nediyolar.com
Ana Sayfa TATİL Sular Altında Kalmış Türkiye’deki batık şehirler

Sular Altında Kalmış Türkiye’deki batık şehirler

Dünyada pek çok batık şehir bulunuyor. Çoğu da depremler nedeniyle olmuş. Fakat Türkiye’deki batık şehirler tamamıyla baraj inşaatları nedeniyle sular altında kalmış.

Olağanüstü Güzellikteki Türkiye’deki batık şehirler

  1. Hasankeyf: Batman’da yer alan Hasankeyf belki de Türkiye’deki batık kentler dendiğinde ilk akla gelendir. Son yıllarda medyada çokça yer aldığı için pek çok kişide hüzne sebebiyet veriyor. Bilindiği gibi Ilısu Barajı’nın yapılmasından sonra sular altında kalmıştı.

Hasankeyf’te neolitik dönemden kalma mağaralar bulunduğu gibi Roma, Bizans, Arap, Moğol medeniyetlerinden de izler bulunuyor. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla 1200 yıllık arkeolojik kazıntılar ve endemik bitki türleri sulara gömülmüş oldu. Su seviyesi son yıllarda 90 metreye kadar çıktı. Bu yüzden Hasankeyf’e tekneler için liman inşasına başlandı. Su altı dalış turizmi da hareketlilik kazandı.

  • Kekova: Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında yer alan Kekova adası doğa ve tarihin bir arada olduğu bir batık şehir. Adaya ulaşım Kale Çayağzı’ndan kalkan teknelerle yapılıyor. Akdeniz’in en temiz yerlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Likya ve Roma döneminden kalıntılar adada yer üstünde de sular altında da bulunuyor
  • Allianoi Antik Kenti: Antik kent İzmir’in Bergama ilçesinde yer alıyor. Bir kültürel miras olsa da maalesef koruyamamışız. Erken Tunç Çağı’na ait arkeolojik kalıntılar bulunan kentin dünyanın en eski tıp merkezlerinden birisine sahip olduğu biliniyor. 20. Yüzyılın başlarında kısmen temizlenerek gün yüzüne çıkartılmış. 2010 yılına kadar da kazılar devam etmiş. Ancak 2011 yılında Yortanlı barajının tamamlanmasıyla beraber antik kent tamamıyla sulara gömüşmüş oldu.
  • Eğil Antik Kenti: Diyarbakır’ın tamamı zaten bölgenin en önemli inanç ve kültür merkezlerinden birisi Eğil bu bakımdan daha da zengin. İlçe, birçok kralın, peygamberin mezarına ev sahipliği yapan bir antik kent konumunda. Dicle Barajı’nın yapılmasıyla birlikte Eğil’in pek çok mahallesi sular altında kaldı. Bu da bölgeye ilgiyi arttırdı. Suların altında Asurlardan kalma evler, hamamlar, mezarlar, kral mezarları, gizli geçitler gibi detaylar bulunuyor. Tekne turları ile bölge gezilebildiği gibi dalış turları da yapılıyor.
  • Savaşan Köyü-Halfeti: Şanlıurfa’nın cazibe merkezi olan Halfeti doğal güzellikleri ve tarihi evlerinin yanı sıra eşsiz bir batık şehre de ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu batık şehir belki de Türkiye’nin en etkileyicisi.

Savaşan Köyü 2000 yılında Birecik Barajının yapılmasıyla birlikte sular altında kalmış. Bu yüzden de bozkırın ortasında adeta bir sahil kasabasını andırıyor. Yılda yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret ettiği köyde günü birlik tekne turları düzenleniyor. Turizm merkezi yapılması için faaliyetler devam ediyor.

Batık Şehir Gezileri

Her ne kadar Türkiye’deki batık şehirler üzerinde insan elinin karanlık yüzü bulunsa da batık şehirler, görüntüleri itibariyle nefes kesen güzellikte duruyor. Gün geçtikçe yenileri listeye ekleniyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments