nediyolar.com
Ana Sayfa İŞ FİKİRLERİ Müşterilerin Beklentilerini Aşmanın Yolları

Müşterilerin Beklentilerini Aşmanın Yolları

İş hayatında hedef, müşterilerin beklentilerini karşılamak, bunun için de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaktır. Her ne kadar küçük büyük bütün işletmeler, firmalar %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle hareket ettiklerini söyleseler de bunu uygulamaya geçirmek büyük çoğunluğu için mümkün olmaz. Çünkü müşteri memnuniyetini sağlamak, hele de bunu aşmak hiç de kolay değildir. İşte tam da bunu yapan markalar diğerlerinden ayrılarak farklı bir klasmana yükselir.

Müşteri memnuniyeti ticari hayatta asla hafife alınacak mesele değildir. Memnun etseniz dahi rakiplerinize kaptırabilirsiniz. Yani sizin sunduğunu ürüne benzer bir ürünü daha ucuza bulduklarında doğal olarak onu satın alacaklardır. Bu yüzden de müşterilerinizin size sadık kalmasını istiyorsanız onların beklentilerini aşmalı, onları özgün kılmaya çalışmalısınız. Yani onlara başka bir yerden alışveriş yaptıkları taktirde bazı fırsatları kaçırdıkları hissini vermelisiniz. Bu yazımızda müşteri beklentilerini aşarak sadakat oluşturmanın yollarına dair tavsiyeler veriyoruz.

Müşteri Sadakati Oluşturmanın Yolları

  • Müşterilerinizin beklentilerini ve şikayetlerini bilmeden daha iyi hizmet veremezsiniz. Bu yüzden onların görüş, öneri ve şikayetlerini dikkate alın. Onlardan şirketiniz hakkında görüşlerini paylaşmalarını isteyin. Bu, hem yol haritası konusunda yardımcı olacak hem de duygusal bağ kurulmasını sağlayacaktır.
  • Hangi sektörde olursanız olun çok güçlü bir rekabet ortamı var. Rekabet ortamı kızıştıkça müşteri beklentileri artar. Bu yüzden müşterilerinize farklı kanallardan hizmet ulaştırmanız gerekir. Mesela online alışveriş yapıp mağazadan teslim almak bunun bir örneğidir. Dolayısıyla hem reel hem de online opsiyonları kullanabilirsiniz.
  • Müşteri hizmetleri veya çağrı hizmetleri merkezi zannedildiğinden çok daha önemlidir. Defalarca aradığınız halde telefonunuzu açmayan ya da düşüremediğiniz bir arkadaşınızı düşünün! Müşteriler de müşteri hizmetlerine ulaşamadığında, çözüm bulmadığında aynı hissi, hatta çok daha fazlasını yaşar ve bir daha alışveriş yapmak istemez. Fakat kolayca ulaşabildiği, çözüm alabildiği taktirde markaya güveni artar. Bu yüzden çağrı merkezinizin ulaşılabilir olması, personellerin nazik, saygılı, seri çözüm üretebilir olması gerekir.
  • Çalışanların eğitimi, müşteri hizmeti kalitesine büyük rol oynar. Bu yüzden düzenli olarak personellerinizin eğitim almasını sağlamalısınız. Çalışanlarınız da birer müşteriniz olduğu için onları eğitir, donatırsanız markanızın imajını daha iyi noktaya getirirsiniz.
  • Ufak detaylar hayata fark katar. Tokalaşma, gülümseme, teşekkür, selamlaşma gibi şeyler insanlarda büyük etkiye sahiptir. Müşterileriniz daha dükkâna girdikleri anda karşılaştıkları tavra göre his sahibi olurlar. Bu tür küçük detayları zaman kaybı görmek yerine müşteri memnuniyeti adına odaklanmak gerekir.
  • Müşterilerinizle duygusal bağ yakalarsanız başarınız artar. Her müşteriye biricik ve tek olduklarını hissettirmeniz gerekir. Onları duygusal olarak yakaladığınızda memnuniyetlerini aşmanız daha kolay olur.

Müşterilere Güven Verme Yolları

Müşteri memnuniyetini aşmak adına yapmanız gerekenler sadece bunlar değil. Satış sonrası müşteri desteği sunarak, onlara sürprizler yaparak, gerektiğinde özür dileyerek, ilişki kurmayı öncelik kabul ederek, sizi özel kılan şeyleri tespit ederek yol alabilirsiniz. Acele etmenize hiç gerek yok. Önemli olan emin adımlarla ilerlemek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments