nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Sosyal Medya Yasası Süresi Doluyor. Peki Ne Olacak?

Sosyal Medya Yasası Süresi Doluyor. Peki Ne Olacak?

Türkiye’de sosyal medya, hatta internet uzun süre tartışıldı ve tartışılmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda sosyal medya yasası yürürlüğe girmiş, bu kapsamda sosyal servis sağlayıcılarına temsilcilik açma şartı konulmuştu. Bunun için de 2 kasıma kadar süre tanınmıştı. Bu tarihten sonra hala yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketlere ise bir takım ceza yaptırımları uygulanacak.

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında günlük erişimi Türkiye’de 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına birer temsilcilik belirleyerek Türkiye’de bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından tanınan süre 2 Kasım itibariyle doluyor.

Cezai İşlemlerin Uygulanması Öngörülüyor

2 Kasım itibariyle gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına ilk etapta para cezası yaptırımına başvurulacak. İlk olarak 10 milyon lira cezai işlem uygulanacak. Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülüklerini yerine getirmezlerse de bu kez 30 milyon liralık idari para cezasına başvurulacak.

30 milyon liralık ikinci para cezasından sonra da yaptırımlar devam ediyor. İdari para cezasının tebliğinden sonra şirketler hala yükümlülüklerini yapmazlarsa BTK Başkanlığı internet bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvuracak ve yasal süreç başlatılacak.

Eğer yapılan başvuru kabul edilirse hâkim tarafından uygulanmasından itibaren 30 gün içinde yine şirket gerekli şartları sağlamazsa BTK başkanı, sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliğinin bu defa yüzde 90 oranında daraltılmasını isteyecek. Bunun için yeniden sulh ceza hakimliğine başvuracak. Eğer sosyal ağ sağlayıcısı yaklaşık 5 ay süren bu zaman zarfında Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederse o güne kadar kesilen para cezalarının yüzde 75’i affedilebilecek.

Sosyal Medya Yasası, Sosyal Medyanın Ruhuna Aykırı Mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal ağ sağlayıcılarına yasa kapsamında daha önce bilgi verilmişti. Düzenleme ile getirilen yükümlülükler konusunda bilgi aktarılmıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın başkanlığını yaptığı video konferans bilgilendirme toplantısına Youtube, Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, TikTok, Periscope, Dailymotion ve VK temsilcileri katılmış idi.

Sosyal medya sağlayıcıları tarafından henüz bir adım atılmış değil. Hatta gelen haberlere göre hiç birisinin bu konuya olumlu bakmıyorlar. Şirketlerin Türkiye’de temsilcilik açmak konusunda en azından 3 Kasım’daki ABD seçimlerini ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraza ilişkin başvurunun sonucunu bekledikleri iddiası var.

Diğer taraftan sosyal medya sağlayıcıları ve kullanıcılar yapılmak istenenin sosyal medyanın ruhuna aykırı olduğunu düşünüyorlar. Çünkü sosyal medya platformları, özgürlük üzerine kurulu. İnsanlar kendilerini özgür hissettikleri için oraları kullanıyorlar. Türkiye’de ise yapılanın özgürlükleri kısıtlama, devletin vatandaşlarını takip etme, beğenmediği sesleri kısma, baskı oluşturup demokrasi zemininden uzaklaşma olduğu düşünülüyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments