nediyolar.com
Ana Sayfa TATİL Termalin Başkenti Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Termalin Başkenti Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

Ülkemizde termal turizm dendiği zaman ilk akla gelen il, Afyonkarahisar’dır. Şehir, 5000 yıllık tarihi ile dikkat çekiyor. Bununla birlikte tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya dörtgeni ortasında kalan şehrin her mevsim gezilecek pek çok yeri bulunuyor. Afyonkarahisar’da gezilecek yerler arasında dolaşırken farklı medeniyetlerde, çağlardan izler bulabilir, doğanın eşsiz parçalarına şahit olabilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilir, bu sırada dünyaya nam salmış lezzetlerini tadabilirsiniz.

Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

 • Afyon Kalesi: İlde yüzlerce yıl ihtişamıyla ayakta duran yapılardan birisi Afyon Kalesidir. Hititler zamanında, M.Ö 1350 yıllarında inşa edildiği biliniyor. Yapıda Ana Tanrıça Kybele’ye adanan tapınma yerleri ile birlikte dört büyük sarnıç yer alıyor. Şehrin simgesi olan kaleye çıktığınızda bütün şehir manzarasını izleyebiliyorsunuz.
 • Frig Vadisi: Vadi, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir, Ankara arasında yayılmış bulunuyor. 2013 yılında açılan yol, 3000 yıl öncesinden izler taşıyor. Tematik kültür yolu olarak projelendirilen vadi, uzun yürüyüşler ve bisiklet yollarını içinde bulunduran üç rotadan meydana geliyor. Kaya mezarları, kaya eserleri, sunaklar, kaya yerleşim yerleri, türbeler ve şapeller yer alıyor.
 • İncehisar Peri Bacaları: Frig Vadisi geziniz esnasında yolda peri bacalarına rastlarsınız. Eşsiz manzaraları ile dikkat çekiyorlar.
 • Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı: Uşak, Kütahya ve Afyon ileri arasında yayılmış olan tarihi milli park, toplamda 348.340 dekarlık bir alan üzerinde. 8 Kasım 1981’de milli park ilen edilen bölge, başta Büyük Taarruz olmak üzere dönemin pek çok savaşına şahit olmuştur.
 • Anıtkaya (Eğret) Şehitliği: Şehirlik, 1922 yılında 13. Alay ve 20. Alay’da şehit olanlar anısına yaptırılmıştır. Afyon-Kütahya karayolu üzerinde yer almaktadır. Ayıca Afyon’da Kocatepe Anıtı, Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı, Zafer (UTKU) Anıtı, Afyonkarahisar Hava Şehitliği, Giresunlular Alay Şehitliği, Şuhut Şehitliği, Yıldırım Kemal Şehitliği, Çiğiltepe Şehitliği, Yüzbaşı Agah Efendi (Kurtkaya) Şehitliği gibi başka şehitlikler ve anıtlar da yer almaktadır.
 • Kırkgöz Köprüsü: Köprü Bolvadin ilçesindedir. İlk yarısı 1150 yılında Bizans İmparatoru I. Manuel Kommen tarafından yaptırılmıştır. Mermer ve bazalt taşı tercih edilmiştir. Mimar Sinan Tarafından 200 metrelik ekleme yapılmıştır. Bu sayede 64 gözlü olmuştur. 57 gözü günümüze ulaşmıştır.
 • Yedikapılar Manastırı: Afyonkarahisar’da gezilecek yerler arasında bir diğeri olan manastır, Bolvadin ilçesinde yer almaktadır. Tüf kayalığın yüzeyine oyulmuş olan kilise ve odalarının 8. Ve 10. Yüzyıllarda yapılmış olduğu tahmin ediliyor.
 • Afyon Tarihi Bedesten Çarşısı: Hacı Bekir Tiryaki tarafından 1914 yılında yaptırılmış, 2016 yılında belediyece restore edilmiştir. Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır.
 • Kocayayla: Sandıklı ilçesine yaklaşık 35 km mesafede yer alan yayla, yaklaşık 1600 metrede yer alıyor. Bölgenin en özel doğal güzelliklerini bünyesinde barındırıyor.
 • Kurt İni Mağarası: Sandıklı ilçesindeki mağara, 1700 metre yükseklikte yer alıyor. Orman içindeki mağara, Sandıklı’ya 34 km mesafede yer alıyor. Yakınında Oktur Mağarası da yer alıyor.
 • Buzluk Mağarası: Sultandağı ilçesinde yer alan mağara, Sultan Dağlarının en yüksek noktasında bulunuyor. Yüksek, soğuk ve karlı bölgeye çıkmak için yaz ayları daha doğru bir tercih olabilir. Mağara içinde kristaller ve buz sarkıtları hoş manzara oluşturuyor. Ulaşmak biraz zor olsa da değiyor.
 • Haşhaş Tarlaları: Afyonkarahisar’da gezilecek yerler arasında Sandıklı ilçesine bağlı Alagöz Köyü’nde yaklaşık 200 dönüm haşhaş tarlası bulunuyor. İlkbaharda çiçek açıp yaz aylarında olgunlaşan haşhaşlar beyaz ve mor çiçekleriyle eşsiz bir manzara sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments