanlayarak bir yere oturtuyorlar. Büyüklerin anlamaz diye düşündükleri şeyleri rahatlıkla anlayabiliyorlar. Özellikle de doğru anlatıldığı, seviyelerine uygun olduğu taktirde çok daha rahat içselleştirebiliyorlar.

Mahremiyet eğitimi konusunda da çocuklara gerekli bilgiler Kırmızı Çizgi gibi kitaplar sayesinde çok daha rahat anlatılabilir. Kitapta trafik ışıklarındaki kırmızıdan yola çıkılarak hayatımızdaki kırmızı çizgilere çok güzel bir mantıkla yaklaşılmış. Bu tür benzetmeler çocukların daha rahat anlamasına ve kavramasına vesile oluyor. Aynı zamanda kitapta anlatılanlar çizgilerle, resimlerle de desteklendiği için çocukların dikkatini çekmeyi başarıyor. Ebeveynler için çok iyi bir yardımcı kitap olarak dikkat çekiyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments