nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Ergenlik Döneminde Sağlıklı Beslenme

Ergenlik Döneminde Sağlıklı Beslenme

Ergenlik döneminde vücut köklü değişimlere maruz kalır. Bu yüzden ergenlik döneminde besleme düzenine çok daha fazla dikkat edilmelidir. Mutlaka öğünlerinizde yeterli miktarda ve çeşitlilikte tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Ergenlik döneminde pek çok fiziksel değişimi yaşandığı için beslenme, diğer dönemlerden çok daha elzem hale gelir. Bununla birlikte en çok beslenme sorunu yaşanan dönemlerden birisi de olabilmektedir.

Araştırmalara göre ergenlik dönemine özgü sağlıksız beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Yanlış alışkanlıklar içinde öğün atlamak, yemek saatlerinde değişkenlik yapmak, ayaküstü sağlıksız besinlerle beslenme, şişmanlama endişesiyle büyüme ve gelişme için gerekli besinleri almamak sayılabilmektedir. Ergenler, özellikle yeterli meyve ve sebze tüketmemektedirler. İşlenmemiş tahıl ürünlerinin alımı da yine bu dönemde sınırlı olmaktadır. Sütten çok meşrubat tüketilmekte, beslenme saatlerinde düzensizlik ve öğün atlama çok sık olmaktadır.

Ergenlik dönemi beslenme sorunları arasında bir diğeri, ergenlerin kalsiyum alımlarının düşük olmasıdır. Erişkin kemik sağlığı ve kemik erişmesini önlemede çok faydalı olan kalsiyum, ergenlik döneminde daha az tüketilmekte, bunun yerine gazlı içecekler tüketilmektedir. Bu da kalsiyum emiliminin bozulmasına neden olmaktadır.

Ergenlerde besin seçimini en çok etkileyen faktörlerden birisi, arkadaşlar arasında dışarda fast-food tercihi olmaktadır. Hazır besinlerin artması da yanlış beslenmeye davet çıkarmaktadır.

Ergenlikte Yanlış Beslenmenin Sonuçları

Ergenlikte yanlış beslenme çeşitli sorunlara neden olur. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Gelişme ve büyüme olumsuz etkilenmektedir.
 • Sağlıksız beslenmeyle birlikte fazla kilolu olma ya da zayıf kalma ortaya çıkmakta, çeşitli kronik rahatsızlıklar için ortam oluşmaktadır.
 • Dikkat süreleri kısalmakta, öğrenmede güçlük oluşmakta ve davranış bozuklukları olabilmektedir. Okul başarısının düşmesi en sık rastlanan durumlardandır.

Ergenlik Döneminde Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ergenlikte sağlıklı beslenme, gençlerin sadece o anlarını değil, geleceklerini de etkiler. Büyüme ve gelişmelerini hızlandırır. Bu yüzden ergenlik dönemindeki gençlerin beslenmelerine azami dikkat etmeleri gerekir. Bu konuda tavsiyelerimiz şunlardır:

 • Mutlaka kahvaltı etme alışkanlığı kazanılmalıdır.
 • Meşrubattan, asitli içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durulmalıdır.
 • Su içme alışkanlığı kazanılmalı, olabildiğinde fazla ve düzenli su içilmelidir. Su, her zaman sağlık için en elzem besindir.
 • Yediklerinizi iyice çiğneyerek tüketmelisiniz. Bu, bir taraftan alışkanlık haline gelir hem de sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.
 • Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yenmemelidir. Çünkü bunlar karşısında odaklanılan ekran oluyor ve kişi, neyi ne kadar yediğini unutarak sağlıklı beslenmemektedir.
 • Şeker, şekerli yiyecekler, içecekler, kızartma, cips, gazlı içecekler yerine ayran, süt, yoğurt, tam tahıllı ekmek, taze sıkılmış meyve suyu, meyve, kuru meyve, fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumların tüketilmesi gerekmekte. Aralarda mutlaka meyve alınmalı.
 • Süt ve süt ürünleri bolca alınmalıdır.
 • Öğün atlanılmamalı, her öğün aynı saatlerde tüketilmeli, günlük 3 ana, 2 ara öğün şeklinde beslenilmelidir.
 • Günde en az 60 dakika da fiziksel aktivitelere ayrılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments