nediyolar.com
Ana Sayfa BİYOGRAFİ Müzik Dünyasının Minik Serçesi Sezen Aksu Kimdir?

Müzik Dünyasının Minik Serçesi Sezen Aksu Kimdir?

Sezen Aksu Kimdir; Fatma Sezen Yıldırım 13 Temmuz 1954 tarihinde Denizli Sarayköy’de dünyaya geldi. Annesi fen bilgisi öğretmeni Şehribar Hanımdır. Babası matematik öğretmeni Sami Beydir. 3 yaşına gelene kadar doğduğu yerde kalan Aksu, 3 yaşındayken ailesiyle birlikte İzmir’e taşındı.

Sami Bey ve Şehribar Hanım çocuklarını disiplinli bir şekilde yetiştirmek istemişler, mesafeli davranmışlar; fakat bu tavırları dahi küçük yaşta herkesin ilgisini çalışan Sezen’in yaramazlıklarına engel olamamıştır. Etrafındakiler bu yüzden ona Cüce Bela lakabını takmışlardır. Her gün konak-Köprü troleybüsünde şarkı söyler, haftada bir saçının rengini değiştirir, sık sık da intihar girişimlerinde bulunur. O yıllar için daha sonradan Allah babama acıdı da şarkıcı oldum diyecektir. Çünkü bir taraftan da o yıllarda dansöz olmayı düşünmektedir.

Sezen Aksu üniversite eğitimi dahil bütün eğitim sürecini İzmir’de bitirir. 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne girer. 1974 yılının Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlenir. Bunun üzerine okulunu da bırakır.

Sezen Aksu Kimdir? Olumsuzluklarla Başlayan Kariyer

Gençlik yıllarında sanatın bütün dallarına merak salan Sezen Aksu tiyatro, resim ve dans dersleri alır. Lise döneminde kendini iyice müziğe verir. 1970 yılında Hafta Sonu dergisinin açtığı Altın Ses yarışmasına katılarak 6. Oldu. Müziğe bu kadar meraklı iken Ziraat Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. Üniversite kantinini konser salonu gibi kullandı. İkinci sınıfta okuldan ayrıldı. İzmir Radyosu sanatçılarının ders verdiği İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği’ne girdi. Yıllarca herkesi peşinden sürükleyecek, binlerce melodiye can verecek kariyerine adım attı.

1974 yılında Sezen Aksu bir plak şirketine 3 şarkılık bir bandını gönderdi. Aynı yıl evliliğinden bir hafta sonra Yeşil Giresunlu tarafından plak yapmak için İstanbul’a çağrıldı. Bunun üzerine İstanbul’a gelerek plak çalışmalarına başladı. 1975 yılına girerken ilk 45’liğini çıkardı. Fakat plak, neredeyse hiç satılmadı.

Yine aynı yıl ikinci 45’liği olan Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma’yı çıkararak kariyerine devam etti. Plak satışları hiç de fena olmadı. 1976 yılında ilk sahne çalışmasını yaptı. Bebek Belediye Gazinosu’nda sahne aldı. 1977 yılında iki 45’liği ile birlikte Allahaısmarladık adlı ilk 33’lüğünü piyasaya çıkardı.

Aralıksız Devam Eden Kariyer Hayatı

1978 yılında en eski Sezen Aksu albümü olan Serçe çift LP olarak piyasaya çıkarıldı. 1979 yılında da 45’likleri piyasaya çıkmaya devam etti. Bu yıl sinemada da yer aldı. Başrolünü Bulut Aras’la paylaştığı Minik Serçe filminde rol aldı. Fakat film pek beğeni toplayamadı.

1983 yılında Sezen Aksu’nun Eurovision macerası gerçekleşti. Heyamola adlı şarkıyı Coşkun Demir ve Ali Kocatepe ile birlikte seslendirdi. Türkiye’de finale kalan bu çalışma, yurtdışında ülkemizi temsil edemedi. Aynı yıl oğlunun babası Sinan Özer’le ayrıldılar.

Yıllar boyunca pek çok şarkıya söz yazan, pek çok söze hayat veren Sezen Aksu halen kariyerine devam etmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments