nediyolar.com
Ana Sayfa PARA Para Biriktirme Tavsiyeleri

Para Biriktirme Tavsiyeleri

Her birimiz para biriktirmenin ne kadar önemli olduğunu ve bunu sıklıkla yapmamız gerektiğini biliriz. Fakat yine de çoğumuz son derece az tasarruf yapıyoruz. Neden mi? Bunun cevabını bilim insanları da merak ediyor ve üzerine araştırmalar yapıyorlar. Ulaştıkları sonuç ise düşündüğümüzden biraz farklı.

Para biriktirememekten şikâyet ettiğimizde çoğu zaman para bahis mevzu olduğunda kendimizden geçtiğimizi ya da irademizin para biriktirmeye uygun olmadığını düşünürüz ancak tasarruf miktarı büyük oranda çevresel faktörlere bağlı.

2017 yılında davranışsal ekonomi uzmanları bir çalışma yaparlar. Ek gıda yardımı alan kişileri iki gruba ayırırlar. Gruplardan birisine yardım bedeli aylık olarak verilir. Diğerine ise tamamıyla aynı miktar haftalık şeklinde teslim edilir.

Araştırmanın sonunda ne olmuştur dersiniz? Yardım bedelini haftalık alanların bütçelerini çok daha iyi yönettikleri ortaya çıktı. Para miktarı değişmiyordu. Ay baz alındığında aynı para veriliyordu. Fakat çevresel faktörler değiştirilmişti. Çünkü toplu meblağlar almak kusurlu bir güvenlik hissene yol açabiliyor. Sonucunda da bütçe yönetimi becerimiz engellenerek zahmetsiz gelen para zihniyeti oluşturuyor. Bu durumda da gelir kaynaklarının dağılımında bozukluk ortaya çıkıyor.

Para Biriktirme Konusunda Tavsiyeler

Araştırmada da ortaya çıktığı gibi hepimiz beklenmedik kazanç zihniyetinin hedefi olma potansiyeli taşıyoruz. Maaş günümüzde daha çok para harcama hevesimiz de bunu gösteriyor. Ödeme döngümüzün sonuna doğru da paramız iyice azalıyor. Bu yüzden de farkına varmadığınız bu zihniyetten kurtulmak istiyorsanız gelirinizi yıllık, aylık değil de haftalık miktarlara bölmelisiniz. Harcamalarınızı da bunu düşünerek gerçekleştirmelisiniz.

Para biriktirme konusunda şu hususlara dikkat etmeniz işinize yarayacaktır:

  • Küçük çaplı; fakat sıklıkla yaptığınız satın alımlarınızı gözden geçirin.

Davranışsal ekonomi uzmanları insanların en çok hangi satın alımlardan pişmanlık duyduklarını araştırıyorlar. Faiz ödemelerinin ardından bir numaralı pişmanlık, dışarıda yemek yemek oluyor. Bunlar ufak tefek, ara sıra olabilir. Fakat hepsini bir araya getirdiğinizde tasarruf yeteneğinize zarar veriyorlar. Alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirin ve harcamalarınızı azaltmaya çalışın. Özellikle de kredi kartı kullanımını sınırlandırın.

  • Tüm benliğinizle tasarrufa odaklanın.

Çoğumuz geleceği düşünü ve ona göre iyi hayaller kurar, planlar yaparız. Bu yüzden geleceğe yönelik birikim taahhütleri yapmaya karar verin. Ancak bunun ütopik değil, ulaşılabilir olmasına dikkat edin.

  • Dönüşüm anlarını fırsata çevirin.

Psikolojide “yeni başlangıç etkisi” kavramı varır. İnsan zihni belli dönemlerde harekete geçmeye, yeni başlangıçlara daha meyillidir. Mesela yeni bir yılın, yeni bir mevsimin başlangıcında harekete geçme motivasyonu daha yüksek olur. Bunu hayatınıza uyarlayarak başlangıç yapabilirsiniz.

Çevresel Faktörlere Odaklanın

Herkesin kazancı, yaşam koşulları, gelir düzeyi, gider düzeyi farklıdır. Fakat bahsettiğimiz para biriktirme konusunda yapılabilecekler çevresel faktörlere bağlı. Bu yüzden ne kadar biriktireceğinizi söyleyemeyiz. Sadece herkesin bütçesinden bir miktar tasarruf edebileceğini hatırlatmak isteriz. Durum tespiti yapın ve adım atın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments