nediyolar.com
Ana Sayfa KİTAP Dış Dünyaya Karşı Başlayan ve İç Dünyaya Evirilen Bir Körlük

Dış Dünyaya Karşı Başlayan ve İç Dünyaya Evirilen Bir Körlük

Körlük, Jose Saramago tarafından kaleme alınmış bir kitap. Yıllardır özellikle distopik eserlere ilgi duyanların ellerinden hiç düşmemiştir. Yayınlandığı ilk günden bu yana adından her daim söz ettirmeyi başarmıştır. Portekizli yazara 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazandıran Körlük, konusuyla olduğu kadar zekice kurgulanmış karakterleriyle de daima dikkat çekmiştir.

Körlük romanı, dönemin liberal demokrasi anlayışına bir eleştiri mahiyetinde kaleme alınıştır. İnsanların gittikçe bencilleşerek olaylar karşısında duyarsızlaşmasını bir körlük metaforu üzerinden işleyerek okuyucuya sunmaktadır.

Körlük’te baştan sona heyecan verici olayların birbirini takip ettiğini göreceksiniz. Her biri de sizi derinden sarsacak. Güç ve iktidar oyunlarının insanlarda yarattığı vahşet gözlerinizin önünde canlanacak. Bütün bunlar karşısında bugünün toplumlarını düşünmeye başlayacak, dönemler arasında gelgitler yaşayacak ve mukayese ederek daha iyi anlamlandıracaksınız. Belki de sonunda insanlığın sonunun yine gittikçe duyarsızlaşan (körleşen) insanlığın ta kendisinin getireceği fikrine kapılacaksınız.

Körlük Aydınlığa Açılan Bir Kapıdır

Jose Saramago tarafından kaleme alınan Körlük’te olaylar isimsiz bir ülkenin isimsiz bir şehrinde geçmekte. Yazar kasıtlı olarak isim vermemiş ki kişilerin kim olduğunun hiç önemi yok! İsimsiz bir adam bir gün ışıklarda otomobili ile durur. Yeşil ışığın yanmasını bekler. Fakat bir anda körleşir. Fakat yaşadığı sıradan bir körlük değildir. Çünkü isimsiz adamın gözleri karanlığa değil, aydınlığa bürünür. Bu aydınlık doğal olarak beyazdır.

İsimsiz adam ne yapacağını şaşırır. Doğruda hastanenin yolunu tutar. Fakat körlük bulaşıcıdır. Kendisini muayene eden doktora da bulaşır ve zaman içinde bu salgın hastalık bütün şehre yayılmaya, herkesi etkisi altına almaya başlar. Hükümet ise tedbir alma yoluna gider. Hükümetin tedbiri, körleşen halkı hapishaneden bozma bir yerde karantina altına almak olur.

Budan sonra işler daha da değişir. Çünkü hükümet, hastalığı kontrol altına alamamaktadır. Kör sayısı her geçen gün artar ve karantinaya alınması gereken nüfusu da doğal olarak arttırır. Bu da güç dengelerinin değişimine neden olur. Karantina bölgesi genişler ve bu bölgede çeteler oluşmaya başlar. Bu çeteler herkesten haraç kesmeye, insanları öldürmeye, tecavüz etmeye başlar. Bütün bunları yakından izleyen birsi vardır. O da doktorun karısı.

Körlük hastalığına yakalanmayan tek kişi vardır. O da bu kadın. Kocasını yalnız bırakmak istemez ve bu yüzden kör taklidi yaparak hapishaneye girer. Doğal olarak da buradaki bütün vahşete, yaşananlara canlı tanık olur.

Bir gün hapishanede bir yangın çıkar. Bu sayede insanlar karantina bölgesinden kurtulmayı başarır. Artık ülkede kör olmayan da kimse kalmaz. Yeni bir düzen yaratılmalı ve bu düzene ayak uydurulmalıdır. Fakat nasıl olacak?

Adeta İnsanın Özünü Gözler Önüne Seriyor

Körlük, insanın doğasına odaklanan bir kitap. Nefes nefese okuyacağınızdan emin olabilirsiniz. Kitapta anlatılanlar aslında insanların bir felaketle karşılaştığında nasıl ilkelleşebileceğini, hayatta kalabilmek ve açlığa direnebilmek adına ne vahşilikler yapabileceğini anlatıyor. İnsanı insan yapan bütün etik değerlerin nasıl kaybolacağını okuyucuya gösteriyor.

Kitapta ilginizi çekecek pek çok detay var. Belki de birden çok kez okumak isteyeceksiniz. Mesela yazar, karakterlere hiç isimleriyle hitap etmiyor. İlk kör, doktor, doktorun karısı, oto hırsızı gibi tabirlerle farklı bir tat veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments