nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Dengeli ve Yeterli Beslenme Nedir?

Dengeli ve Yeterli Beslenme Nedir?

Dengeli ve Yeterli Beslenme, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur. Bunun çoğumuz farkındayızdır; fakat uygulamaya veya detaylara gelindiğinde pek azımız dikkat ederiz. Öncelikle beslenmenin ne olduğundan işe başlamak gerekirse, beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak veya canının çektiği şeyleri yiyip içmek değildir.

Beslenme, bir davranıştır. Sağlığını korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini arttırmak için vücudun gereksinim duyduğu besinleri dengeli ve yeterli seviyede, uygun zaman aralıklarında almak için yapılır. Bu davranışın bilinçli olarak yapılması gerekir. Aksi taktirde yanlış yiyip içme, kişi sağlığına dahi zarar verir.

Dengesiz Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme, gerekli besinler gerektiği miktarda ve gerektiği zamanlarda yiyip içmekle mümkündür. Bunun tam tersi ise yetersiz beslenme olarak literatürde yer alır. Yetersiz beslenme, besin öğelerinin vücudun gereksinimleri düzeyinde alınamadığında oluşur.

İnsan yaşamı için elliye yakın besin öğesinin alınması gerekir. İnsanın büyümesi ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken şekilde uzun müddet yaşaması için bunların her birinin günlük ne kadar alınması gerektiği bellidir.

Eğer bu öğelerden herhangi birisi alınmazsa, gereğinden daha az ya da daha fazla alınırsa büyüme ve gelişmeye engel olunur. Sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolanmaya başlar. Bu da sağlık için zararlı olmuş olur. İşte bu duruma dengesiz beslenme adı verilir.

Dengeli ve Yeterli Beslenme nin Sonuçları

Dengesiz beslenmenin önlenebilmesinde en temel mesela, sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılmasıdır. Sağlıklı beslenme bilinci kazandırılan ya da kazanan kişi, hayatında pek çok artı özellik kazanır. Yeterli ve dengeli beslenen kişilerin sahip olacağı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Görünüşleri sağlam ve sağlıklıdır.
 • Esnek ve hareketli bir bedene sahiptirler.
 • Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara, canlı ve parlak gözlere sahiptirler.
 • Kuvvetli, gelişimi normal kaslara sahiptirler.
 • Çalışmaya istekli kişilerdir. Çünkü dinamiktirler.
 • Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahiptirler.
 • Normal zihinsel gelişime sahiptirler. Çünkü yeterli ve dengeli beslenme zihin, beyin üzerinde de etkilidir.
 • Sık sık hasta olmayan kişilerdir. Çünkü bağışıklık sistemleri güçlüdür ve vücutları dirençlidir.

Bununla birlikte yetersiz ve dengesiz beslenme süzenine sahip kişilerin sahip olacağı özellikler de şöyle sıralanabilir:

 • Hareketlilerdir, ağır ve isteksizdirler.
 • Aşırı zayıf ya da aşırı şişman, yani sağlıksız bir genel görünüşe sahiptirler.
 • Kuru, pürüzlü, sağlıksız bir cilt yapısına sahiptirler.
 • Şişman ya da zayıf vücut yapısına sahiptirler.
 • Sık sık baş ağrısından şikayet eden kişilerdir.
 • Yorgun, iştahsız ve isteksiz bir yapıdadırlar.

Sonuç olarak sağlıklı beslenme olmadığı zaman hem fiziksel görünümünüz hem de zihinsel, psikolojik yapınız sağlıksız olur. Bu da günlük rutin hayatınıza yansır. İşlerinizdeki verim düşer. Hayatınızda yapmak istediğiniz şeylere karşı enerji bulamazsınız. Fakat dengeli ve yeterli beslenme ile birlikte biraz da sporla bütün bunların üstesinden gelebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments