nediyolar.com
Ana Sayfa KİŞİSEL GELİŞİM Başarılı Bir Liderin Düşmanı: Ego

Başarılı Bir Liderin Düşmanı: Ego

Liderlik her ne kadar biraz yetenekle alakalı olsa da herkesin istediği, arzu ettiği bir makam, bir özellik, yük kariyer hedefidir. Fakat iş dünyasında lider olmak beraberinde çeşitli riskleri de getirir. Çünkü günümüz iş dünyasında bir liderin altında çeşitli sayılarda insanlar görev yapar. Kimi zaman beş, kimi zaman yüz kişi olabilir.

Üst düzey bir pozisyona sahip olmak, çoğu zaman dar görüşlülük riskini beraberinde getirir. İnsanlara kariyer basamaklarını çıktıkça daha fazla imkân tanınır. Daha ayrıcalıklı bir yer sunulur ve çoğu lider bunun altında ezilir. Ego büyüdükçe izole olmuş bir balonla karşı karşıya kalınır. Bir süre sonra lider, çalışanlarından, markasından, müşterilerinden uzak bir pozisyona yerleşir.

Adım Adım Liderlik Egosu Oluşumu ve Sonucu

Ego ile birlikte liderin dar görüşlülüğü aslında aşama aşama gerçekleşir. Pek egosuna yenilen bir lider adım adım nasıl izole olur?

  1. İlk olarak kibir sendromu baş gösterir. İş hayatında yükseldikçe daha çok güç elde ederiz. Bununla birlikte etrafımızdakiler bizi daha fazla dinler, fikirlerimizi daha fazla onaylar, esprilerimize daha fazla güler. Bunların hepsi de egomuzu okşar. Egomuz daha da artar. Psikiyatride kibir sendromu denilen durum oluşur.
  2. Kontrolsüz ego bakış açımızda ve değerlerimizde farklılıklara neden olabilir. Eğer egomuzun peşinden gider, dizginlemez ve daha fazla güç için onun peşine takılırsak kontrolü kaybederiz. Bu da bizi manipülasyona elverişli hale getirir. Görüş alanımızı daraltır. Davranış bozukluğuna neden olur. Bu da çoğu zaman kendi değerlerimize aykırı hareket etmemize sebep olur.
  3. Ego büyüdükçe daha savunmasız hale gelir. Devamlı yanımızda taşıdığımız vurulmaya hazır bir hedef olur. Bir şekilde şişirilen ego, diğerlerinin bizden faydalanmasını kolay kılar. Bizi tahmin edilebilir kılar. İnsanlar bunu öğrendiklerinde egomuzla oynayabilirler ve kendi büyük görülme ihtiyacımızdan dolayı etrafımızdaki insanlara, sorumluluk sahibi olduğumuz markaya, organizasyona zarar verebilecek kararlar alma ile sonuçlanabilir.
  4. Şişirilmiş ego aynı zamanda davranışlarımızı bozar. Daha kaba, daha bencil ve diğerlerine değer vermeyen, laflarını dinlemeyen birine dönüşürüz. Özellikle de başarısızlıklarla, eleştirilerle karşılaştığımızda bu durum geçerlidir. Dolayısıyla şişirilmiş ego bizim hatalarımızdan ders almamızı zorlaştırır.
  5. Sürecin son aşamasında artık şişirilmiş ego, vizyonumuzu daraltır. Ego, neye inanmak istiyorsa daima onu doğrulayacak bilgilere ihtiyaç duyar. Bize güçlü bir onaylama önyargısı sunar. Bakış açımızı kaybettirir ve sadece istediğimizi görüp duyduğumuz bir liderlik balonuna hapseder. Sonunda da liderlik ettiğimiz insanlarla, bir parçası olduğumuz kültürle, müşterilerimizle bağlantımızı yitirmemize neden olur.

Şişirilmiş Egodan Kurtulmanın Yolu

Ego balonundan kurtulmak derin düşünmeyi, bencillik etmemeyi, cesaretli davranmayı gerektirir. Liderlik, her şeyden evvel insanlıkla alakalıdır. İnsan her güne yeniden doğup başlar. Ego kontrolünün de her gün yapılması, ne duyduğumuzu, neye inandığımızı belirlememesi gerekir. Buna izin vermeyecek olan da yine biziz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments