nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Koronavirüse Karşı Aspirin Kullanımı Etkili Mi?

Koronavirüse Karşı Aspirin Kullanımı Etkili Mi?

Koronavirüs salgınına karşı araştırmalar olanca hızıyla devam ediyor. Dünyanın farklı ülkelerinde bilim insanları virüse karşı aşı ve etken maddenin geliştirilmesi için çalışıyorlar. Bir taraftan yeni ilaçlar ve aşılar üzerinde çalışılırken diğer taraftan mevcutların virüse karşı kullanılıp kullanılamayacağı tespit edilmeye çalışılıyor. Son olarak uzun yıllardır eczanelerde, marketlerde bulabildiğimiz aspirinin virüse karşı etkili olup olmayacağı araştırılıyor.

İngiltere’de gerçekleştirilen klinik denemelerinin birisinde koronavirüse bağlı gelişen kan pıhtısının tedavisinde aspirin denenecek. Denemede ilacın, hastalığa maruz kalan kişilerde kan pıhtısı riskini azaltıp azaltmayacağı araştırılacak.

Aspirin Tedavi Denemelerine Dahil Edildi

Reuters’ın haberine göre koronavirüs için potansiyel tedavi seçenekleri üzerinde çalışan Recovery’deki bilim insanları yaygın olarak şekilde kan sulandırıcı olarak kullanılan aspirin ilacını da deneme programına dahil etti.

Araştırmanın eş yöneticilerinden Peter Horby durumla alakalı, aspirine inanmanın açık bir mantığı olduğunu, güvenli, ucuz ve piyasada yaygın olarak bulunabildiğini belirtti.

Koronavirüse maruz kalan hastalar hiper reaktif plateletler sebebiyle yüksek düzeyde kan pıhtılaşması riski taşıyorlar. Bu yüzden de Recovery aspirinin kan pıhtı riskini azaltabileceğini açıkladı.

Yapılan araştırmalar olanca hızıyla devam ediyor ve bu kapsamda rastgele seçilmiş en az 2 bin hastanın normal diyetle birlikte günlük 150 mg aspirin alması öngörülüyor. Hastalardan gelen verilere göre standart COVİD-19 tedavisi alan en 2 bin kişilik kontrol grubuyla kıyaslanması hedefleniyor.

Aspirin Kullanımıyla Alakalı Uyarı

Aspirin ve korona virüsle alakalı haberler dünya genelinde ilgi uyandırdı. Fakat Türkiye’de biraz daha farklı bir şekilde olaylar geçekleşti. Medyaya Bulgaristan’dan akın akın insanların Trakya illerimize gelip aspirin satın aldıkları, bu yüzden de aspirin haplarının depolarda kalmadığı haberleri dolaşmaya başladı.

Bu haberler içerde stokları ellerinde bulunduranların talebi arttırmak için bir furya başlattıkları tahminini de beraberinde getirdi. Fakat bütün bunlar dışında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Hastalıkları ABD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bir uyarıda bulundu. Ceyhan, koronavirüs tanısı konmayan kişilerin kan sulandırıcı olarak aspirin kullanmasının ölümle sonuçlanabileceğini belirtti.

Ceyhan, reye rendromu adı verilen bir hastalığın uzun süreli aspirin kullananlarda daha fazla geliştiğini söyledi. Maalesef belli bir döneme geldiğinde ise yüzde yüz ölümle sonuçlandığını, hiçbir tedavisinin olmadığını ifade etti.

Ceyhan, hastalığın daha önce hep çocuklarda görüldüğünün zannedildiğini, fakat son yıllarda yetişkinlerde de giderek fazlalaştığını belirtti. Uzun süreli aspirin alan belli hastalık gruplarındaki kişilerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğini, bunların risk grubunda olduğunu ifade etti. Grip esnasında aspirin alımının hastalığın riskini arttırdığına dikkat çeken Ceyhan, grip geçiren birisi aspirin alırsa bu hastalığın riski 35 kat daha fazla artıyor. Karaciğer yetmezliği, beyinde şişme ve daha ağır bir tablo ortaya çıkıyor. Dolayısıyla test yapılıp koronavirüs olduğu tespit edilmedikçe kişinin kan sulandırıcı olarak aspirin kullanması sakıncalı dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments