nediyolar.com
Ana Sayfa HABER Sağlık İçin Ayrılan Bütçede OECD Ülkeleri Arasında Türkiye Sonuncu Sırada

Sağlık İçin Ayrılan Bütçede OECD Ülkeleri Arasında Türkiye Sonuncu Sırada

Bakanlıkların 2021 bütçeleri görüşülmeye devam ediyor. Birçoğu belirlendi. Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşüldüğü sırada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birçok ülkeyle kıyaslandığında Türkiye’nin sağlık için ayırabildiği kaynakların son derece sınırlı olduğunu bildiklerini söylemişti. Koca, Türkiye’de sağlık için ayrılan bütçelerin her yıl arttığına da değinerek bütün artışlara rağmen OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında kişi başı kamu cari sağlık harcamaları düşüklüğünün inkâr edilemeyecek düzeyde olduğunu ifade etmişti.

2019 verilerine göre diğer OECD ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye, toplam sağlık harcaması kalemine GSYİH içerisinde en az payı ayıran ülke konumunda yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri son yıllarda sağlık harcamaları için en fazla bütçe ayıran devlet olarak dikkat çekiyor. Yani bu demek değildir ki ABD bütçesi zaten çok fazla. Bu yüzden yüksek bütçe ayırması normal. Buradaki hesap, genel bütçe üzerinden yapılıyor. Buna göre 2019 yılında ABD’de sağlık kalemi için yapılan harcama, GSYİH’in yüzde 17’sine tekabül ediyor.

ABD’yi yüzde 12,1 oranı ile İsviçre takip ediyor. Onu da yüzde 11,7 ile Almanya, yüzde 11,2 ile de Fransa izliyor. OECD ülkeleri ortalamasında ise bu oran yüzde 8,8’e denk geliyor. Türkiye’nin oranının yüzde 4,4 olduğunu dikkate aldığımızda genel ortalamanın iki kat altında olduğunu görüyoruz.

OECD Ülkelerinde Kişi Başına Sağlık Harcamaları

OECD’nin 2019 verilerine göre cari fiyat ve satın alma gücü paritesine ulaşmak da mümkün. Buna göre Amerikan Doları cinsinden kişi başına düşen toplam sağlık harcamaları Türkiye’de 1.337 dolar. Diğer ülkelerle kıyaslandığında yine Türkiye’den sonra sadece iki ülke bulunuyor. 1.153 dolar ile Meksika, 1.212 dolar ile Kolombiya Türkiye’den daha az para harcıyor.

Cari fiyat ve cari satın alma paritesine baktığımızda çok gerilerde olduğumuzu görüyoruz. Bundan daha vahimi de önümüzde yer alan ülkeler. Ekonomisi ile, nüfusu ile, tarihi ile, yüzölçümü vs. ile Türkiye’nin yanına yaklaşamayacak ülkeler, sağlık harcamalarına çok daha fazla bütçe ayırabiliyorlar. Bu da insanların alım gücünün, refah seviyesinin Türkiye’den daha üstün olduğunu gösteriyor. Çünkü hayatta en önemli şey sağlıktır. Devletlerin de vatandaşlarına karşı en temel sorumluluklarından birisi sağlıklı bir yaşam sunmak, sağlık imkanlarını seferber etmektir. Hele ki şu çağda, tıbbın bu kadar gelişmiş olduğu dönemde insanların tedaviye rahatça ulaşmalarını, en az masraf ile tedavi hizmeti alabilmelerini sağlamaktır.

Türkiye Bütün Listelerde Sonlarda

OECD ülkelerinde kişi başına düşen sağlık harcamaları listesinin başında 11 bin 71 dolar ile yine ABD yer alıyor. ABD’yi 7 bin 732 dolar ile İsviçre takip ederken 6 bin 646 dolarla da Norveç izliyor. OECD ortalaması ise 4 bin 222 dolar. Bu rakam, Türkiye’nin kişi başına harcadığı paranın en az 3 katına tekabül ediyor. Üstelik bunlar 2019 verileri.

Pandemi ile birlikte bütün ülkelerin sağlık için ayırdıkları bütçelerde büyük artışlar olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Türkiye’de ise böyle bir çalışma, bu yönde bir adım geride kalan bir yılda atılmış değil. Muhtemelen bu yılın verileri yayınlandığında Türkiye’de sağlığa ayrılan kişi başı bütçe, kamu kaynakları ile benzer tabloyla karşılaşılacak.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments