nediyolar.com
Ana Sayfa ARABA Adım Adım Araba Satma Detayları

Adım Adım Araba Satma Detayları

Araçlar en temel ihtiyaçlardan birisi olmakla birlikte zaman zaman yenilemek istenebiliyor. Hatta bazen de ekonomik sebeplerden dolayı yıllarda kullandığınız Araba Satma zorunda kalabiliyorsunuz. Sahip olduğunuz aracınızı ihtiyacınızı karşılamak ya da yenilemek için satmaya karar verdiğinizde bunun hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlanmasını istersiniz. Bu yüzden de araba satmanın incelikleri açısından bazı detayları paylaşmak istiyoruz.

Hızlı ve Sorusuz Araba Satma

Hızlı ve sorusuz araba satışı için dikkat etmeni gerekenler şunlar:

  • İkinci el araç satmaya karar verirken öncelikle aracınızın değerini belirleyin. Piyasa araştırması yaparak aracınızın muadillerinin fiyatının ne olduğuna bakmalısınız. Bunun için aynı marka, model, yılı, kilometre özellikleri ve hasar durumu detaylarına göre göre piyasayı incelemelisiniz.

Piyasa araştırması yaparken aracınızın geçmişini göz ardı etmeyin. Mesela ağır kazaya karışmış, pert kayıtlı, büyük parça değişimi gibi detaylar aracınızın fiyatını biraz düşürmenize neden olur. Son olarak belirlediğiniz fiyatın çok az üzerinde bir fiyatla ilana koyabilirsiniz. Çünkü az da olsa pazarlık yapmak ticarette yaygın.

  • Aracınızı ilana koymadan önce eğer bakımları yapılmamışsa yaptırın aksi taktirde araç satma hızınızı yavaşlatabilir. Bu yüzden bakımlarını yaptırmalı, hasarlı bir yeri varsa onartmalısınız. Bu sayede fiyat düşürtmek zorunda da kalmazsınız. Yine araç muayenesi geçmiş, cezaları bulunuyorsa da ikinci el araç satışının olmayacağını bilmekte fayda var. İlana koymadan önce aracınızın muayenesini yaptırmalı, cezaları varsa ödemelisiniz.
  • İlana koyacağınız aracını müşteriler ilk olarak resimlerinden göreceklerdir. Bu yüzden net olmayan, bütün detayları göstermeyen, araç hakkında fikir vermeyecek olan detaylara yer vermemelisiniz. Araç fotoğraflarının mutlaka doğru fikir vermesi, alma kararını olumlu yönde desteklemesine hassasiyet göstermelisiniz.

Aracınızın fotoğrafını çekerken önce fotoğrafları rahat çekebileceğiniz bir yere park edin. Alan ne çok aydınlık ne çok karanlık olsun. Zaman olarak da ya sabah ya da akşamüzeri saatler daha kaliteli fotoğraflara imkân verir.

Fotoğraflarken hem iç hem dış detaylarını çekmelisiniz. Ön, arka, yanlardan görünmesine dikkat etmelisiniz. Yine dışta herhangi bir çizik varsa detay olarak net fotoğrafını çekmelisiniz. İçte de gösterge paneli, konsol, ön ve arka koltuklar gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

  • İnternetten araç satmaya kalktığınızda objektiflikte çok uzak yorumlar alabilirsiniz. Bunun için profesyonel görünmelisiniz. Alıcı adaylarının da zamanını çalmayacak şekilde açık ve net olmalı kısa ve öz bilgilere yer vermelisiniz.

İlan başlığında aracınızın arka, model, yıl ve fiyatı yazılabilir. Kilometre, motor hacmi, donanımları, ek özellikleri, varsa hasar durumu gibi detaylar bulunmalıdır. Yine bakım bilgileri, varsa ekspertiz rapor sonucu, tramer kaydı ilan detaylarına eklenmelidir.

Araç Satma Taktikleri

Araba satma taktikleri yukardaki gibi. Daha sonrasında ilanınızı en çok görülecek yerlere yüklemeli, iletişim bilgilerinizi güncel şekilde eklemeli, mesaj ve aramalara cevap vermelisiniz. Resmiyete dökmeden aracınızı kimseye teslim etmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments