nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Kemal Tahir’in Kurt Kanunu Romanı Hakkında

Kemal Tahir’in Kurt Kanunu Romanı Hakkında

Edebiyat, pek çok alanla, özellikle de tarihle yakın ilişki içerisindedir. Hatta Batı dünyasında bazı bilim insanları edebiyatın, tarih kitaplarının yazamayacağı gerçekleri, edebi bir kurgu içinde yazabileceklerini, daha doğru bilgilere yer verebileceğini savunur. Bu yüzden romanlar ve hikayeler merkeze alınarak belli dönemlerin tarihleri yazılmaya çalışılır.

Türk edebiyatında da tarih, tarihi olaylar, kişiler pek çok edebi esere konu olmuştur. Bu kitaplar saf tarih kitaplarından çok daha fazla okunmakta, çok daha fazla ilgi görmektedir. Güçlü yazarların kalemlerinden çıkan bu eserler, okuyucuya edebi bir üslupla tarihin bir dönemini ya da bir kişisini okuma imkânı vermektedir. Kemal Tahir’in pek çok eseri de bu yöndedir.

Kemal Tahir Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden birisi olsa da çoğu zaman hakkı teslim edilememiştir. Pek çok kez yasaklı yazarlar arasında yer almış, fakat hiçbir zaman kalemine ket vurmaktan geri durmamıştır. Bu yönüyle genç kuşağın daha fazla yoğunlaşması gereken yazarlarımızdan birisidir.

Kurt Kanunu ve İzmir Suikastı

Kemal Tahir’in pek çok eseri var. Fakat bunlar arasında 1969 yılında kaleme aldığı Kurt Kanunu ayrı bir yerde duruyor. Kitapta, 14 Haziran 1926 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’ya İzmir’de düzenlenmesi planlanan ve tarihe İzmir Suikastı olarak geçen olayı merkeze alıyor.

Ele aldığı konu itibariyle bir dönem romanı olan Kurt Kanunu, her ne kadar İzmir Suikastını merkeze alsa da o dönemi, İttihat ve Terakki’yi, dönemin siyasilerini, toplumsal hayatı ve daha pek çok detayı ele alıyor. Bir fotoğraf gerçekliği ile detayları okura yansıtıyor. Kemal Tahir’in kendine has üslubuyla de birlikte okuyucuyu içine çeken, olayların heyecanını, zaman zaman korkusunu, paniğini ve hazzını yaşatan sayfalara dönüşmüş bulunuyor.

Kitapta söz edilen karakterleri ekseriyetle gerçek kişiler. Olayın zamanı ile kitabın yazılışı arasında uzun bir süre olduğu için yazar, ulaşabildiği bütün detaylara ulaşmış, bilgileri ele geçirmiş ve bunları edebi bir üslupla kaleme almış. Suçüstü yakalanarak idam edilen suikastçıların o aşamaya gelene kadar yaşadıklarını, heyecanlarını, korkularını bizlere yansıtmış. Fakat tıpkı tarihte hala olay netlik kazanmadığı için kitapta da net olmayan yerler var. Kimler suikasta açık açık karıştı, kimler arka planda yer aldı, kimler suçsuz yere idam edildi? Çeşitli soru işaretleri bulunuyor.

 Kitabın Adının Kaynağı

Kurt Kanunu romanının adı, kurtların aç kaldıklarında bir daire oluşturup etrafından saatlerde dönmeleri ve ilk düşenin yenilmiş sayılıp diğerlerine yem olması şeklinde cereyan eden olaya dayanıyor. Kurt dansı adı verilen bu olaydaki gibi romanda da suikastta adeta ilk düşenler kurban veriliyor ve asıl ardındakiler kayboluyor.

Yine bugün İngiltere başbakanı olan Boris Johnson’ın dedesi hakkında da kitapta ayrıntılar geçiyor. Bu yönüyle de Kemal Tahir’in eşsiz bir öngörü yeteneğini eserde görebiliyoruz. Okurken sık sık tarihi kaynaklara da müracaat ederek okumanızı daha sağlıklı kılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments