nediyolar.com
Ana Sayfa TEKNOLOJİ Apple'dan Sonra Xiaomi de Kutudan Şarj Aletini Çıkardı

Apple’dan Sonra Xiaomi de Kutudan Şarj Aletini Çıkardı

Akıllı telefon sektöründe bir taraftan yeni modeller, yeni güncellemeler, olağanüstü özellikle gelirken diğer taraftan kullanıcılara yeni alışkanlıklar kazandırılmaya çalışıyor. Daha iki ay kadar önce Apple, iPhone 12 modellerinin kutusundan şarj aleti çıkmayacağını belirtmiş ve bunu yapmıştı. Pek çok tepki gelse de sonuç değişmemiş, sadece Brezilya ülke olarak buna karşı çıkmıştı.

Hatta Apple ile diğer teknoloji devleri dalga geçmişler, Samsung’un tepkisine Xiaomi de destek çıkmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerce Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin yeni amiral gemisi modeli hakkında bir paylaşım yapıldı. Xiaomi Mi 11’e ait olduğu öne sürülen bir kutu ile Apple’ın iPhone 12 modelinin kutusu yan yana gösterildi.

iPhone 12 kutusundan şarj aletinin çıkarılmasıyla geçmiş modellere nazaran çok daha ince bir kutu tasarımı ile iPhone 12 gelmişti. Aynı anda Xiaomi Mi 11 kutusu gösterilip ikisinin aynı ebatlarda olduğu görülünce Xiaomi kutusundan da şarj aletinin çıkarılacağı söylenmeye başlamıştı. Xiaomi yaptığı açıklamayla Mi 11 kutusunda şarj aleti olmayacağını duyurdu.

Xiaomi Kısa Süre Önce Apple ile Dalga Geçmişti

Çin’in en büyük sosyal medyalarından birisi olan Weibo üzerinden bu bugün Xiaomi’nin yaptığı paylaşımda Mi 11 serisinin şarj aleti ile satılmayacağı bilgisine yer verildi. Şarj aletini kutudan çıkarmaya yönelik de tıpkı Apple’ın paylaşımına benzer bir gerekçe gösterdi. Buna göre Mi 11 modelinin kutusundaki şarj aleti, çevreyi ve teknolojiyi korumaya yönelik çağrıya katılmak amacıyla kaldırılmış!

İlginç olan ise Xiaomi, iPhone 12 tanıtıldığında kutudan şarj aletinin çıkmamasına Samsung tepki göstermiş, Xiaomi de buna destek vermişti. Hatta Xiaomi şirketi yaptığı paylaşımda Mi 10T Pro modelinin kutusunda hala şarj aleti olduğunu, bu yüzden tüketicilerin endişelenmesine gerek olmadığını söylemişti. Daha bunların ardından bir iki ay geçmişken Apple’ın peşine Xiaomi de takılmış oldu. Çok kısa bir süre içinde kendi kendini inkar etmiş oldu.

Tüketiciler Gelişmelerden Memnun Değil

Xiaomi’nin böyle bir hamle yapmış olması muhtemelen Xiaomi kullanıcılarını ve Mi 11 serisini bekleyenleri oldukça kızdıracaktır. Diğer taraftan kutulardan şarj aleti çıkarmamanın daha da yaygınlaşacağını anlaşılıyor. Her ne kadar markalar, çevre için kutularına şarj aleti koymayacaklarını açıklasalar da bu adım, şirketler için maliyeti azaltmış oluyor. Üstüne üstlük yeni bir gelir kapısı daha açmış oluyor. Üstelik yıllardır gelen kutu içeriklerine bakıldığında en önemli parçanın şarj aleti olduğu yadsınamaz.

Şarj aleti olmadan herhangi bir teknolojik cihazı kullanmak mümkün değil. Üstelik markalar yıllardır orijinal şarj aleti ile cihazlarının şarj edilmesini vurguluyorlar. Şarj aleti çıkarıldı diye cihazların fiyatlarını da düşürmüyor, kullanıcıları ayrıyeten şarj aleti masrafına sokuyorlar. Ayrıca böyle bir adımın Xiaomi tarafından atılmasına karşı en büyük eleştirilerden birisi, Xiaomi’nin zaten yüzlerce farklı teknolojik cihaz ürettiği yönünde. Bu kadar çevreyi düşünen bir marka ise ürün sayısını azaltıp az ve öz üretmeye yönelmesi gerektiğini söyleyenler bulunuyor.

Zaman içerisinde markaların kutu içeriğinden kulaklık ve ara kablosunu da çıkaracaklarını, bütün bunları ayrıca satarak kendilerine devasa bir alan daha açacaklarını savunanlar da var. Sonuç olarak akıllı telefon alanında olumlu gelişmeler kadar olumsuzları da yaşanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments