nediyolar.com
Ana Sayfa SİNEMA En Başarılı Biyografi Filmleri

En Başarılı Biyografi Filmleri

Farklı dönemlerde, farklı kişilerin hayat hikayelerini anlatan pek çok sinema yapımı vardır. Bunlar dünya tarihinde farklı şekilde etki etmiş, yerel veya uluslararası arenada etkinliği olmuş, kimi zaman bir çığır açmayı başarmış kişilerdir. Birbirinden başarılı yönetmenlerin yapımcılığını üstlendiği biyografi filmleri sayesinde izleyiciler olarak aynı zamanda her birisinin dönemine seyahate çıkıyoruz. İşte sizler için en başarılı biyografi filmleri listemiz…

En Başarılı Biyografi Filmleri

  1. Schindler’s List (1993). IMDb: 8.9

İzleyiciler tarafından en iyi biyografi filmleri puanını alan film, aynı zamanda tüm sinema tarihinin en çok izlenen filmlerinden birisidir. Steven Spielberg yönetmenliğinde hazırlanan film, 12 alda Oscar adayı gösterilmiş, 7 farklı dalda Oscar almayı başarmıştır. Filmde Alman iş insanı Oskar Schindler’in 2. Dünya Savaşı döneminde kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak onların hayatlarını kurtarmaya çalışması anlatılıyor.

  • Goodfellas (1990). IMDb: 8.7

1990 Aralık ayında izleyici ile buluşan film, Nicholas Pileggi’nin Wiseguy isimli kitabından uyarlanmıştır. Filmde, Henry Hill adındaki genç gangsterin hayat hikayesi anlatılmaktadır.

  • Amadeus (1984). IMDb: 8.3

Milos Forman yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılan film, 18. Yüzyılda Viyana’da yaşayan ünlü müzisyen Antonio Salieri ve Wolfgang Amadeus’un karşılaştığı olayları anlatmaktadır. Film, 8 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

  • Raging Bull (1980). IMDb: 8.2

1980 Kasım’ında izleyici ile buluşan film, en iyi biyografi filmleri arasında gösteriliyor. Kızgın Boğa adıyla çevrilen filmde boksör Jake LaMotta’ın hayatından esinleniliyor, karşılaştığı olaylara yer veriliyor. Toplam 8 dalda Oscar adayı olan film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film Kurgusu alanlarında ödülün sahibi olmuştur.

  • The Wolf of Wall Street (2013). IMDb: 8.2

Para Avcısı filmi Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik kitabından uyarlanmıştır. Film, bir borsacının hayatını konu ediniyor. Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie yer almaktadır.

  • Çöküş (2004). IMDb: 8.2

Der Untergang adıyla vizyona giren filmin yönetmeni ünlü yapımcı Oliver Hirscbiegel’dir. En iyi Alman biyografi filmleri arasında yer alan Çöküş, Nazi Almanya’sında yaşayan Adolf Hitleri’in son zamanlarını, bununla birlikte de Berlin kentindeki çöküşü konu edinmektedir. Filmi izlediğinizde o döneme dahil oluyorsunuz. Alman tarihçi Joachim Fest’in Inside Hitler’s Bunker kitabından uyarlanmıştır.

  • Akıl Oyunları (2001). IMDb: 8.2

Filmin yönetmenliğini Ron Howard yapıyor. 2002 Mart ayında Türk izleyicilerle buluşan film, 4 farklı dalda Oscar almıştır. Filmde Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayatı anlatılmaktadır.

  • Catch Me If You Can (2002). IMDb: 8.1

Sıkıysa Yakala adlı filmin kadrosunda dünyaca ünlü isimler yer alıyor. Filmin konusu Frank Abagnale Jr.’nin hayatıdır. Komedi ve dram sahneleriyle izleyicilerin hayran kaldığı bir filmdir.

  • The Elephant Man (1980). IMDb: 8.1

Fil Adam filminde Doktor Frederick’in 1880’lerde gittiği bir sirkte gördüğü adamı konu alıyor. Son derece garip bir görünümdeki adamın adı Merrick’tir ve bu adamın zorla hastaneye yatırılması gerekmektedir.

  1. 12 Years a Slave (2013). IMDb: 8.1

Vizyona girdiğinde En İyi Film Oscar ödülüne layık görülen film, Solomon Northup’un 12 yıllık esaretini konu almaktadır. Northup, 1941 yılında Wahington DC’de kaçırılmış ve köle olarak pazarlanmıştır. Tarihsel epik filmlerinin en iyi örneklerindendir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments