nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Mustafa Kutlu ’dan Bir Uzun Hikaye

Mustafa Kutlu ’dan Bir Uzun Hikaye

Mustafa Kutlu, Türk edebiyatının son dönemde yetiştirmiş olduğu en değerli hikâye yazarlarından birisidir. Anadolu insanının kimi zaman kırsaldaki kimi zaman kalabalık şehirlerdeki yaşam mücadelesini, hayata tutunma azmini, toprak ve doğa ile bütünleşmesini etkileyici bir dille anlatan Kutlu, bir solukta okunabilecek hikayelere imza atıyor.

Her ne kadar Kutlu’nun hikayeleri hacim olarak kısa olsa da derinlik olarak üzerinde düşünülecek pek çok konuyu ihtiva eder. Sosyal ve politik meselelere de göndermeler yaparak eserlerine ayrı bir sosyolojik derinlik kazandırır. Çok sayıda kitabı yayınlanmış olan yazarın bazı kitaplarında tek bir hikâyeye, bazılarında ise çok sayıda hikâyeye yer verilir.

Mustafa Kutlu çok medyatik bir kişi olmadığı için pek çokları tarafından tanınmaz. Bazıları tarafından da dini görüşleri nedeniyle görülmek istenmez. Fakat kalemiyle değerlendirildiğinde Türk edebiyat tarihine mal olmuş bir yazardır. Onlarca hikayesi arasında en bilinen Uzun Hikaye’dir.

Uzun Hikaye’nin Anlattıkları

Uzun Hikaye kitabının ilk baskısı 2000 yılında yapılmıştır. Eserde dedesi Pelvan Sülüman ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye kaçan Ali’nin hikayesi anlatılır. Bu hikâye son derece acıklıdır. Ali, dedesinin ölümünden sonra hayatın demir örsünde dövülmek için kendini zamanın girdabına atar. Adalete tutkun bir kişiliğe sahiptir ve en zor şartlarda dahi hukuku dillendirmekten geri kalmaz. Bu uğurda canını dahi tehlikeye atar. Ali’nin kısa; fakat gerçekten uzun hikayesi kitapta oğlunun anlatımıyla bize sunulur.

Uzun hikâye, bir terimdir ve hikâyenin uzunluğunu romana yakın olmasıyla alakalıdır. Deyimler sözlüğünde pek çok ayrıntısı bulunan, anlatması uzun sürecek olan, anlatılmadan da anlaşılamayacak olan olay ve konu şeklinde tanımlanır. Fakat Kutlu’nun Uzun Hikaye’si içeriğinde pek çok farklı unsura çağrışım yaptığı için sadece terim anlamıyla kullanılmamıştır. Dolayısıyla hikâye, sadece Ali’nin trajik hikayesinden ibaret değil. Kutlu, ucu vicdana ve adalete dayanan bazı politik ve sosyal meseleleri de uzun hikâyeye dahil ediyor. Bunları sanatın estetik ve sıcak potasında eriterek okuyucuya veriyor.

Kutlu mesela adaletin ekseriyetle güçlünün yanında olması ve yargı mensuplarının siyasilerle olan yakın ilişkisinin bazı insanların hayatına mal olduğunu yansıtıyor. Sekizinci sayfada “Onu yakan yargı mensupları ile hasmı olan siyasiler arasında bulunan yakın ilişki oldu.” Sözleriyle dile getiriyor.

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye’si olayların geçtiği döneme ışık tutuyor. Göçebe lunaparklar, yazlık sinemalar, popüler romanlar, kasabalarda dahi buzdolabının olmadığı, eğitim seferberliği adı altında her beldeye, kasabaya bir müdürün, bir müdür lisesinin açıldığı, öğrencinin çok; fakat öğretmenin olmadığı liseler ve daha buna benzer olayların, durumların yaşandığı yıllar yansıtılıyor.

Mustafa Kutlu – Uzun Hikaye Filmi

Uzun Hikaye sinemaya da uyarlandı. 12 Ekim 2012 tarihinde vizyona giren filmin yönetmenliğini Osman Sınav yaptı ve Kenan İmirzalıoğlu, Tuğçe Kazaz, Mustafa Alabora gibi oyuncular kadrosunda yer aldı. Film de en az kitap kadar başarılı oldu. Kitaptan uyarlanan en iyi filmler arasında yerini aldı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments