nediyolar.com
Ana Sayfa BİYOGRAFİ Usta Şarkıcı Gülden Karaböcek Kimdir?

Usta Şarkıcı Gülden Karaböcek Kimdir?

Gülden Karaböcek’in asıl adı Saniye Gülden Göktürk’tür. 4 Kasım 1953 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Baba tarafından aslen Bulgaristanlıdır. Gülden Karaböcek, TCDD’de muhasebe şefi olarak görev yapan Hüseyin Orhan Göktürk ile ev hanımı Arife Göktürk’ün dördüncü çocukları oldu. Çocuklarının adları sırayla Tezcan, Neşecan, Gülcan ve Taner’dir. Çocukluğu Ankara ve İstanbul’da geçti, eğitim yıllarında iki ilde bulundu.

Gülden Karaböcek arabesk ve fantezi müziğinin ilk isimlerinden oldu. Çok iyi bir sese sahip olmasıyla kariyeri boyunca dikkat çekti ve felsefi müzikal tarzda, kendi tarzını yansıtan şarkılarla akıllarda kaldı. Müzik hayatına Ankara’da, henüz 5 yaşındayken merak sardı. Bağlama dersleri aldı. O dönemde ve ilk yıllarda özellikle Türk Halk müziğine karşı büyük bir merakı vardı ve sevgi duyuyordu. Ankara Radyosu THM sanatçılarından birisi olan Yaşar Aydaş’tan ilk eğitimlerini almaya başladı. Fakat Gülden Karaböcek’teki yeteneği asıl keşfeden ve onu ses sanatçılığına yönlendiren Orhan Gencebay oldu.

1971 yılında Gülden Göktürk, henüz 18 yaşındayken ablasının plaklarında ve sahnede kullandığı Karaböcek soyadını Göktürk yerine aldı. Ablasının bütün karşı çıkmalarına rağmen Gülden Karaböcek, mahkeme kararıyla Karaböcek soyadını alarak resmileştirdi. İlk sahne çalışmaları da yine bu yıllarda başladı. Şah Plak firmasıyla anlaştı ve bu şirketle on tane 45’lik yaptı.

Gülden Karaböcek Kimdir, Müzik Kariyeri

1971 yılında çıkan Adaletin Bu mu Dünya adlı 45’liği Gülden Karaböcek’in ilk önemli çalışması oldu. Ardından Hasta Gönlüm, Gözlerin Güldükçe, Gönül Dağı, Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller adlı eserleri yaptı. Bunlar daha çok folk tarzı olsa da dikkat çeken şarkılar oldu. 1972 tarihli aranjmanı Koşma Koşma isimli 45’liği ile ilk kez listelere girerek adını duyurdu. Aranjmanlarını daha sonra Taka Taka, Tövbe Ettim Sevmeye, Yaralı Kalp, Dur Bırakma Beni takip etti.

1975-1976 yıllarında dönemin parlayan isimlerinden bir diğeri olan Ferdi Tayfur’un bestelerinden ilham aldı. Şarkıcının arabesk tarzdaki Akşam Güneşi, Bana Gerçekleri Söyle, Alıştım, Kır Çiçekleri, Ne Bilirdim, Çeşme gibi ses getiren bazı bestelerini plaklarında kullandı. Her birisi döneminin en çok dinlenen ve en çok satılanları arasına girdi. Bütün bu çalışmalarının düzenlemelerinde ve aranjörlüğünde Onno Tunç imzası yer alıyordu.

Gülden Karaböcek asıl en büyük çıkışını ve sonrasında gelecek çalışmaları 1977 yılında çevirdiği Dilek Taşı adlı film ile elde etti. Filmin hemen ardından Dilek Taşı 45’lik olarak çıkarıldı ve 1978 yılında hem şarkıcının hem Türk müziğinin başyapıtlarından birisi oldu. Zirveye ulaştırdı.

Dilek Taşı filmi ve 45’liği ile elde ettiği başarı, Gülden Karaböcek için yeni başarı kapıları açtı. Hemen ardından Müzik ve Ben albümünü çıkardı. 1979 yılında çıkan bu çalışma, Karaböcek’in besteci kimliğini, müzik bilgisini ve yılların birikimini de yansıtmasını sağladı.

Gülden Karaböcek otuz beşten fazla albüme imza attı. 1986 yılında aşk temalarının yüklü olduğu Aşığım Seviyorum dinleyicilerle buluştur. Bu yılın sonlarında Recep Armağan Düzgit ile evlendi ve Düzgit Plakçılığı kurdu. Bu şirket adına 1987-1989 arasında 4 albüm yaptı. Armağan Düzgit ile sürekli sorun yaşamışlar ve üç kez evlenmişler, üç kez boşanmışlardır.

Gülden Karaböcek Kimdir Mayıs 1983’te Londra da Palladium’da ve Avustralya’da sahne aldı. 1984’te Çakıl Gazinosu ve İzmir Fuarında assolist olarak görev aldı. Bir süre Selami Şahin ile ikili olarak sahne aldı. Albümleri yüksek satışlara ulaştı ve büyük gelirler elde etti. Bunun üzerine kendisine Altın Plak yerine İMÇ’de bir plak dükkânı hediye edildi.

1987 yılında Gülden Karaböcek’in ve Türkiye’nin ilk CD’si çıktı. Bir Mucize Allah’ım adını taşıyordu. Son albümünü 2001’de Güldence ile çıkaran Karaböcek, 2004’te Murathan Mungan’ın albümünde Otel Odaları adlı şarkıyı söyledi. 2006 yılında, 22 yıl aradan sonra Muazzez Abacı ile birlikte yeniden İzmir Fuarında sahneye çıktı. 2006-2012 yılları arasında çok sayıda mekanda konserler verdi.

Gülden Karaböcek’in Evlilikleri

Gülden Karaböcek İstanbul’da yaşamakta ve besteci kimliğiyle MESAM üyeliği bulunmakta. Gitar, bağlama ve piyano çalmakta.

Gülden Karaböcek ilk evliliğini 12 Eylül 1975’te Atilla Alpsakarya ile yaptı. Bu evlikten 1979 doğumlu Alpay adında bir oğlu vardır. 1986 yılında Recep Armağan Düzgit ile evlenmiştir. Bu evliliğinden de 1988 doğumlu Nur adında bir kızı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Maden Suyu ile Uygulayabileceğiniz Eşsiz Bir Güzellik Reçetesi

Su, insan sağlığı ve estetiği için hayati öneme sahip olsa da her su aynı faydayı sağlayamaz. Musluk sularının...

2021 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2021 yılına pek çok alana zamlarla girildi. Bundan nasibini trafik cezaları da aldı. İnternet aramalarında da hemen 2021...

Aksiyon Tutkunları İçin En Çok İzlenen Yarış Filmleri

Aksiyon ve heyecanın had safhada olduğu yarış filmler her zaman film sektörünün odak noktalarından birisi olmuştur. Çünkü izleyici...

Samsung Galaxy S21 Ultra Özellikleri ve Fiyatı

Güney Koreli teknoloji devi Samsun dünyanın en büyük beş şirketinden birisi ve teknolojinin her alanında olan marka, özellikle...

Recent Comments