nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Kitaplardan Uyarlanan Video Oyunlar

Kitaplardan Uyarlanan Video Oyunlar

Kitaplar dizi ve filmlere ilham kaynağı olmayı uzun süredir sürdürüyor. Bunla birlikte son dönemde oyun dünyasının da ilgisini kitaplar çekiyor. Bu kapsamda kitaplardan uyarlanan video oyunlar oldukça fazla. Kimilerine göre kitap oyundan daha başarılı, kimilerine göre ise oyun kitabı geçmeyi başarmış. Sizler için kitaplardan uyarlanan en iyi video oyunlar listesi hazırlamaya karar verdik.

Kitaplardan Uyarlanan Video Oyunlar

  • The Witcher Serisi

The Witcher Serisi kitaplardan uyarlanan video oyunlar arasında en popülerlerinden birisidir. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin 1993 tarihli eseri bütün Polonya için gurur kaynağı olmuş durumda. Kitapta avını izlemek için çeşitli doğa üstü yetenekleri kullanan bir canavar avcısı olan Rivia Geralt’ın hikayesi anlatılıyordu. Oyunda bu konuda güçlü bir aksiyon sunuyor.

  • Metro 2033

Oyun, Dmitry Glukhovsky’nin Metro kitap serisinden uyarlanmıştır. Kitap 2005 yılında yayınlanmış ve daracık metro tünellerinde sıkışmışlık, nükleer savaşın enkazı, korkutucu devasa yaratıklar ve hayatta kalma mücadelesi, yarattığı atmosfer ve mekân tasvirleri ile öne çıkan oyun, son dönemin başarılı serilerinden birisidir.

  • Assassin’s Creed serisi

Her ne kadar bu serinin tam olarak bir kitaptan uyarlandığını söyleyemesek de Vladimir Bartold tarafından 1938 yılında yazılan ve Slovenya’da yayınlanan kitapla büyük benzerlikler taşıdığını söyleyebiliriz. Kitap, dilimize de Fedailerin kalesi Alamut olarak çevrilmiştir.

  • Tom Clancy’s Rainbow Six Serisi

ABD’Li yazar Tom Clancy tarafından 1998 yılında yayınlanan Rainbox Six adlı tekno gerilim romanından ilham alınarak bu oyun geliştirilmiştir. Komplo teorileriyle dolu bu oyunda taktik aksiyon tutkunları için hoş sürprizler yer alıyor.  

  • Call of Cthulh: Dark Corner of the Earth

ABD’li yazar Howard Philips Lovecraft tarafından 1928 yılında kaleme alınan The Call of Cthulhu ve 1936 yılında kaleme alınan The Shadows Over Innsmounth hikayelerinden ilham alınarak bu oyun hazırlanmıştır. Karakterlerin zaman içindeki ruhsal değişimleri konu alınmakta ve çok ince ayrıntılarla oyun daha orijinal hale gelmektedir.

  • BioShock

Rus ve ABD’li yazar Ayn Rand tarafından 1957 yılında yayınlanan Atlas Shrugged adlı kitaptan ilham alınarak hazırlanan BioShock oyunu, görselleriyle kusursuz olduğu yorumlarını almaktadır.

  • S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Rus yazar kardeşler Boris ve Arkady Strugatsky tarafından 1972 yılında yayınlanan Roadside Picnic adlı kitaptan ilham alınarak hazırlanmıştır. Oyunda Çernobil kazası sonrasında yaşananlar kitaptan birebir aktarılmasa da önemli olayları ve karakterleri ile aynıdır.

  • Spec Ops: The Line

Polonya asıllı İngiliz yazar Joseph Conrad tarafından 1899 yılında yayınlanan Heart of Darkness adlı roman esas alınarak oyun geliştirilmiştir. Bunla birlikte kitabın yazıldığı zamanlarda popüler olan ve kitapta yer alan emperyalizm, ırkçılık gibi unsurlardan ziyade oyunda travma konusu öne çıkıyor. Sıradan bir oyun imajı verse de benlenmedik derinlikleri ve sahneleri ile şaşırtıcı bir nitelik barındırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments