nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP İnsanın Anlam Arayışı Hakkında

İnsanın Anlam Arayışı Hakkında

İnsanın bu dünyaya gelmesinin bir anlamı olmalı. Bütün felsefi akımlar, psikoloji ve varoluş sorgulamaları bunun üzerine kurguludur. Çünkü insan, sadece kendini düşündüğünde bile ne kadar harika bir işleyişe sahip olduğunu fark edebiliyor. Yaptıklarıyla dünyaya meydan okuyabilse de en ufak bir virüsle, bir hastalıkla acizliği otaya çıkıyor. Başına bazen öyle şeyler geliyor ki çaresiz kaldığını, bunun kendi iradesi ile çözemeyeceğini keşfediyor. Bütün bunların temelinde düşünme ve anlamaya çalışma yatıyor.

İnsanın kendisini ve dünyayı anlamaya çalışması üzerine pek çok kitap yazılmıştır. Bunları okumak aslında kimi zaman cevaplarını bulamadığımız ya da o zamana kadar zihnimizde yanmayan ışıkların yanmasına neden olabiliyor. Hatta olayları daha farklı bir bakış açısıyla görmemize. İşte İnsanın Anlam Arayışı adlı kitapta da bu yapılıyor. Fakat benzerlerinden biraz farklı bir üslupla.

İnsanın Anlam Arayışı; Her Şeyin Bir Anlamı Var. Acının da…

İnsanın Anlam Arayışı Viktor E. Frankl tarafından kaleme alınmış bir kitap. Orijinal adı; Man’s Search For Meaning. Viktor Franl aslında dünyaca tanınan bir psikiyatr. 20. Yüz yılın önde gelen psikiyatrlarından birisi olarak yazarın bu kitabı otuzdan fazla yabancı dile çevrilmiş ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satılmış. Kitapta yazar, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini 2. Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampında maruz kaldığı deneyimler eşliğinde anlatıyor.

Kitabın ilk bölümünde yazar, özyaşam öyküsü gerçekliğini bizlerle paylaşıyor. Nazi soykırımı sebebiyle Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderilmesiyle başlayan gaz odalarına yer veriyor. Katliamları, gardiyanların, ustaların tutuklulara karşı davranışlarını anlatıyor. Açlığın, susuzluğun sınırlarını, yürek sızlatan işkenceleri, tutukluların acıya karşı yükledikleri anlamları ve daha fazlasını görüyoruz.

Burada yazar, o kadar zorluğa rağmen, kendisi de dahil, kurtulanların bunu nasıl başardıklarına vurgu yapıyor. Peki nasıl kurtulmuşlar? Acıların da bir anlamı olduğunu fark ederek. Acının da bir anlamı olduğunu bilmek, pozitif bir yaklaşımla ele alınıyor. Yer yer Thomas Man, Nietzsche, Dostoyevski’den alıntılarla düşünceler zenginleştiriliyor.

İnsanın Anlam Arayışı kitabının ikinci bölümünde ise daha akademik, fakat anlaşılır bir dile karşılaşıyoruz. Burada logoterapisinin merkezine de işaret ediyor. İnsan varoluşunun anlamı kadar insanın böyle bir anama yönelik arayışı üzerine de eğiliyor. Çünkü logoterapi, hastanı kendi sorumluluklarının tam olarak farkına varmasını gerçekleştirmeye çalışıyor. Kişiye neye karşı, niçin ya da kime karşı sorumlu olduğunu anlaması seçeneği bırakıyor. Yazar, birçok konu başlığında hastaların ruhsal problemlerine yönelik çalışmalar gerçekleştirilerek sevginin, acının, varoluşsal boşluğun, varoluşun özünün ve daha başka konulara değiniyor.

Zorluklarla Sorumluluk Bilinciyle Başa Çıkılır

İnsanın Anlam Arayışı kitabının üçüncü bölümünde ise yazar, trajik bir iyimserlik tartışması ile genel yaşanan anlam boşluğunda, negatif durumlarla nasıl başa çıkılabileceğine dair kesitle paylaşıyor. Dolayısıyla kitabın tamamında bir insanın yaşamındaki anlamı sorumluluk bilinciyle, hedef ve amaçlarının belirlenmesiyle oluşuyor. Acının da bunlar arasından özel bir anlamı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments