nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Cilt Kalitesini Bozan Alışkanlıklar

Cilt Kalitesini Bozan Alışkanlıklar

Estetik açıdan hepimiz kusursuz görünmek isteriz. Yaşlılık bulgularını gizlemek, güzel görünmek ve daha genç bir cilde sahip olmak hepimizin hayalidir. Fakat Cilt Kalitesini Bozan Alışkanlıklar pek çok problemi beraberinde getiriyor. Fayda beklerken zararla sonuçlanıyor.

Cilt bakımda kullanılan ürünler kişisel bakım ürünleridir. Bunun farkına varmak lazım. Her ne kadar dermatolojik testlerden geçirilmiş olsalar da adları üzerinde “kişisel” ürünlerdir. Herkesin kişisel özellikleri, genetik yapısı, kalıtsal özellikleri farklı olduğu için de birine iyi gelen bir ürün size iyi gelmeyebilir. Sizin çok faydasını gördüğünüz bir ürün bir başkasında aynı neticeyi vermeyebilir. Bu yüzden en çok beğenilen, en çok satan kişisel bakım ürünlerinin sizde de süper sonuçlar vereceğini beklemek her zaman olumlu sonuçlanmayabilir.

Cilt Kalitesini Bozan Alışkanlıklar

Günlük hayatta bazı hatalı alışkanlıklar var. Bunlar aracılığı ile cildinize zarar verebiliyorsunuz. En sık karşılaşılanlar ise şunlar:

  • Alacağınız ürünü mutlaka test edin. Makyaj malzemelerinde, cilt bakım ürünlerinde en büyük yan etki alerjiye neden olmasıdır. Bir ürünü almadan önce test etmenizde büyük fayda var. Özellikle hassas deriniz, cildiniz varsa bunu bir kural haline getirmelisiniz.
  • Makyajınızı temizlemeden yatmayın. Kozmetik malzemeleri yüzde uzun süre kalmamalıdır. Gün içinde de üst üste, sık sık makyaj yapılmamalıdır. Özellikle yatmadan önce mutlaka makyaj temizliği yapılmalıdır. Temizlenen yüze nemlendirici sürülmeli, bu sayede cildin beslenmesi sağlanmalıdır. Yine makyaj yapmadan önce mutlaka yüz temizliği yapılmalıdır. Daha sonra nemlendirici sürülmeli, onun emilmesi beklendikten sonra makyaja başlanmalıdır.
  • Sivilceleri sıkmak çok sık yapılsa da büyük bir yanlıştır. Sivilcelerinizi sıktığınızda gözenekleri tıkayan şeyin az kısmı dışarı çıkar. Fazlası içerde kalır. Bu da sürekli cildinizin tahriş olmasına neden olur.
  • Uyku düzeni, cilt sağlığını doğrudan etkiler. Eğer uykunuz yeterli ve düzenli değilse cildiniz dingin değil, yıpranmış bir görüntüye sahip olur. Vücudunuzun onarılması için mutlaka uygu düzeninize dikkat etmeniz gerekir.

Düzenli ve yeterli uyku cilt güzelliğinde e cilt sağlığında büyük önem taşır. Çünkü uyku esnasında cilt, kendini yeniler. Dinlenir. Yine yatış şekliniz de cilt estetiğiniz için önemli bir detaydır. İdeal olan sırt üstü yatmaktır. Bu sayede yüzünüzü yastığa sürtmediğinizden dolayı cildiniz tahriş olmamış olur.

  • Kahvenin pek çok faydası olsa da fazlası cilt kalitesi anlamında zararlıdır. Günde 2-3 bardaktan fazla kahve tüketmek vücuttaki kortizol düzeyini arttırabilmektedir. Bu da yaşlanma hızını arttırmakta, cildi yıpratmaktadır. Yine fazla kahve vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır. Vücut susuz kaldığında da kurumakta, cansız bir hal almaktadır.

Cilt Kuruluğunun Nedeni

Cilt kalitesini bozan etmenler arasında bir diğeri aşırı şeker tüketmektir. Şeker cildin düşmanı olarak bağışıklığı zayıflatır. Bunun neticesinde de ciltte lekeler, akneler ve sivilce oluşumları baş gösterir. Cildi kurutarak kırışıklıkları arttırır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments