nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Afacan Bir Çocuk: Tom Sawyer’in Maceraları

Afacan Bir Çocuk: Tom Sawyer’in Maceraları

Çocuk edebiyatı kocaman bir deryadır. Fakat sadece çocuklara hitap etmez. Aynı zaman ruhu her zaman çocuk kalmayı başaran, günlü çocuklar kadar güzel olanları da etkiler. Üstelik bu alanda kapısından giren herkesin sonuna heyecanla takip ettiği yazarlar, eserler vardır. Bunlardan birisi de Mark Twain’dir.

Mark Twain aslında yazarın takma adı. Gerçek adı Samuel Langhorne Clemens olan Amerikalı satirist, mizahçı ve yazar, 1835-1910 yılları arasında yaşamıştır. 1860’lardan itibaren pek çok eser kaleme almış, özellikle anlattıklarıyla geleceğin bilim kurgu dünyasını inşa etmiştir. Bugün onun yüz yıl önce hikayelerinde, romanlarında anlattıklarının bir kısmına bilim dünyası ulaşmış, bir kısmı üzerinde hala çalışmalara devam etmektedir. Edebiyatımızda da daha cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Mark Twain’in eserleri büyük ilgi görmüştür. Pek çoğu dilimize çevrilmiş, onlarca yayınevi tarafından basımı yapılmıştır. Hatta Mark Twain eserlerinin farklı kısaltmalara uğramış halleriyle birlikte her yaş grubu için baskıları mevcut hale gelmiştir. Yazarın en çok ilgi gören eserlerinden birisi de daima Tom Sawyer’in Maceraları olmuştur.

Tom Sawyer’in Maceraları ile Anlatılanlar

Tom Sawyer’in Maceraları sizi daha ilk sayfadan hikâyeye dahil ediyor. Yaramaz, bir o kadar da afacan bir çocuk olan Tom’un yaşadıklarına dahil oluyorsunuz. Okurken bir taraftan gülüyor diğer taraftan da kızıyorsunuz. Çünkü Tom’un başı hiç dertten kurtulmuyor. Bir süre sonra böyle bir çocukla yaşamak hiç de kolay olmasa gerek diye düşünüyorsunuz.

Gerçekten de Tom Sawyer’in başı türlü türlü belalara giriyor. Bir sabah korsan olup yelkenini açıp yola koyulurken başka bir sabaha arkadaşlarıyla mağarada define arayışına girişiyor. Teyzesi Polly her ebeveyn gibi haklı olarak, Tom’un başına bir şeylerin gelmesinden dolayı büyük tedirginlik yaşıyor. Bütün enerjisini ona iyiyi, doğruyu, güzeli öğretip disipline etmek için harcıyor; fakat ne kadar başarılı olduğu tartışılır…

Aslında Tom, yaramaz olduğu kadar da akıllı bir çocuk. Başına türlü türlü olaylar geliyor. Ancak bu olayları çözmede bir yetişkini aratmıyor. Mantığını etik değerler çerçevesinde kullanıyor ve olayları çözümlüyor.

Aslında yazar, Tom Sawyer’in Maceraları ile ebeveynlere bir mesaj da veriyor. Çocukların fazla korumacı bir tavırla yetiştirilmeye çalışılmasının bırakılması yönünü öne çıkarıyor. Bırakın çocuklar düşe kalka öğrensinler. Onların özerkliklerini ellerinden alma yoluna gitmeyin diyor gibi.

Her Yaşa Hitap Eden Bir Eser

Tom Sawyer’in Maceraları bir nevi Tom ve arkadaşların merakları üzerinden karşı karşıya kaldıkları olaylara dayanıyor. Tom ve arkadaşları çeşitli şeyleri merak ediyorlar. Fakat bu merakları kimi zaman Tom’un kimi zaman hepsinin başını derde sokuyor. Kitapta yazar, merakın iyi bir şey olduğunu, çocuklarda öğrenme, sorgulamayı teşvik ettiğini; fakat çok merakın da nelere yol açabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak her yaştan kişinin severek ve eğlenerek okuyacağı bir kitap. Mümkünse orijinal boyuttaki baskısını okumanızı öneririz. Fakat kısaltılmış versiyonlarını da çocuklarınıza okutabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments