nediyolar.com
Ana Sayfa SAĞLIK Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Gözler güzelliğinizi ve sağlığını yansıtan en temel alanlardır. Canlı, ışıl ışıl bir göze sahipseniz diğer kişisel bakım uygulamalarınızı çok daha rahat yapabilir ve etkilerini çok daha rahat alabilirsiniz. Fakat kadın, erkek pek çok kişinin göz çevresiyle alakalı bir sorunu vardır. Göz altı morlukları adı verilen bu oluşum, herkesi rahatsız eder. Cildinizin sağlıksız, bakımsız ve yorgun görünmesine sebep olur. Uykusuz kaldığınızda ve yorgun olduğunuzda çok daha belirgin olurlar.

Ayrıca uzun saatler bilgisayar karşısında geçirildiği zamanlarda da göz altı morlukları daha belirgin bir hal alır. Bütün bu oluşan morluklar da karşı tarafı etkilemek için en etkili silahlarınızdan birsi olan bakışlarınıza gölge düşürür. Cilt güzelliğinizi olumsuz yönde etkiler. Diğer taraftan göz yapısı ya da yaş alma gibi durumlar da göz altı morluklarının oluşmasında etkili olmaktadır.

Göz Altı Morlukları Sebepleri

Göz altı morluklarının oluşma nedenleri farklı etkenlere bağlı olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı şunlardır:

 • Genetik faktörler ve çevresel nedenler en sık karşılaşılan göz altı morlukları nedenleridir. Ayrıca aşırı tuz tüketimi ciltte kuruluğa neden olur ve en bariz olarak gözaltlarında kendini gösterebilir.
 • Ayrıca stres sadece psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da olumsuz etki yapar. Bu yüzden de uzun süreli stres hali göz altı morluklarına neden olur.
 • Yorgunluk göz altı morluklarında önemli bir pay sahibidir. Kişi çok yorgun düştüğünde, vücudu yeterince dinlenemediğinde gözaltlarında morluklar meydana gelir.
 • Uykusuzluk göz altı morluklarının bir diğer nedenidir. Vücudun günün belli bir vaktinde uykuya ihtiyacı vardır. Uyuma eylemi gerçekleştiğinden bütün vücut dinlenir. Tazelenir ve aynı zamanda enerji kazanır. Fakat yeterli uyuma olmadığında bunlar yapılamaz.
 • Gözaltı morluklarının nedenlerinden bir diğeri demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olabilmektedir. Eğer diğer bütün etkenler size uzaksa çeşitli hastalık ve vitamin, mineral eksiklikleri göz altı morluklarına sebebiyet veriyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en kısa sürede bir doktor muayenesidir.
 • Alerjik rahatsızlığı olan kişilerde sık sık göz altı morlukları olabilir. Göz ve burun akıntılarıyla beraber damarlarda biriken kan, damarların belirginliğini arttırarak gözaltlarının daha mor görünmesine yol açmaktadır.
 • Sağlıksız belenmek göz altı morlukları nedenleri arasında bir diğeridir. Cilde ihtiyacı olan vitaminler ulaşmadığında gözaltında morarmalar artmaktadır.
 • Aşırı tuz tüketimi, göz altı morluklarına neden olabilmektedir. Çünkü tuz, vücutta ödem oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden aşırı tuz tüketiminden her zaman kaçınılmalıdır.
 • Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan kırışıklıklar ve sarkmalar gözaltı bölgesinde koyu renklenmelere sebep olabilmektedir.
 • Regl dönemleri kadınların vücutları oldukça hassaslaşır. Buna bağlı olarak da morluklar oluşabilir.
 • Alkol ve sigara alımı da gözaltında morlukların oluşmasına yol açabilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltır ve bu durumda gözaltlarında morluklar meydana gelir.

GözAltı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarından kurtulmak için beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Taze meyveler, taze sebzeler, tam tahıllar tüketilmelidir. Yağsız protein ve sağlıklı yağlarla dolu besleyici bir beslenme düzeni takip edilmelidir. Alkol ve aşırı kafein alımı azaltılmalıdır. Yeterince uyku alınmalıdır. Eğer canlı ve estetik bir cilt istiyorsanız günce en az 6-8 saat uyumanız gerekmekte ve başınızı biraz yüksekte tutmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments