nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı: Yeşilin Kızı Anne

Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı: Yeşilin Kızı Anne

Yazılan her kitap, geleceğe, geleceğin bilinmezine yollanan mektuptur. Belki yıllarca kimsenin dikkatini çekmez. Fakat gün gelir bir anda meşhur olur. Son günlerde ülkemizde hemen bütün kitapçılarda, internet mağazalarında çok satan kitaplar arasında birisi yer alıyor: Yeşilin kızı Anne.

Aslında Yeşilin kızı Anne, yeni popüler olan bir kitap değil. Sadece ülkemizde bu kadar popüler hale yeni geldi. Bunun nedeni de Netflix tarafından çekilen dizi ile oldu. 1908’de Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından kaleme alınan kitap, 50 milyondan fazla satmış. Bu sayede dünyanın en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.

Yeşilin kızı Anne veya Green Gables’tan Anne kitabı, yazarının dediği gibi parıldayan içtenliği ve gerçekçiliği ile daima sevilmiştir. Bugüne kadar sinemaya uyarlanmış, çizgi filmi yapılmış, çocukların okuması için kısaltıldığı olmuştur. Son olarak da kitaptan uyarlanan Netflix dizisi ile bir kez daha herkesin kalbinde taht kurmuş, romantik, samimi, içten bir kahramana dönüşmüştür.

Sevimli, Hayat Dolu Bir Kızın Hikayesi

Yeşilin kızı Anne kitabında Anne yetim bir kızdır. Marilla ve Matthew kardeşler de çiftliklerinde kendilerine yardımcı olması için bir erkek evlat edinmek isterler. Fakat erkek evlat yerine Anne ile karşılaşınca büyük bir sarsıntı geçirirler. Kendilerine gönderilen çocuk, samimiyeti, duygusallığı, kıpkızıl saçları ve sonu gelmeyen merakı ile sevimli bir kız olan Anne’dir. Adının sonuna E ekleyen bu kız çocuğu, sadece yaşlı iki kardeşin değil, dokunduğu herkesin hayatını renklendirir. Çatı katındaki odasında kurduğu hayalleri okuyucuda yeni ufuklar açar. Adeta eşsiz bucaksız doğada okur, Anne ile hayallere dalar. Kimi zaman bir anda Anne’nin sakarlıkları ile bu hayalden uyanır, kimi zaman Marilla’nın seslenişleriyle.

Anne, çiftliğe ilk geldiği andan itibaren güzelliğiyle büyülenir. Hayaller kurmaya başlar. Küçük bir kız çocuğu olarak maceradan maceraya koşar. Bitmek tükenmek bilmeyen heyecanıyla herkesi şaşkına uğratır. Etrafındakiler onu yadırgasa da kızsa da o hayallerine sığınır. Geçmişte yaşadığı daha kötü günleri düşünür ve içinde bulunduğu her anı güzelliğe çevirmek için çırpınır. Yaptığı hatalardan ders çıkarır. Dostluğu, aile sevgisini öğrenir. Marilla’nın telkinleriyle bir taraftan da büyümeyi öğrenen Anne, aslında çektiği sıkıntılardan dolayı akranlarına nazaran oldukça olgundur.

Yeşilin kızı Anne Kitabı Kadar Dizisi de Başarılı

Yeşilin kızı Anne kitabı, Anne’in ilkokul, ortaokul, lise, üniversite yıllarını içine alır. Aslında bütün bu dönemleri anlatırken yazar, bir kızın büyümesine şahit olmamızı sağlıyor. Bu kız, bulunduğu her ortamı bir şekilde güzelleştirmektedir. Üstelik bunu, kendisinin çillerinden dolayı çok çirkin olduğunu düşünürken hayalleriyle, samimiyetiyle yapmaktadır.

Kitapta Anne üniversiteye gidiyor ve üniversiteden mezun oluyor. Fakat Netfilix dizisinde henüz Anne, üniversite eğitimine yeni başladı. Muhtemelen devamı çekilecektir. Mark Twain Anne için “Anne, ölümsüz Alice’ten sonra edebiyatın en gözde, en sevilesi çocuğudur.” demektedir. Hem kitabını okuyabilir hem dizisini keyifle izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments