nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Roman Tarihinin İlk Eseri: Don Kişot

Roman Tarihinin İlk Eseri: Don Kişot

Edebiyat dünyasına baktığımızda bugün “roman” türünün en fazla eser yazılan, en fazla yazarı bulunan alanlardan birisi olduğunu görüyoruz. Elbette her alanda olduğu gibi romanda da bir başlangıç var. Bu da Miguel de Cervantes’in yazmış olduğu Don Kişot (Don Quixote) adlı esere uzanıyor.

Miguel de Cervantes bu eserini 1605-1615’te iki bölüm halinde yayınlamış ve hapishanede kaleme almıştır. Türk Edebiyatında ilk romanın 1850’lerden sonra yazıldığını düşündüğümüzde arada uzun bir zaman olduğu daha net anlaşılıyor. Miguel de Cervantes bu kitabını bir yergi, bir eleştiri olarak yazıyor. Çünkü o dönemde büyük bir şövalye romanları, daha doğrusu romansları furyası var ve Miguel de Cervantes bunlara yergi olarak Don Kişot’u kaleme alıyor. Aynı zamanda pek çok eleştiriyi de içinde barındırıyor. Mesela 17. Yüzyılda çökmeye yüz tutan İspanyol feodal toplumunun eleştirel çözümlemesini bu eserde görebiliyoruz.

Don Kişot’un Anlattıkları

Don Kişot iki cilt halinde, yaklaşık 900 sayfalık bir eser. Dilimize kısaltılarak dahi çevrilmiş pek çok örneği var. Kitapta şövalye öykülerinin komik bir birleşimini görüyoruz. Şövalye öyküleri okumaktan aklı karışmış yaşlı şövalye Don Kişot’un, atı Rosinante’nin ve gerçekliğe bağlı uşağı Sancho Panza’nın maceraları, yaşadıkları serüvenlerle karşılaşıyoruz. Bütün bunlar gerçekçi bir dille anlatıldığı için de eser, ilk modern roman sayılıyor.

Eser aslında toplumun Don Kişot’a bir deli nazarıyla bakmasından dolayı yazılıyor. Fakat asıl delinin o toplum olduğu karmaşık bir anlatımla ifade ediliyor. Sevdiği ve uğruna yel değirmenleriyle savaştığı Dulsinya aslında bir fakir köylü kızıdır. Ancak Don Kişot onu asil bir hanımefendi olarak görür.

Don Kişot yıllarca sade bir şövalye hikayesinden ziyade Miguel de Cervantes’in yaşadığı çağın eleştirisini yaptığı bir felsefe kitabı olarak kabul edilmiştir. Buradaki yel değirmenleri sistemin çarklarını, Dulsinya ise Don Kişot’un uğruna savaştığı davasını simgelemektedir. İyi ve yüce amaçlar uğruna mücadele eden Don Kişot, kendine hayran bırakacak bir portre çizmiştir. Sancho Panza ise kendini beğenen, bütün müsrif umutlarda kör güven yerleşmesi basitliğinde ele alınmıştır.

Don Kişotluk Yapmak Ne Demek?

Yıllar içerisinde Miguel de Cervantes’in kaleme aldığı Don Kişot’un bale, tiyatro oyunu, müzikali, filmleri yapılmıştır. Tüm zamanların en fazla okunan ve en fazla başka dile çevrilen, en fazla gönderme yapılan romanarından birisi olmuştur.

Kitapta anlatılan hikâyede ana hatlarıyla Don Kişot kendisini savaşta hisseden, yoksulluktan kaynaklı biraz da zekâ eksikliği olan birisidir. Eski romantik şövalyelerin yeniden canlandırılması ve kötülüğün yok edilmesi için çalışmakta, bunun için yardımcısı ve atı ile türlü türlü maceralara atılmaktadır.

Bugün literatüre “Don Kişotluk yapmak” şeklinde bir deyim dahi girmiştir. Don Kişotluk yapmak, yeri ve zamanı değilken yel değirmenlerine karşı Don Kişot vari kahramanlık yapmaya kalkanlar için kullanılır. Tek başına büyük bir sisteme karşı, bir kişiye ya da topluma karşı savaşmanın akıllıca olmadığını vurgulamak için kullanılmaktadır. Yine çok büyük bir kurumda, sistemde haksızlığa uğradığını düşünen bir kişi için de o sisteme, kuruma savaş açmasının hiç de akıllıca olmadığını, sonunda başarısız olacağını vurgulama amacıyla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments