nediyolar.com
Ana Sayfa KİŞİSEL GELİŞİM Çok Kitap Okumak; Kendinizi Geliştirmenin En Kolay Yolu

Çok Kitap Okumak; Kendinizi Geliştirmenin En Kolay Yolu

Dünyanın en başarılı insanlarının, en zengin insanlarının en büyük ortak özelliklerinin kitap okumak olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. O insanların hiç birisi o noktaya bir günde gelmemiştir. Yılların birikimi vardır ve testi dolduktan sonra artık taşmaya başlamıştır. Mesela Bill Gates evde olduğu zamanlarda durmaksızın kitap okuyan birisidir.

Elbette okumak, geliştirilmesi kolay bir alışkanlık değildir. Fakat geleceğiniz adına, hayatınızın geri kalanı adına faydalarını fazlasıyla göreceğiniz alışkanlıklardan bir tanesidir. Bunu yapan dünyada pek çok kişi vardır. Birisileri bir şeyi yapabildiğine göre sizin de yapabilme şansınız vardır. Özellikle de bahsedeceğimiz metotlarla okuma hızınızı arttırabilir, kitapları daha derinden kavrayabilir ve daha fazla kitap okuyabilirsiniz.

Çok kitap okumak İçin Yapılması Gerekenler

Çok kitap okumak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Daha çok okumak için ilk olarak hızlı okumanız gerekir. Bu yüzden de hızlı okuma kursları alabilir, bu konuda yazılmış kitapları okuyabilirsiniz. İnternetten bir sürü kaynak bulabilirsiniz. Ne kadar hızlı okusanız o kadar fazla kitap okuyabilirsiniz. Mesela iç seslendirme, kitap okurken hızınızı azaltır. Bunun yerine size yol göstermesi için elinizi kullanabilirsiniz. Gözlerinizi mutlaka zorlamanız gerekir. Yüzeysel tarama ve gözden geçirme bunu yapmanıza yardımcı olur. İlk olarak ortalama dakikada 200 kelime okuyabilirken bir süre sonra 1000 kelimeye dahi çıkabilirsiniz.
  • Daha fazla kitap okumak için her kitabı baştan sona okumak zorunda olmadığınızı bilin. Günümüzde kitaplar iyi, orta ve kötü olmak üzere ayrılırlar ve kitapların büyük çoğu orta kalitededir. Ortalama bir yazar, anlatacaklarını 20 sayfaya sığdırabilir. Fakat kitabının satabilmesi adına bunu 200 sayfaya çıkarır. Bu da sizin bir dünya gereksiz sayfa okumanıza neden olur. Bu yüzden de ana düşünceyi almaya çalışın. Hızlıca göz gezdirin. İçindekiler kısmı, özel kısmı, arka kapak kısmı size genel bir fikir verecektir.
  • Kitap okurken bir zaman sınırı oyun. Bu, odaklanmanızı sağlar. Zamanı belirleyin ve full konsantrasyonla buna odaklanın. Araya başka bir şeyin girmesine izin vermeyin. Ne kitabın ne de başka birilerinin okuma ile sizin aranıza girmesine müsaade etmeyin. Bir yere, bir kelimeye takılıp kalmayın. Dikkatinizi sonuna odaklayın.
  • Okumaya kolay kitaplardan başlayın. Bu sayede güveniniz oluşur. Eğer 500 sayfalık, akademik bir kitapla başlarsanız muhtemelen okuma hızınız düşecek ve özgüveniniz kırılacaktır. 100-150 sayfa kitaplar başlangıç için idealdir. Farklı konulardan kitaplar ayırın ve zamanla daha kalın kitaplar seçmeye başlayın.
  • Kitap konusunda seçici olun. Her zaman en iyilerini okumaya çalışın. Çünkü piyasadaki kitapları okumaya ömrünüz yetmez. Bu yüzden seçici olmalısınız. Kitaba başlamadan önce okunmaya değer olup olmadığına karar vermelisiniz. İlk 10 dakikada probleminizi çözmeyeceğine, karar verirseniz bırakmalısınız. Bu sayede zaman kaybının önüne geçersiniz. Size en çok yardımcı olacak, en iyi katkıları sağlayacak kitapları okumaya çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments