nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Pandemi Süreci ve İnternet Bağımlılığı

Pandemi Süreci ve İnternet Bağımlılığı

Koronavirüs istisnasız hepimizin hayatında ve alışkanlıklarında değişimlere neden oldu. Olmaya da devam ediyor. Bütün dünya olarak evlerimizde kalma sürelerimizin arttığı bir gerçek. Çünkü can derdine düştük ve fiziksel olarak sosyalleşmeye ara veriyoruz. Dışarı çıktığımızda ise diğer insanlarla temasımızı en aza indirmeye, mesafemizi korumaya çalışıyoruz. Gittikçe de bu düzene farkına varmadan alışıyoruz. Adeta yeni bir normalimiz oldu ve daha nereye varacağını kestirmek mümkün değil.

Her ne kadar sosyalleşmeye ara vermiş olsak da insan, doğası gereği sosyal bir varlıktır. Yaşamına devam edebilmesi için diğer insanlarla düzenli iletişime geçmeli, etkileşim içerisinde olmalıdır. İlk çağlardan beri bunu sağlamak için insanlar küçük gruplar oluşturmuş, oluşturdukları birliklerle, gruplarla bir taraftan dış etmenlere karşı hayatta kalmışlar diğer taraftan diğer ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Aynı içgüdü bugün bizlerde de doğal olarak var. Bu yüzden de diğer insanlarla iletişimimizi tamamen koparmak mümkün değil. Bu yüzden de fiziksel olarak sosyalleşemesek de online platformlar üzerinden iletişime devam ediyoruz. İşlerimize online devam ediyor, yakınlarımızla internet aracılığıyla görüşüyoruz.

İş hayatında da pek çok yenilik yapıldı. Mesela psikolog ve psikiyatr ile seanslarımız olanlar dahi online olarak terapiye devam ediyorlar. Peki bütün bunlar internet kullanımı kontrolü konusunda bize neler gösteriyor? bir internet bağımlılığı söz konusu olabilir mi?

İnternet ve Teknoloji Kullanımı Arttı

Koronavirüs sürecinde evde kaldığımız süre artıyor ve etkinlik bulmakta zorlanmamız normal. Aylar geçtikçe her güne üretkenliğimiz de düşüyor. Fakat bunu yapmaya çalışmak da yıpratıcı olabilir. Bu yüzden evde geçirdiğimiz süreyi oyunlarla, sosyal medya ile, filmler, dizilerle; yani internetle doldurmaya çalışıyoruz.

İstatistikler baktığımızda Netflix abone sayılarında rekor kırılmış. Aynı şekilde Zoom kulanım oranında da. Bunlar belli bir ölçüde güzel, eğlenceli vakit geçirmemize faydalı olmuş olabilir. Fakat sürecin uzamasıyla birlikte bütün bu teknolojik araçlarla bağımız kuvvetleniyor. Her ne kadar bu tür teknolojiler sosyalleşme adına faydalı olabilseler de kullanımı gerekli ölçülerin üstüne çıktığında bağımlılığa neden olabiliyor. Bize ve çevremize zararları dokunabiliyor.

İnternet Bağımlılığının Sonuçlarına Dikkat Etmeli

Normal şartlarda internet bağımlılığı ve etkileri üzerine uzun uzun konuşulabilir. Sosyal ilişkilerimizi kısıtlaması, gündelik hayattan uzaklaştırması gibi etkilerden söz edebiliriz. Fakat koronavirüsle birlikte etkiler daha da farklılaştı. Çünkü internet kullanımının artma nedeni sosyalleşmeyi arttırmak. İhtiyaçlarımızı gidermek. Bu yüzden farklı yönlerden yaklaşmak gerekiyor.

2012 yılına ait bir araştırmada oyun ve internet bağımlılığının beyin yapımızda ve davranışlarımızda değişmeye neden olduğu tespit edilmiştir. İnternet bağımlılığı, dopamin seviyesinde azalmaya neden olmaktadır. Bu da ödüllenme hissinde düşüşe yol açar. Uzun süre devam ederse de psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Davranışsal düzeyde internet bağımlılığının etkileri konusundaysa bilişsel işlevlerimizi kısıtladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla farkındalığımızın olmasında fayda var.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments