nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Herkese Uygun Bir Kitap: Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Herkese Uygun Bir Kitap: Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Çocuk kitapları çok geniş bir koleksiyona sahiptir ve bunların her zaman ilk sıralarında Roald Dahl’ın kaleme aldığı Charlie’nin Çikolata Fabrikası yer almayı başarır. Fakat Charlie’nin Çikolata Fabrikası sadece çocuklara hitap eden bir kitap değildir. Her yaştan, herkesin keyifle okuyacağı, içinde bulunduğu dünyadan kısa bir süreliğine de olsa kopma imkanı elde edeceği bir kitaptır.

Bazı kitaplar için hani insanın içini ısıtır, yüreğine dokunur denir ya. İşte Charlie’nin Çikolata Fabrikası tam olarak böyle bir kitap denebilir. Kimi zaman tebessüm ettiriyor, kimi zaman gözlerinizi dolduruyor.

Kitabı okumaya başladığınızda çok güzel bir hikaye ile karşılaşıyorsunuz. Yazarın hayal gücüne hayran kalıyorsunuz. Charlie son derece iyi kalpli, naif ve bir çocuk saflığında… Bu yönüyle de sık sık okuyucuyu duygulandırıyor. Eğer birisine, sınıfınızdaki öğrencilere, kardeşinize ya da herhangi birisine bir kitap tavsiye edecekseniz, kitap okumaya teşvik etmek istiyorsanız rahatlıkla Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı kullanabilirsiniz. Yetişkinleri günlük hayattın stresinden uzaklaştıracak, adeta ağzınızı, gönlünüzü tatlandıracaktır.

Hem Güldüren Hem Hüzünlendiren Bir Hikaye

Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabında Charlie ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Ailesi annesi, babası, iki büyük babası, iki de ninesidir. Hepsi harabe denilebilecek nitelikte bir evde yaşamaktadırlar. Babası işçidir; fakat zaman zaman işten çıkarıldığı olur. Bu yüzden de aile parasızlık çeker. Anne sofralarına sadece lahana çorbası koyabilir. Bu yüzden Charlie sokaklarda ayakkabı boyacılığı yapar. Yine de aile her şeye rağmen sevimli, mutlu, aynı sofra etrafından buluşabilen bir niteliktedir. Charlie çikolatayı çok sever. Fakat sadece doğum günlerinde yiyebilir.

Bir gün şehrin ve tüm dünyanın en ünlü, en gizemli ve kimsenin adından başka bir şey bilmediği çikolata fabrikası sahibi Willy Wonka büyük bir kampanya başlatır. Fabrikalarının kapılarını sadece 5 çocuğa açacağını ilan eder. Bunun için beş altın bilet basarak çikolataların içerisinde dünyanın her yerine dağıtır. Charlie altın bileti bulur ve Willy Wonka’nın fabrikasına giremeye hak kazanan çocuklardan birisi olur. Burada sihirli ve eğlenceli, bol çikolatalı, görenlerin iştahını kabartacak bir dünya ile karşılaşır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Sinema Filmi

Sonradan anlaşılır ki Willy Wonka bu etkinliği imparatorluğunu devredecek bir kişi bulmak için yapmıştır. 5 çocuk arasından sürpriz büyük ödülü Charlie kazanır; fakat ödülün şartını öğrenince kabul etmez. Bunun üzerine Wonka hayatında bazı şeylerin farkına varmaya başlar. Unuttuğu, aslında içinde bir yerlere gizlediği hasretlerini, özlemlerini gün yüzüne çıkarmaya mecbur kalır. Charlie bu konuda ona yardımcı olur ve ailenin her şeyden öneli olduğuna vurgu yapılır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası pek çok ince detaya değiniyor. Çocukların yanlış yetiştirilmesinin nelere sebep olduğu, ailelerin bu noktada ne hatalar yaptığı, manevi değerlerin aslında her şeyden daha önemli, daha tatlı olduğu anlatılıyor. Bu yönüyle ebeveynlere de çeşitli mesajlar veriyor. Çocuklara ise en büyük varlığın sevgi olduğu, aile olduğu mesajını iletiyor.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası 2005 yılında sinema filmine de uyarlanmış. Johnny Depp filmde muhteşem bir oyunculuk sergiliyor. Senaryo çok güzel uyarlanmış ve mutlaka izlemenizi öneriyorum. Ailecek keyifle izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments