nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Oyun Konsolları Arasında Büyük Kapışma: Hangi Ülke, Hangi Konsolu Tercih Etti?

Oyun Konsolları Arasında Büyük Kapışma: Hangi Ülke, Hangi Konsolu Tercih Etti?

Oyun konsolu dünyasında hareketli gümler yaşanıyor. Bir taraftan Sony, diğer taraftan Microsoft yeni oyun konsollarını çıkaracaklarını duyurdular. Fakat ikili arasında daha oyun konsolları piyasaya çıkmadan kapışma başladı. Talep haritası yayınlandı ve buna göre Sony açık ara önde yer alıyor.

Gerek Sony gerekse Microsoft yeni oyun konsolları üzerinde uzun süredir çalıştılar ve hazır hale getirdiler. Yoğun çalışmadan dolayı da her iki marka konsollarından çok şey bekliyorlar. İki yatırımcı da konsollarının beklenen başarıyı yakalayacağını umuyor. Konsolların ücretleri yüksek olduğu için ve bu kadar büyük bir ekonomik hacme sahip oldukları için analistlerin ilgisini de konsollar çekmeyi başarıyor. Bunlardan birisi olan İngiliz Rise at Seven geniş bir inceleme yaptı.

Birleşik Krallık merkezli firmadaki analistler hangi oyun konsolunun daha çok talep gördüğünü ortaya çıkarabilmek adına Google arama trendlerini incelediler. Bu çalışma, hangi ülkede hangi marka oyun konsolunun daha fazla talep gördüğünü de ortaya çıkardı.

Sony Fark Atmayı Başardı

Rise At Seven firmasının açıkladığı rapora göre PlayStation 5, Xbox Series X aramalarına büyük bir fark atmış durumda. Ülkelerin büyük kısmında insanlar konsol tercihini PlayStation 5’ten yana kullanmışlar gibi görünüyor.

Firmanın ortaya koymuş olduğu araştırma raporu geçen aylarda bir başka araştırma firması olan Hoth’un araştırmalarıyla büyük zıtlık taşıyor. Hoth da benzer bir araştırma yapmış ve ona göre Xbox Series X’in PlayStation 5’den tamı tamına 2 kat fazla satacağını iddia etmişti. Pek çok analist bu açıklamalara şüphe ile yaklaşmıştı. Son çalışma bunu destekler nitelikte oldu.

Rise at Seven tarafından yapılan araştırmaya göre insanların tüm dünyada tercihleri net olarak Sony PlayStaton 5’ten yana kullanmışlar. Çalışmada yer alan 161 ülkeden 148’inde kullanıcıların tercihi PS5 oldu. Bir anlamda Sony, Microsoft’a karşı148-13 gibi bir skorla üstünlük kurmayı başardı. Araştırma firmasının belirttiği gibi PlayStation, 1994 yılında pazara ilk çıktığı andan itibaren pazarın liderliğini ele geçirmiş bulunuyor. Piyasanın şu an yüzde 84’ü PlayStation’ın hâkimiyetinde bulunuyor.

Oyun Konsolları Satış Rakamları Görüntüyü Değiştirebilir

Rise at Seven şirketinin araştırmalarına göre bazı ülkelerde Microsoft büyük bir yenilgi almış olsa da toplama bakıldığında satış rakamlarında değişiklik olabilir. Mesela ABD ve Birleşik Krallıkta PS5 kabaca yüzde 15 daha fazla ilgi görmüştür. Çin’de ise Xbox Series X yüzde 10 daha çok ilgi görmüş. Çin’de aradaki fark, ABD ve Birleşik Krallıkta satılması beklenen PS5sayısının çok daha üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla genel satış rakamlarında değişiklik yaşanabilir.

Gerek SONY gerekse Microsoft markalarının oyun konsolları henüz kullanıma sunulmadığı için performans kullanımı test edilmiş değil. Konsollar piyasaya çıktığı anda kontrollera dair incelemeler yapılacak ve belki de taleplerde değişiklikler olacak.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments