nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Dünya Yeniden SARS Virüsü Etkisine Mi Giriyor?

Dünya Yeniden SARS Virüsü Etkisine Mi Giriyor?

Çin’in Şangay kentindeki Pudong Uluslararası Havalimanı’ndan birkaç gün önce bir görüntü yayınlanmıştı. Bu görüntüler hemen hepimizi korkutmayı başarmıştı. Çünkü 1 kişide virüs çıktığı için 14 bin kişi karantinaya alınmış ve bu kişiler kaçmaya çalışarak güvenlik güçleriyle mücadeleye girişmişlerdi.

Görüntüler ortaya çıktığında virüsün ne olduğu hakkında bir detay paylaşılmadı. Ancak havalimanında SARS virüsü tespit edildiği haberleri internette dolanmaya başladı. Sonradan ortaya havalimanında çalışan bir kişide Covid-19 virüsüne rastlandığı çıktı. Havalimanında bulunan 14 bin kişi de test yapılmaları için karantina sürecine dahil edilmişti.

İnsanlar test olmadan evlerine gitmek istediler ve bu yüzden de kaçmaya çalıştılar. O kadar kişinin kaçmaya çalışması da izdihama sebep oldu. Fakat havalimanında Covid-19 dışında bir virüse rastlanılmadığı ortaya çıktı.

SARS Virüsü Nedir?

Çin’de bunlar olurken komşu ülkemiz Irak’ın Süleymaniye kentinde doğrulanmış SARS virüsü ortaya çıktı. Kürt Bölgesel Yönetimi sağlık kurumu Süleymaniye’de belirti gösteren hastalarda SARS virüsünün görüldüğünü doğruladı. Resmi olmayan kaynaklara göre de şehre giriş çıkışlar durduruldu. Sadece bununla da sınırlı kalınmayarak ülke vatandaşlarına da giriş çıkış sınırlaması getirildi. Şu anda durumun araştırılmasına halen devam ediliyor.

SARS virüsü ilk kez 2002 yılında ortaya çıkmıştı. O zaman 37 ülkeyi etkisi altına almıştı. Peki SARS virüsü tam olarak ne?

Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu olan SARS, ilk kez 2002’de Çin’de bir hastanede görülmüştü. Daha sonra da hava seyahatleri ile neredeyse bütün dünyaya yayılmıştı. Fakat bazı Avrupa ülkelerinde SARS etkileri çok daha az şiddetli yaşanmıştı.

Başta Tayvan, Hong Kong, Kanada ve Singapur olmak üzere SARS virüsü 37 ülkede tespit edilmişti. Dünya sağlık örgütü verilerine göre SARS ile 8098 kişi enfekte olmuş,774 kişi de hayatını kaybetmişti. Alınan sıkı önlemler ile 2003 yılı yaz aylarında SARK kontrol altına alınması başarılmıştı. Virüsün yayılmasına sebep olan hayvanın yeni tip koronavirüsünkine benzer şekilde misk kedileri ve nalburunlu yarasa cinsi olduğu ortaya çıkmıştı. Fakat aradan onca zaman geçmesine rağmen SARS virüsünün insanlara nasıl bulaştığı henüz tespit edilebilmiş değil.

SARS virüsünün belirtileri

SARS belirtileri şunlar:

  • Yüksek ateş,
  • Huzursuzluk,
  • Yorgunluk,
  • Baş ağrısı,
  • Kas ağrısı,
  • Kuru öksürük,
  • Nefes darlığı,
  • İshal.

Üzün süredir dünya zaten Covid-19 ile mücadele ediyor. SARS ile Covid-19 belirtileri de birbirine benziyor. Fakat belirtilerinin karıştırılmaması gerekir. Yine de özünde her ikisinin de bir koronavirüs tipi odluğunu akılda tutmakta fayda var. Zaten Covid-19’un sebep olduğu virüsün adı da SARS-CoV2’dir. İkisi arasındaki en bariz fark ise Covid-19’da hasta uzun süre belirti göstermez. Bu yüzden de bulaşıcılığı artar. Belirtileri daha çok gribe benzer. SARS bulaşıcılığı ise daha düşüktür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments