nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Franz Kafka - Dönüşüm ve “Böcekleştirme”

Franz Kafka – Dönüşüm ve “Böcekleştirme”

Franz Kafka’nın en çok okunan ve en çok satan kitaplarından birisi olan Dönüşüm kitabında toplam 6 karakter yer alıyor. Bir sabah böcek olan gençle hikâye başlıyor ve kısa süre sonra ölmesiyle sonlanıyor. Son derece vurucu bir içeriğe ve ada sahip olan Dönüşüm’de Kafka, sistem içinde köleleşen, sürekli olarak bazı sorumluluklar yüklenen ve bunları yerine getirmesi istenen, buna karşın sorumlulukları yapmadığı taktirde toplum tarafından dışarı atılan insanı resmediyor.

Dönüşüm, aslında her zaman anlattığı ile dünyanın bir gerçeğini resmediyor. Her ne kadar görüntü itibariyle sayfası az, bir solukta bitirilecek bir kitap gibi görünse de devasa bir anlatım bulunuyor. Karşımızdaki adeta bir buzdağı gibi duruyor.

Dönüşüm kitabına Kafka 1912 yılında, 3-4 günde bitirme hedefiyle başlıyor ve öyküyü korkunç olarak tanımlıyor. Sevgilisi Felice’ye yazdığı mektupta kitabını tanımlarken “öykü” diyor ve adını da söylüyor. Bu öyküyü kendisine okumayı çok istediğini de yazıyor.

Dönüşüm, daha ilk cümlesiyle öyküye başlıyor ve okuyucuyu cezp ediyor. Gregor Samsa bir sabah kalkıyor ve kendisini bir böcek olarak görüyor. Yatağından kalkıp kahvaltıya gidemiyor. Aile bireyleri kalkıp gelmesi için seslenseler de o, bunu yapamıyor. Kapı kilitleme alışkanlığının da ilk kez işe yaradığını, bu sayede içeriye kimsenin giremediğini, bu sayede zaman kazandığını görüyoruz.

Gregor Samsa işe gidemediği için müdürü geliyor. Bu kadar başarılı, işinden başka düşüncesi olmayan, görevini hiç aksatmayan, çalışkan ve dürüst bir çalışanının nasıl olup da böyle bir sorumsuzluk yaptığını merak ediyor.

Kısa ama Çok Şey Anlatıyor

Dönüşüm’ün en dikkat çeken yönlerinden birisi başlığı. Daha kitap, adından itibaren bir mesaj veriyor. Böcek metaforu tüm dünyada asırlardır dikkat çeken bir unsur. İnsanlar, devletler, gücü elinde bulunduranlar sevmedikleri, tahammül edemedikleri, dışladıkları kişileri, toplumları, ırkları, mahalleleri vs. “böcek” olarak adlandırırlar. Adlandırma ile dilde başlayan bu söyle zamanla eyleme, yok etmeye dönüşmeye başlar.

Franz Kafka, Dönüşüm öyküsünde böcek metaforu üzerinden ana akımdan ayrılana karşı toplumun duymuş olduğu dışlamayı, hoşgörüsüzlüğü, farklılıklara tahammülsüzlüğü, herkes gibi olmak istemeyenlerin maruz kaldıkları acıyı, tahammülsüzlüğü gözler önüne seriyor. Üstelik bunu kısa, öz ve vurucu bir üslupla yerine getiriyor.

Dönüşüm Böcek Metaforunu Kullanıyor

Kafka’nın Dönüşüm öyküsü herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gereken bir kitap. Fakat sadece okuyup rafa kaldırılacak bir kitap değil. Öncesinde ve sonrasında da böcek metaforu üzerinden verilmek istenenlere dikkat etmek gerekir.

Böcek ile ilgili en etkileyici yapımlardan birisi de Black Mirror dizisinin 3. Sezon, 5. Bölümünden karşımıza çıkıyor. Burada da devletlerin nasıl düşmanlar yarattığını, sadece kendilerine bir düşman yaratma ihtiyacından dolayı “böcekleştirme” yoluna gittiklerini gözler önüne seriyor. Bir bölgenin halkını yok etmek için onlara böcek diyor ve herkese de onların böcek oldukları, yok edilmeleri gerektiği fikrini aşılıyor. Dilde başlayan nefret, zaman içinde eyleme, soykırıma dönüşebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments